45. rocznica wybuchu Rotundy

Równo 45 lat temu, 15 lutego 1979 roku, doszło do tragicznego wydarzenia. Rotunda, charakterystyczny budynek PKO Banku Polskiego, znajdujący się w centrum Warszawy, legła w gruzach. Do eksplozji doszło dokładnie o godzinie 12:37. Co roku przedstawiciele banku upamiętniają ofiary eksplozji, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
około min czytania

W chwili katastrofy w przeszklonym wnętrzu Rotundy znajdowało się 170 pracowników i 300 klientów. Według relacji świadków zdarzenia cały budynek gwałtownie uniósł się niczym „bańka mydlana”, po czym eksplodował. Okna runęły na ulicę, wszystkie kondygnacje budynku zapadły się do podziemnego archiwum. W wyniku katastrofy zginęło 49 osób, a ponad 100 zostało rannych. Akcja poszukiwawcza trwała 6 dni. Ostatnią ofiarę odnaleziono 21 lutego.
16 lutego 1979 roku ogłoszono dniem żałoby narodowej.

W wyniku wybuchu zniszczeniu uległo 70% budynku. Najbardziej zniszczona została część od strony Alei Jerozolimskich i biurowca Uniwersalu. W miejscu hali kasowej Rotundy powstał wielki lej. Uszkodzeniu uległy budynki sąsiadujące. 

Już dwa dni po wydarzeniu ogłoszono, że Rotunda zostanie odbudowana. Prace przebiegały błyskawicznie, a bank został otwarty ponownie już pod koniec października 1979 roku. Większość dawnej załogi wróciła do pracy.

W 2013 roku PKO Bank Polski podjął decyzję o rewitalizacji budynku. Międzynarodowy konkurs na projekt przebudowy wygrała koncepcja przedstawiona przez polską pracownię Gowin&Siuta.

Prace nad Nową Rotundą ruszyły w 2017 roku, a zakończyły się dwa lata później. Zachowany został kształt budynku i elementy charakterystyczne dla modernizmu. Otwarcie nowej Rotundy zbiegło się z obchodami stulecia istnienia PKO Banku Polskiego. Obecnie obiekt ma trzy kondygnacje i wprost nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, który zrealizowany został w 1966 roku.

Każdego roku, 15 lutego o godzinie 12:37, przedstawiciele Zarządu banku i związków zawodowych składają kwiaty pod tablicą wmurowaną w ścianę Rotundy od strony ul. Widok przypominającą o tym tragicznym zdarzenia i upamiętniającą jego ofiary. Pamiętamy!  

W tym roku, w uroczystości wzięli udział: Katarzyna Zimnicka-Jankowska, przewodnicząca Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego; Szymon Midera, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego kierujący pracami Zarządu; Piotr Mazur, wiceprezes PKO Banku Polskiego; Marek Radzikowski, wiceprezes PKO Banku Polskiego; Jolanta Wiewióra, dyrektor Pionu Relacji z Pracownikami; Alicja Drozdowska, dyrektor oddziału PKO Rotunda; Katarzyna Cal, dyrektor Biura Wsparcia Biznesu w ROD Warszawa, a także pracownicy PKO Rotunda, przedstawiciele związków zawodowych oraz Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy i przedstawiciele Straży Miejskiej.