PKO Bank Polski będzie wspierał innowacyjne rozwiązania w obszarze zielonych technologii. Rusza pierwsza edycja Poland ClimAccelerator

Globalna sieć EIT Climate-KIC dedykowana wspieraniu rozwoju startupów klimatycznych otwiera się na rynek polski. Rusza nabór do pierwszej edycji programu mającego na celu akcelerację biznesową najbardziej perspektywicznych, prośrodowiskowych technologii z obszarów zrównoważonego rozwoju.
około min czytania

Operatorem programu jest akcelerator technologiczny Accelpoint, a rolę wiodącego partnera objął w nim PKO Bank Polski.

  • PKO Bank Polski będzie wspierał start-upy działające w obszarze zielonych technologii i poszuka innowacyjnych rozwiązań możliwych do wdrożenia w jego codziennej działalności.
  • Bank objął w tym celu rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla tego typu start-upów „Poland ClimAccelerator”.
  • Sieć akceleracyjna ClimAccelerator to efekt działalności EIT Climate-KIC, czyli lidera europejskich innowacji klimatycznych. Operatorem akceleratora na rynku polskim jest Accelpoint.
  • Nabór do programu potrwa do 31 października 2022 roku.

Konieczność wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego traktujemy nie tylko jako obowiązek pokoleniowy, lecz również jako wielką szansę na optymalizację kosztową biznesu. Dotyczy to zarówno samego banku, jak również naszych klientów, którzy tak jak my, poszukują dostępu do technologii prośrodowiskowych. Działania w tym zakresie mają szczególne znaczenie w czasie, kiedy kryzys energetyczny odsłonił wrażliwość gospodarek na zawirowania na rynku surowców energetycznych. Dlatego PKO Bank Polski połączył siły z globalną siecią EIT Climate-KIC oraz z Accelpoint i objął rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla start-upów „Poland ClimAccelerator”. Liczymy, że dzięki tej współpracy uda się nam lepiej wykorzystać nasz potencjał do wdrażania oraz skalowania innowacji w obszarze zielonych technologii i wspólnie ze start-upami wypracować narzędzia do rozwiązywania ponadczasowych wyzwań – powiedział Marcin Eckert, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Jakich rozwiązań szukamy?

PKO Bank Polski jest szczególnie zainteresowany rozwiązaniami z obszarów zielonych produktów finansowych i scoringu. Bank poszukuje również technologii umożliwiających lub usprawniających pomiar dostaw czystej energii oraz optymalizacji zarządzania flotą transportową. Z myślą o wewnętrznych potrzebach banku, jak również o potrzebach klientów, jest zainteresowany współpracą ze start-upami oferującymi usługi we wszelkich obszarach monitoringu i compliance sprzyjających osiągnięciu pozytywnego wpływu klimatycznego.
Program otwarty jest na technologie z różnych sektorów, takich jak czysta energia, szeroko pojęte zwiększanie efektywności energetycznej, zielony transport, czysty przemysł, zarządzanie i oczyszczanie wody, green finance, usprawnienia w rolnictwie, czy dekarbonizacja. Pełna lista obszarów oraz formularz aplikacyjny dostępne są na stronie programu Poland ClimAccelerator: www.greentech.ac.

Do współpracy zachęcamy wszystkie proekologiczne start-upy zainteresowane rozwijaniem swoich technologii w ścisłej kooperacji z partnerami korporacyjnymi, pozyskaniem nowych klientów oraz inwestorów. Niezmiernie cieszymy się z pozyskania partnerów takich jak PKO Bank Polski, dzięki którym operujące na rynku polskim i środkowo-europejskim technologie mają szansę na pozyskanie świadomych klientów biznesowych – podkreśla Maciej Majewski, prezes Accelpoint

Szanse na rozwój dla start-upów zielonych technologii

Dzięki udziałowi w 5-miesięcznym programie akceleracyjnym wybrane start-upy uzyskają dostęp do międzynarodowej sieci inwestorskiej oraz do społeczności branżowych ekspertów i mentorów. Ponadto, najlepsze z nich zyskają szanse na finansowanie testów technologicznych we współpracy z partnerami korporacyjnymi (PoC), a co za tym idzie możliwość wdrożenia swojego rozwiązania oraz pozyskania licznych klientów.
Wśród elementów akceleracji znajdą się również szkolenia z prezentacji i optymalizacji modelu biznesowego, analizy rynku i konkurencji i zabezpieczenia praw intelektualnych. Program zakończy prezentacja najlepszych rozwiązań przed międzynarodową siecią inwestorów i potencjalnych partnerów biznesowych (Demo Day).
Uruchomiona właśnie rekrutacja do programu potrwa do 31 października 2022.

Globalna sieć akceleracyjna wkracza do Polski

Sieć akceleracyjna ClimAccelerator to efekt działalności EIT Climate-KIC, czyli lidera europejskich innowacji klimatycznych. Instytucja obejmuje swoją działalnością ogólnoświatowy obszar, posiadając partnerów akceleracyjnych na większości kontynentów. Dzięki jej działalności, ponad 2100 start-upów klimatycznych pozyskało przeszło 2 miliardy euro dofinansowania zewnętrznego.

EIT Climate-KIC bardzo cieszy się z dołączenia Poland ClimAccelerator do naszej oferty dla przedsiębiorców. Z niecierpliwością czekamy na możliwość wsparcia naszą wiedzą i wskazówkami polskich, proekologicznych twórców oraz ich innowacyjnych pomysłów. Dziękujemy zespołom Accelpoint oraz PKO Banku Polskiego za współpracę i zaangażowanie w dążeniu do wykształcenia zeroemisyjnego, odpornego na zmiany klimatu społeczeństwa – mówi Christian Daube, Strategic Programmes Builder & Leader of Open ClimAccelerators around the world, Climate-KIC.