Biegi, rower, skoki… Czym zaskoczysz się na wiosnę?

Coraz łagodniejsze temperatury na zewnątrz zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych osób, które nie przepadają za zamkniętymi salami ćwiczeń, krytymi basenami i halami sportowymi, a także dla tych, którzy nie określają się jako „sportowe typy”.
około min czytania

Garść postanowień wiosennych: aktywność, aktywność i jeszcze raz aktywność

Zima sprzyja leniuchowaniu. Dlatego wiele osób czuje się ociężale, niekomfortowo we własnej skórze. Wiosna przynosi zupełnie inną energię – naprawdę, nic lepiej nie wyrywa z zimowego letargu niż ruch. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od najprostszego z możliwych – spaceru. To aktywność na którą może sobie pozwolić dosłownie każdy i niemal zawsze. Codzienny półgodzinny spacer – najlepiej w pięknych okolicznościach przyrody i z twarzą zwróconą do słońca – wzmocni kondycję, doda energii, poprawi krążenie i samopoczucie, pomoże się odstresować. Będzie też dobrym, łagodnym przygotowaniem do dalszych ćwiczeń. Dla zwiększenia motywacji możesz włączyć krokomierz i wyznaczyć sobie dzienne minimum lub cel, który chcesz osiągnąć. 

Do biegu, gotowi, start!

Najbardziej naturalnym kolejnym krokiem jest nadanie spacerowi szybszego tempa. Można je stopniować odpowiednio do możliwości: marsz z kijkami do nordic walking, trucht, a wreszcie bieg. Bieganie to najczęstsza aktywność sportowa, która przychodzi nam do głowy, kiedy z głębokim westchnieniem mówimy, że „wreszcie muszę zacząć coś ze sobą robić”. Wydaje się to proste, bo tak samo jak spacerowanie nie wymaga właściwie niczego – sprzętu, pieniędzy ani przygotowań. Przynajmniej w teorii. W praktyce szybko okazuje się, że zanim osiągnie się słynny „haj biegacza” spowodowany endorfinami, najpierw trzeba się naprawdę zmęczyć. Po sesji joggingu mogą pojawić się zakwasy, a nawet kontuzje.

PKO Bank Polski wspiera bezpieczne bieganie i zachęca do trenowania. Jest partnerem strategicznym akcji „Biegam, bo lubię”. W jej ramach 200 trenerów na stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce nieodpłatnie pomoże chętnym dobrze się do tego przygotować i wytrwać w wiosennym postanowieniu. Będą czekać na miłośników ruchu od 4 kwietnia do 11 listopada 2023 roku, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Na dwóch kółkach

Rower to kolejny wiosenny klasyk. Kiedy temperatura rośnie, a zimne wiatry ustają, ulice miast i miasteczek zapełniają się rowerzystami. Część osób zaczyna wtedy jeździć codziennie, inni tylko w weekendy. Każda wersja jest dobra, choć zalecana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) dawka ruchu dla osoby dorosłej to co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej pięć razy w tygodniu lub co najmniej 20 minut intensywnego wysiłku fizycznego trzy razy w tygodniu, przy założeniu, że wysiłek ten uwzględnia ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni i wytrzymałość. Nawet amatorskie i rekreacyjne uprawianie tego sportu ma wiele korzyści. Jazda na rowerze łączy obie te cechy, a także zwiększa wydolność płuc i pozytywnie wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia. 

Poza wszystkim sprawia przyjemność, ponieważ podobnie jak bieganie, w pewnym momencie powoduje wyrzut endorfin.

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie przypadła Ci do gustu, podpowiadamy mniej typowe, ogólnodostępne aktywności na wiosnę dla jednej osoby lub większej liczby uczestników:

  • rolki, hulajnoga, deskorolka,
  • siłownia na wolnym powietrzu,
  • ping-pong na wolnym powietrzu,
  • sporty grupowe: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, korfball, piłka ręczna,
  • badminton,
  • ringo, frisbee,
  • joga, zumba lub pilates – w internecie jest mnóstwo bezpłatnych instruktaży.

Aktywuj ciało po zimie!