Dzień Kariery Kobiety w IT. Metaverse jest kobietą

Wirtualny świat otwiera przed kobietami nowe możliwości i szanse rozwoju zawodowego. Aleksandra Kowalik z Biura Innowacji PKO Banku Polskiego mówiła o tym, w jaki sposób kobiety mogą kształtować przyszłość Metaverse. Bank już trzeci rok z rzędu uczestniczył w konferencji „Dzień Kariery Kobiety w IT”.
około min czytania

„Dzień Kariery Kobiety w IT” jest dedykowany kobietom, które znajdują się na początku drogi zawodowej, jak również tym, które są już na ścieżce IT i chcą podnieść swoje kompetencje. Podczas listopadowej IV edycji wydarzenia odbyły się interesujące prelekcje, debaty, warsztaty soft i tech oraz sesje speed mentoringowe. Na wszystkich spotkaniach było w sumie 1450 osób.

W warsztacie pt. „Metaverse jest kobietą: o szansach, które dają narzędzia przyszłości” wzięło udział 135 osób. Aleksandra Kowalik z Biura Innowacji PKO Banku Polskiego opowiedziała m.in. o tym, jak nowe technologie napędzają innowacje w Let's Fintech, o pierwszym oddziale PKO Banku Polskiego w Metaverse oraz o tym, jak ważne jest, aby kobiety uczestniczyły w tworzeniu mateświata.

Według statystyk to właśnie kobiety częściej korzystają z Metaverse, ale niestety są pominięte z ról kierowniczych. Jeśli chodzi o organizacje, które są członkami Open Metaverse Alliance for Web3 i Metaverse Standards Forum, odpowiedzialne za kształtowanie standardów operacyjnych dla Metaverse, odpowiednio 8% i 9% jest kierowanych przez kobiety na stanowiskach CEO. Podczas warsztatu rozmawialiśmy nie tylko o tym, że potrzebnych jest więcej kobiet w technologiach, ale również o tym, że przez ich brak nie powstają tak dobre technologiczne usługi i produkty, jak mogłyby – mówi Aleksandra Kowalik.

Mimo, że statystyki nadal są pesymistyczne, bo w branży IT na trzech mężczyzn przypada tylko jedna kobieta, to świat IT jest coraz bardziej dostępny dla kobiet.

Takie wydarzenia jak „Dzień Kariery Kobiety w IT” pozwalają kobietom nawiązać kontakty, odnaleźć wsparcie i motywację, a przede wszystkim zrozumieć swoją wartość. Dzięki temu mogą rozpocząć karierę w IT, budować ją, a nawet stać się mentorkami – podsumowuje Aleksandra Kowalik.

W wirtualnej strefie pracodawców uczestniczki miały możliwość porozmawiania z rekruterem PKO Banku Polskiego oraz przedstawicielami innych firm stawiających na rozwój kompetencji cyfrowych kobiet. Bankowe stoisko odwiedziło ponad 100 osób.

Aktualne oferty pracy i staży w IT oraz w innych obszarach w PKO Banku Polskim znajdziesz na pkobp.pl/kariera.

Joanna Kornaga
ekspert w PKO Banku Polskim