40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!
W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową. 2019-02-15W czwartek 15 lutego 1979 r. o godzinie 12:37 w centrum stolicy wybuchł gaz. Potężna eksplozja wstrząsnęła Rotundą. Budynek zawalił się.
Do wybuchu doszło dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku eksplozji zginęło 49 osób, 135 zostało rannych, a budynek został zniszczony. To była największa katastrofa w powojennej Warszawie. Akcja ratunkowa trwała 6 dni. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. W pomoc zaangażowało się ponad 2 tys. osób – strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku. Tysiące osób oddawały krew dla rannych i poszkodowanych w wybuchu. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był nieszczęśliwy wypadek.
Rotundę odbudowano po ośmiu miesiącach, ale w porównaniu z pierwowzorem, budynek stracił najbardziej charakterystyczną cechę: przezroczystą i transparentną elewację.
Ze względu na zły stan techniczny obiektu, w 2013 r. rozpoczęły się działania zmierzające do jego gruntownej rewitalizacji. Projekt Nowej Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face Rotunda 2013. Zwycięzcą zostało polskie biuro projektowe Gowin&Siuta; z Krakowa. Nowa Rotunda przywraca unikatowe walory pierwotnego projektu budynku, wzbogacając go o nowoczesne rozwiązania. Na wygląd i przeznaczenie Rotundy wpływ mieli także mieszkańcy miasta. Prace konstrukcyjne poprzedzały konsultacje społeczne na bezprecedensową w historii stolicy skalę. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. warszawiaków. W efekcie powstała wizja Rotundy jako wielofunkcyjnego i otwartego miejsca.
Nowa Rotunda będzie nowoczesną bryłą i przestrzenią – usługową, bankową, ale też społeczną i rekreacyjną, otwartą i przyjazną dla wszystkich.
Rotunda zawsze była także miejscem spotkań. Zgodnie z założeniami projektu funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Natomiast poziom +1 zostanie nowoczesną i otwartą strefą – zgodnie z ideą „spotkajmy się”. Bank jest w trakcie prac związanych z konkretnymi rozwiązaniami.
Obecnie zakończył się montaż szklanej elewacji zewnętrznej i rozpoczynają się prace wewnątrz budynku.
Szkic warszawskiej Rotundy, najbardziej charakterystycznego budynku PKO Banku Polskiego i jednego z symboli stolicy znalazł się na znaczku wyemitowanym przez Pocztę Polską specjalnie z okazji 100-lecia istnienia PKO Banku Polskiego.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim