Jak omijać inwestycyjne pułapki

Podstawowym zadaniem każdego inwestora jest kontrolowanie ryzyka. Jeden z największych autorytetów w tym obszarze, Warren Buffett ujął to pod postacią dwóch zasad. Pierwsza: nie trać pieniędzy. Druga: pamiętaj o zasadzie pierwszej.
około min czytania

W praktyce, to ryzyko można ograniczać prostymi działaniami, takimi jak budowanie inwestycji przez regularne wpłaty, czy podział pieniędzy na różne rozwiązania, czyli dywersyfikację. Mówi się, że takie inwestowanie jest jak oglądanie schnącej farby. Nie ma być emocjonujące, tylko skuteczne, a efekt osiąga się przez cierpliwość i konsekwencję.

Czasem jednak pokusa, żeby zarabiać dużo i szybko jest bardzo silna. Może ona przybrać formę reklamy wyskakującej na portalu społecznościowym, albo filmu, w którym rzekomy ekspert obiecuje łatwe pieniądze.

Jak w praktyce wyglądają te pułapki? Jakie są sygnały ostrzegawcze, na które powinniśmy zwracać uwagę? W jaki sposób mamy ocenić wiedzę osoby, której słuchamy? Dlaczego unikanie dużych strat jest tak ważne?

W ten temat zagłębił się Łukasz Mickiewicz, menedżer ds. komunikacji inwestycyjnej PKO Banku Polskiego, w wywiadzie dla portalu Trampki na Giełdzie. „Trampki”, to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu pomóc młodemu pokoleniu wejść w świat finansów i inwestycji. Przekaz jest jednak uniwersalny, dla osób w każdym wieku, dlatego zachęcamy do obejrzenia nagrania.

Łukasz Mickiewicz, CFA
menedżer ds. Komunikacji Inwestycyjnej w PKO Banku Polskim