Nie tylko skoki przez przeszkody

Cavaliada Tour to wydarzenie, które zadowolić może każdego fana jazdy konnej. Emocji dostarcza bowiem nie tylko rywalizacja na torze przeszkód, ale i konkurencje związane z powożeniem czy ujeżdżaniem, o skokach wzwyż nie wspominając. Nie inaczej jest na trwających właśnie zawodach w Lublinie.
około min czytania

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, na które składa się cykl halowych zmagań sportowych Cavaliada Tour. W obecnym sezonie odbywają się w czterech miastach: w Poznaniu (za nami), w Lublinie (trwają do 3 lutego), w Krakowie (28 lutego-3 marca) oraz w Warszawie (7-10 marca).

W trakcie lubelskiej odsłony Cavaliady zawodnicy walczą w różnego rodzaju konkursach. Jakich?

Powożenie zaprzęgami czterokonnymi

Widowiskowy konkurs, łączący szybkość i precyzję. Zespół składający się z powożącego i dwóch luzaków prowadzi bryczkę zaprzężoną w cztery konie, a ich celem jest pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie.

Potęga skoku

To konkurs skoku wzwyż. Najważniejszą przeszkodą spośród krótkiego parkuru jest pionowy mur podnoszony przy każdej z czterech możliwych rozgrywek. Wygrywa para (jeździec i koń), która pokona najwyższą przeszkodę. Dotychczasowy rekord Cavaliady ustanowiono w 2012 r. w Poznaniu – wynosi aż 220 cm.

WKKW

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego wywodzi się z tradycji wojskowej i wymaga wszechstronności zarówno konia, jak i jeźdźca. Składa się z trzech prób – ujeżdżeniowej, terenowej i skokowej. Podczas Cavaliady rozegrana zostanie najbardziej widowiskowa z nich, czyli cross.

Venus vs. Mars

W ramach tego konkursu plac zostaje podzielony na dwie równe części, a na każdej z nich są ustawione dwa identyczne tory przeszkód. Dzięki temu publiczność może obserwować bezpośrednią rywalizację między 8 amazonkami (Venus) i 8 jeźdźcami (Mars). W pierwszej rundzie konkursu, w każdej parze startuje jeden mężczyzna i jedna kobieta. Zwycięzca z każdej pary przechodzi do kolejnej rundy i tak, wygrywa najlepszy. O zajętych miejscach w klasyfikacji końcowej decyduje suma punktów bonifikacyjnych uzyskanych w dwóch najlepszych startach w etapach oraz w finale. Dodatkowo, w każdych zawodach prowadzona jest też klasyfikacja zespołowa (kobiety vs mężczyźni).

Cavaliada Future – skoki i sztafeta

To zawody obejmujące skoki przez przeszkody dla dzieci w wieku 9-11 lat startujących na kucach (kategoria mini z przeszkodami wysokimi na 70 cm, kategoria midi z przeszkodami 85 cm) oraz sztafetę, w której udział weźmie pięć drużyn. W sztafecie liczy się szybkość i sprytne opracowanie skrótów, które zawodnicy będą mogli wykorzystać podczas przejazdów. Tu w każdym zespole jest po jednym zawodniku z kategorii mini, midi oraz dorosła gwiazda zawodów CSI3*

Speed & Music

To konkurs szybkości, więc o klasyfikacji decyduje uzyskany czas. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na sekundy karne. Zatrzymanie nie jest karane, bowiem zawodnik najeżdżając po raz drugi na tę samą przeszkodę i tak traci sporo czasu. Wygrywa para, która ma najlepszy wynik wyrażony czasem (czas przebiegu + 4 karne sekundy za każdą zrzutkę). Ponadto każdy przejazd przebiega w rytmie głośnej, przebojowej muzyki, którą DJ dobiera dla każdego zawodnika indywidualnie.

Dressage Cup

Ujeżdżenie to konkurencja, w której jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów zwanych figurami, na prostokątnej arenie zwanej czworobokiem. Elementy programu są oceniane przez komisję sędziowską w skali 0-10. Wynik końcowy jest sumowany i prezentowany w procentach.

PKO BP Grand Prix Lublina

Najważniejszym konkursem Cavaliady jest Grand Prix, zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz do prestiżowego rankingu Cavaliada Tour. Jak wyglądają zasady konkursu? Zawodnicy najpierw pokonują trudny i długi parkur – do rozgrywki dostają się tylko ci, którzy zaliczą bezbłędny przejazd.

Mateusz Mochnacki