44. rocznica wybuchu w warszawskiej Rotundzie. Pamiętamy!

Dziś mija 44. rocznica tragicznego wypadku w najbardziej rozpoznawalnym oddziale PKO Banku Polskiego – warszawskiej Rotundzie. Doszło wówczas do wybuchu gazu, w wyniku którego zginęło 49 osób. Co roku przedstawiciele banku upamiętniają ofiary eksplozji, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
około min czytania

W czwartek 15 lutego 1979 roku o godzinie 12:37 w centrum stolicy doszło do tragicznego wypadku – w słynnej Rotundzie wybuchł gaz. Potężna eksplozja wstrząsnęła okolicą, a budynek zawalił się.   

Wybuch gazu w bankowym oddziale nastąpił dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w budynku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku eksplozji zginęło 49 osób a  135 zostało rannych. To była największa katastrofa w powojennej Warszawie.

Akcja ratunkowa trwała 6 dni. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. W pomoc zaangażowało się ponad 2000 osób – strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy banku. Tysiące osób oddawały krew dla rannych i poszkodowanych w wybuchu.

Każdego roku, 15 lutego o godzinie 12:37 przedstawiciele Zarządu banku składają kwiaty pod tablicą pamiątkową na terenie Rotundy, przypominającą o tym tragicznym zdarzeniu i upamiętniającą jego ofiary.

Pamiętamy!