Europejskie wyścigi, nie tylko dla pasjonatów jeździectwa

Gonitwy konne to sport, który swój początek ma już starożytnym Rzymie. Wtedy były to wyścigi rydwanów. Tak spodobały się rzymskiemu cesarzowi Lucjuszowi Septymiuszowi Sewerowi, że nakazał wybudowanie pierwszego w Bizancjum hipodromu. Jednak prawdziwe zainteresowanie gonitwami konnymi w formie, jaką znamy dziś, zaczęło się w Europie dopiero w XVIII wieku.
około min czytania

Po starożytnym Rzymie najpierw przyszedł czas na Anglię, kiedy to w 1711 roku, kiedy to królowa Anna Stuart zorganizowała pierwsze i do tej pory najbardziej popularne wyścigi konne w Ascot.

 

Parada kapeluszy w Ascot

To już 300 lat tradycji Royal Ascot, kiedy to rok rocznie, wyścig odwiedza ponad 300 tys. osób, w tym oczywiście rodzina królewska. Jest to najpopularniejszy wyścig pod względem liczby odwiedzających. Jednak swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknym koniom i utalentowanym jeźdźcom. W czwartek, czyli tak zwany Ladies Day, zmienia się w rewię mody, w której główną rolę odgrywają fantazyjne kapelusze. Nie wiadomo do końca skąd wzięła się taka tradycja, jednak jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w Wielkiej Brytanii. Do Ascot przybywają panie, które próbują prześcignąć się w najbardziej wymyślnych i kreatywnych nakryciach głowy.

 

Trudna trasa w Liverpoolu

Royal Ascot nie jest jedynym sławnym wyścigiem w Wielkiej Brytanii. W 1839 roku po raz pierwszy miała miało miejsce The Grant National, nazywane w Polsce Wielką Liverpoolską. To wydarzenie jest znane głównie miłośnikom tematu a  swoją popularność zawdzięcza poziomowi trudności. Trasa ma bowiem 7,2 kilometra i znajduje się na niej 30 trudnych przeszkód. Do mety dociera średnio jedna trzecia zwierząt. Z tego powodu została ona okrzyknięta najtrudniejszą gonitwą płotową na świecie.

 

Wielka Pardubicka

Europa słynie również z Wielkiej Pardubickiej, czyli przeszkodowego wyścigu konnego organizowanego  Czechach od 1874 roku. Wielka Pardubicka jest jedną z najtrudniejszych, zaraz po Wielkiej Liverpoolskiej, ale też najbardziej prestiżowych gonitw przeszkodowych na świecie. Jej historia wywodzi się z XIX wiecznych polowań na jelenie, które z biegiem czasu zaczęto uczestnikom utrudniać, kładąc na jego terenie rozmaite przeszkody. W końcu polowania przekształciły się w gonitwę, którą wzorowano na wspomnianym The Grand National. Wielka Pardubicka co roku gromadzi najlepsze konie, dżokejów i licznych miłośników tego sportu.

 

Najważniejsza gonitwa w Polsce

Pierwsze wzmianki o wyścigach w Polsce możemy znaleźć już w czasach Mieszka I czy Bolesława Chrobrego. Ważnym wydarzeniem była pierwsza udokumentowana gonitwa, która odbyła się 17 lutego 1777 roku, kiedy klacz hrabiego Kazimierza Rzewuskiego pokonała w dwukonnym wyścigu konia angielskiego posła sir Charlesa Whitewortha. Natomiast oficjalny początek wyścigów konnych w Polsce datuje się na 1841 rok, kiedy Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim zorganizowało pierwsze regularne wyścigi na torze na Polu Mokotowskim w Warszawie. Jakiś czas później, bo w 1895 roku ustanowiona została Wielka Warszawska, czyli najważniejsza gonitwa w Polsce.

 

Wydarzenie sportowe i modowe

Wielka Warszawska to gonitwa z długą tradycją i burzliwą historią. W latach 1905-1912 wstrzymano jej organizację. Powodem było zmniejszenie dotacji przez Rosjan. W 1913 roku Wielka Warszawska powróciła, niestety tylko na rok. Z powodu wybuchu I wojny światowej w latach 1914-1916 gonitwa została wstrzymana. W 1917 roku przeniesiono ją do Odessy, natomiast po II wojnie światowej odbywała się w Lublinie. Wielka Warszawska oficjalnie wróciła do stolicy Polski w 1948 roku, po wybudowaniu toru na Służewcu i tutaj odbywa się do dziś.

Wielka Warszawska jest to najważniejsza gonitwa sezonu w Polsce, w której udział biorą konie trzyletnie i starsze. Jej uczestnicy mogą nie tylko podziwiać piękne konie i utalentowanych jeźdźców, ale też zaprezentować się w stylowych strojach. Na wyścigach obowiązuje bowiem dress code, dzięki czemu już samo szykowanie się do wyjścia buduję atmosferę wyjątkowości tego wydarzenia. Zapraszamy – 29 września 2019 r., godzina 12.00, Tor Służewiec. Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski.