Finał CAVALIADY już od czwartku w Krakowie

To ostatnia, czwarta lokalizacja jeździeckiego cyklu, który wcześniej odbył się w Warszawie, Poznaniu i Sopocie. Krakowska edycja jest wyjątkowa, ponieważ to podczas niej odbędzie się uroczysty finał CAVALIADA Tour i finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Których konkursów nie można przegapić oraz co o finale mówią liderzy rankingów?
około min czytania

CAVALIADA łączy w sobie trzy obszary: SPORT, TARGI i SHOW. Najważniejszym elementem jest sport, czyli zawody jeździeckie. Te przez cztery dni odbywają się od rana do wieczora i podzielone są na różne konkurencje oraz rangi. Najbardziej prestiżową konkurencją są skoki przez przeszkody, ponieważ mają rangę zawodów międzynarodowych, w ramach których odbywa się Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata oraz Finał CAVALIADA Tour, cyklu autoryzowanego przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli TRAF Eventing Tour oraz CAVALIADA Driving Tour (powożenie zaprzęgami czterokonnymi) to zawody w ramach Halowego Pucharu Polski, a ujeżdżenie – IMMERGAS Dressage Tour to zawody ogólnopolskie.

Skoki przez przeszkody

CAVALIADA w Krakowie po raz drugi jest gospodarzem finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody, a także finału CAVALIADA Tour. Do Pucharu Świata zaliczane są konkursy Dużej Rundy – w czwartek (17:45) i piątek (15:30) oraz PKO Bank Polski Grand Prix niedzielę (13:30). Do rankingu CAVALIADY pod uwagę brane są wyniki z piątku i niedzieli. W programie są również konkursy Małej i Średniej Rundy, a także konkursy dodatkowe. W sumie w skokach przez przeszkody zobaczymy  147 zawodników z 10 krajów i 233 konie.

Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata

Na starcie zawodów w Krakowie stanie 17 zawodników walczących o miejsce na podium Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Na liście zgłoszeń są liderzy subligi północnej i południowej: Andrius Petrovas z Litwy i Damian Cojocariu z Rumunii.

W przypadku udanego startu na CAVALIADZIE w Krakowie do gry mogą się też włączyć Polacy plasujący się w TOP 10 rankingu: Marek Wacławik, Natalia Palmowska, Adam Nicpoń, Hubert Polowczyk i najbardziej doświadczony w tym gronie, trzykrotny uczestnik Finału PŚ, Jarosław Skrzyczyński – podkreśla Szymon Tarant, dyrektor sportowy CAVALIADA Tour.

Finał CAVALIADA Tour

Polacy zdominowali w tym sezonie rozgrywki CAVALIADA Tour. Czołówka tabeli po zawodach w Sopocie to: Jarosław Skrzyczyński, Kamil Grzelczyk, Tomasz Miśkiewicz, Marek Wacławik i Dawid Skiba. Oczywiście całą tę piątkę będziemy oglądać w TAURON Arenie Kraków.

CAVALIADA Driving Tour

Konkursy powożenia zaprzęgami czterokonnymi odbędą się w czwartek (20:30) i w sobotę (18:30). Ten drugi będzie finałem całego cyklu, a także finałem HPP. Liderem jest 22-letni Aleksander Fularczyk, który dopiero w zeszłym sezonie rozpoczął przygodę z zaprzęgami czterokonnymi i w krótkim czasie podbił serca kibiców.

W tym roku do finału przystępuje z maksymalną liczbą punktów, co dodatkowo dodaje mi otuchy i motywacji. Myślę, że każdy tutaj startujący bardzo chce wygrać, bo po to tu przyjechaliśmy – mówi przed finałem Aleksander Fularczyk. I dodaje. - TAURON Arena Kraków jest dla mnie szczególnym miejscem, ponieważ właśnie na niej pierwszy raz wygrałem podczas zeszłej edycji i mam nadzieje, że również teraz będzie dla mnie szczęśliwa.

TRAF Eventing Tour

Uwielbiany przez publiczność konkurs WKKW odbędzie się w piątek (18:45) i będzie jednocześnie finałem cyklu oraz HPP. Liderką jest doświadczona zawodniczka, olimpijka, Joanna Pawlak. Na finał do Krakowa zabiera specjalnie swoją podstawową klacz – Fantastic Friedę. Czy przyniesie jej pierwsze zwycięstwo w cyklu CAVALIADY?

Nigdy nie wygrałam całego cyklu CAVALIADY, zazwyczaj zajmowałam drugie, albo trzecie miejsce. Na pewno chciałabym zdobyć ten tytuł, jednak patrząc na to jak niewielkie są różnice w rankingu, to wszystko może się zdarzyć. W finale wystartuje na Friedzie. To mój podstawowy koń i z nią czuję się spokojnie przy rywalizacji na krosie i parkurze. Jednak trzeba pamiętać, że Frieda jest bardzo trudnym w prowadzeniu koniem, więc nie będzie mi tak łatwo jak na Arminie, jednak mam nadzieję, że wszystko wyjdzie zgodnie z planem.

IMMERGAS Dressage Tour

Konkursy ujeżdżenia rozgrywane będą w piątek (13:00) oraz w niedzielę (10:45, finał cyklu). Liderką jest Litwinka – Sandra Sysojeva, znana publiczności CAVALIADY z wygranych w poprzednich sezonach.

Jestem bardzo podekscytowana i nie mogę się doczekać finału w Krakowie, ponieważ to moja ulubiona arena. Oczywiście to ogromna przyjemność być w czołówce rankingu, ale nie chodzi tu tylko o wygrywanie. Najważniejsza jest dla mnie więź z koniem i zaufanie. Kiedy wiesz, że to co wytrenujesz w domu możesz pokazać się w zawodach. Jestem bardzo dumna z Found Boya, bo nawet będąc ogierem potrafi się skoncentrować i dać z siebie wszystko – podkreśla Sandra Sysojeva.

Oprócz rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie organizator postawił na dwa bloki pokazowe – w czwartek (19:00) oraz sobotę (16:35). W programie Blanka Satora – Hiszpańska Szkoła Jazdy, Apolinarski Group (kaskaderka konna), Sandra Sysojeva, Sulki oraz przeciąganie liny. Nie zabraknie Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, które będą otwarte od czwartku do niedzieli, spotkań z zawodnikami, a także zawodów Hobby Horse.

Jack Ansems (NED) _ Fliere Fluiter(7).jpg

Sponsorem głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski.