Dzień Ziemi 2023. Aby planeta nie ucierpiała

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Kiedy nasza planeta zmaga się z problemami związanymi z emisją gazów cieplarnianych, zanieczyszczeniami wody i powietrza, a także wycinaniem lasów deszczowych, postawy ekologiczne stają się coraz ważniejsze.
około min czytania

Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1970 r. przez amerykańskich ekologów, którzy zaczęli domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze. Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.

Wśród akcji towarzyszących obchodom są „Godzina dla Ziemi” (w ostatnią sobotę marca, symbolicznie wyłączane są światła w domach i biurach) oraz coroczne sprzątanie świata.

Tegorocznemu Dniu Ziemi towarzyszy hasło „Zainwestuj w naszą planetę”. W ramach dbałości o środowisko naturalne, banki coraz częściej podejmują inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. W swojej działalności dążą do minimalizacji wpływu na ekosystem, stosując zasady zrównoważonego rozwoju. Jednak również klienci banków mogą włączyć się w walkę o ochronę środowiska, podejmując proekologiczne postawy.

Dzień Ziemi 2023 z PKO Bankiem Polskim

PKO Bank Polski proponuje wiele rozwiązań, które nie tylko zapewniają najwyższą jakość usług, ale też uwzględniają zasady dbania o planetę. Oto niektóre z nich:

Serwis internetowy iPKO oraz aplikacja mobilna IKO

Dzięki nim każdy klient banku może korzystać z jego usług zdalnie. Dzięki temu nie trzeba wsiadać do samochodu, żeby dotrzeć do banku za każdym razem, gdy potrzebujemy wykonać nawet najmniejszą czynność.

Stanowiska internetowe w oddziałach

Wybrałeś się do banku? W wielu oddziałach PKO Banku Polskiego znajdziesz stanowiska internetowe, gdzie samodzielnie lub z pomocą doradcy załatwisz większość spraw. Dzięki temu nie są wymagane wydruki, a co za tym idzie – więcej drzew zostanie tam, gdzie ich miejsce.

PKO Bank Polski i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęły współpracę w zakresie projektów ekologicznych

Bank pracuje nad propozycjami finansowania przedsięwzięć dofinansowanych przez NFOŚiGW, w tym związanych z termomodernizacją oraz wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego. Ochrona środowiska i działania ESG to jeden z kluczowych filarów strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025 „Przygotowani do wyzwań, nastawieni na przyszłość”.

Wskaźniki ESG jako cele niefinansowe PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 roku oraz do zwiększania wolumenu zielonego finansowania o co najmniej 5% r/r. Zaangażowanie w zielone finansowanie w relacji do aktywów banku będzie się utrzymywało na poziomie co najmniej 3x wyższym niż finansowanie sektorów wysokoemisyjnych. W 2021 roku Bank zwiększył zielone finansowanie o 83% r/r, dzięki czemu wartość zaangażowania w zielone finansowanie była o 3,5 razy wyższa niż w finansowanie wysokoemisyjne.

Kolejnym z przyjętych celów jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 roku, czyli o 60% w stosunku do 2019 roku. W 2022 r. nastąpiło ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w banku o 61,7%, w stosunku do roku 2019.

Inicjatywy pracownicze

Pracownicy PKO Banku Polskiego często wychodzą z inicjatywą, żeby aktywnie przyczyniać się do poprawy stanu Ziemi. Można tu wspomnieć chociażby o #DniuOchronyŚrodowiska. Zespół podjął wyzwanie #trashchallenge rzucone przez mBank Polska i sprzątał tereny nad Wisłą.

Bankomania

Na tej stronie też  znajdziesz wiele artykułów na temat oszczędzania, które pomogą ci również dbać o planetę.

Już teraz sprawdź, jak zbudować ekologiczny dom albo dlaczego warto przesiąść się do samochodu elektrycznego.

Dzięki korzystaniu z takich rozwiązań, a nawet poznając inicjatywy podejmowane przez bank, możesz przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne, zwiększenia świadomości ekologicznej oraz promowania idei zrównoważonego rozwoju. Warto zwrócić uwagę na różne sposoby na proekologiczne postawy, takie jak oszczędzanie energii, korzystanie z transportu publicznego, segregacja odpadów, inwestowanie w odnawialne źródła energii czy korzystanie z produktów ekologicznych. W ten sposób możemy dbać o naszą planetę i stworzyć lepsze warunki dla przyszłych pokoleń.