Data Science Summit – eksperci PKO Banku Polskiego o uczeniu maszynowym

Specjalna edycja Data Science Summit, największej konferencji o tematyce Data Science w Polsce, dedykowana była zagadnieniom z obszaru uczenia maszynowego. Partnerem wydarzenia po raz kolejny był PKO Bank Polski. Bank zaprosił na wystąpienia ekspertów, a także do strefy pracodawców online i onsite.
około min czytania

Podczas dwudniowej konferencji 21 i 22 czerwca odbyło się ponad 55 wystąpień podzielonych na 10 ścieżek tematycznych. Wydarzenie miało formułę hybrydową – prowadzone były transmisje online, jak i prezentacje na żywo na Politechnice Warszawskiej.

Inspirujące wystąpienia

W trakcie konferencji poruszane były takie kwestie jak analizy predykcyjne, komputerowe rozpoznawanie obrazów, zagadnienia chmurowe czy przetwarzanie języka naturalnego. Jedną z prezentacji „FastText – jak zrobić coś pożytecznego w kilka minut zamiast 17 godzin” poprowadzili Marcin Bednarski i Paweł Klimiuk z Departamentu Analityki Danych PKO Banku Polskiego.

Data Science Summit to profesjonalnie zorganizowana konferencja, na wysokim poziomie merytorycznym. Udział w niej umożliwił nam pokazanie, że jesteśmy bardzo zaawansowanym technologicznie bankiem oraz posiadamy najnowsze rozwiązania z obszaru Big Data i AI. Uczestnicy naszej prezentacji byli szczególnie zainteresowani zagadnieniami z zakresu Artificial Intelligence i Machine Learning, którymi zajmuje się Biuro Rozwoju Sztucznej Inteligencji. Zasygnalizowaliśmy również, że bank tworzy platformę uczenia maszynowego ML OPS na środowisku Google Cloud – mówi Marcin Bednarski, dyrektor Departamentu Analityki Danych PKO Banku Polskiego.

Paweł Klimiuk z Biura Sztucznej Inteligencji PKO Banku Polskiego przedstawił szczegóły wdrożenia nowego algorytmu FastText w bankowej aplikacji IKO.

Algorytm został opracowany przez AI Facebook Research (FAIR) lab. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie szybko reagować na pojawiające się nowe tematy, które chcemy obsługiwać przez naszego asystenta w Talk2IKO. Już teraz wirtualny asystent obsługuje ponad 300 różnych tematów – wyjaśnia Paweł Klimiuk. – Konferencja Data Science Summit jest doskonałym miejscem do wymiany doświadczeń oraz zdobywania nowych kompetencji, jak również promowania PKO Banku Polskiego jako pracodawcy mającego do zaoferowania najlepsze rozwiązania na rynku z obszaru AI. Dlaczego AI jest ważne? Praca naszego Biura pokazuje, że praktycznie w każdym obszarze biznesowym jesteśmy w stanie wspomóc pracę ludzką, sztuczną inteligencją. Dzięki większej automatyzacji skracamy czas obsługi do niezbędnego minimum – dodaje.

W drugiej prezentacji Marcin Konotopski z Biura Big Data w PKO Banku Polskim mówił o procesie projektowania i budowy systemu personalizacji reklam aut. Wyjaśnił, co zdecydowało o wyborze pomiędzy metodami colaborative filtering oraz content based filtering, przedstawił problem „zimnego startu” oraz sposób budowy profilu klienta. Jego wystąpienie pt. „Rekomendator aut w serwisach internetowych PKO Banku Polskiego” dostępne jest na VoD.

#ZajmijStanowisko w PKO Banku Polskim

Konferencji towarzyszyła strefa Expo ze standami dostawców technologii i rozwiązań Data Science oraz pracodawców, w tym PKO Banku Polskiego. Pierwszego dnia wydarzenia, na wirtualnym stoisku można było zapoznać się z ofertami pracy i staży w banku, a także porozmawiać indywidualnie z rekruterami. Drugiego dnia, rekruterzy oraz eksperci bankowi eksperci odpowiadali na pytania uczestników już stacjonarnie.

Cieszymy się, że po pandemicznej przerwie mogliśmy spotkać się z kandydatami na żywo. Byliśmy ciekawi, czy ostatnie dwa lata zmieniły podejście młodych ludzi do tego typu wydarzeń i na ile zainteresuje ich nasza oferta. Na bankowym stoisku można było dowiedzieć się kogo obecnie szukamy, porozmawiać o programie stażowym, a także wymienić się doświadczeniami i wiedzą z ekspertami w zakresie analityki danych, czy sztucznej inteligencji – podsumowuje Dawid Pawłowski z Formacji Doświadczeń Pracownika w PKO Banku Polskim.

Bank stale rozszerza zespół pracowników w obszarze Data Science i Big Data. Osób zainteresowanych tematyką przetwarzania, analizy i wizualizacji danych, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego poszukuje na stanowiska w takich obszarach jak transformacja cyfrowa czy ryzyko. Oferty pracy i staży w PKO Banku Polskim publikowane są na stronie banku w zakładce Kariera.

Data Science Summit

  • Największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej niezależna konferencja data science organizowana przez Fundację Academic Partners i Data Science Warsaw. Wydarzenie odbywa się co roku od 2017 r. i zrzesza wokół siebie średnio 2000 uczestników podczas każdej edycji.
  • Specjalna czerwcowa edycja wydarzenia poświęcona jest w szczególności uczeniu maszynowemu. W pierwszej edycji Data Science Summit Machine Learning uczestniczyło ponad 1000 specjalistów, managerów, jak i osób zainteresowanych tą tematyką.

Joanna Kornaga
Ekspert w PKO Banku Polskim