Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe

Co Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
około min czytania

W świat cyfryzacji i finansów znów wyruszamy z dziennikarzem i vlogerem Parickiem Neyem, Brytyjczykiem, dla którego Polska to jedno z najważniejszych miejsc na ziemi. To on pokazuje widzom jak PKO Bank Polski wspiera cyfrową transformację i promuje nowoczesne bankowe rozwiązania. Poznamy czym są fintechy, aplikacje i startupy. Jak się rozwijają i dlaczego warto na nie stawiać w przyszłości.

Gościem odcinka jest Jarosław Sygitowicz, jeden z trzech założycieli firmy technologicznej ZenCard, który o digitalizacji wie wszystko. Jak twierdzi, programowanie jest po prostu rozmową z komputerem lub przypomina murowanie domu – w efekcie powstaje aplikacja. Jest ona kolejnym wielkim hitem współczesnej technologii. Każdy może się o tym przekonać, korzystając z IKO – najlepszej na świecie bankowej aplikacji mobilnej.

Cyfryzacja daje wielkie możliwości nie tylko nowym firmom, ale również ludziom kreatywnym, którzy wiedzą, jak zmieniać i ulepszać świat. Ich potencjał często dostrzegają duzi gracze, inwestując i wspierając odkrycia. Takim inwestorem jest m.in. PKO Bank Polski, który szuka startupów z obszaru fintech, i który stworzył program rozwoju Let’s Fintech – prawdziwe laboratorium nowoczesnych rozwiązań.

Ten pozornie trudny termin oznacza po prostu innowacje technologiczne związane z finansami. PKO Bank Polski współpracuje ze startupami, wdraża nowe rozwiązania i w końcu inwestuje. Bank monitoruje rynek i wyszukuje projekty z potencjałem, ale do programu może zgłosić się każda firma. Do tej pory Bank nawiązał współpracę z 300 podmiotami.

Inną ciekawą formą poszukiwania zdolnym programistów są tzw. hackathony – maratony programowania i miejsce spotkań informatyków. Są konkursami, podczas których wybiera się najlepsze pomysły, a twórcy otrzymują nagrody i mogą liczyć na dalszą współpracę.

Trudno powiedzieć, jak dokładnie będzie się rozwijał rynek usług bankowych i jego narzędzia. Być może zaczniemy posługiwać się rzeczywistością VR, asystentami finansowymi lub neurointerfejsem – systemem połączonym z układem nerwowym klienta. I choć to bardzo odległa przyszłość, zdecydowanie warto być tam przed konkurencją.

Piotr Dunaj