PKO Bank Polski finansuje rozwój otwartych sieci światłowodowych w Polsce

PKO Bank Polski wraz z konsorcjum siedmiu instytucji finansowych podpisał umowę kredytową o łącznej wartości 2,8 mld zł z firmami Fiberhost, INEA oraz powiązanymi z nimi spółkami. Udział PKO Banku Polskiego wynosi 600 mln zł.
około min czytania

Finansowanie zostanie przeznaczone na realizację strategicznych celów grupy, czyli m.in. rozwój sieci multiświatłowodowej, ekspansję zasięgu usług na otwartych sieciach oraz refinansowanie istniejącego zadłużenia. PKO Bank Polski wspiera swoich klientów w realizacji projektów inwestycyjnych.

Otwarte sieci światłowodowe to jeden z bardziej efektywnych sposobów wprowadzenia usług cyfrowych na obszarach, gdzie mieszkańcy mają ograniczony dostęp do szybkiego internetu światłowodowego lub nie mają go wcale. Taka infrastruktura i świadczone za jej pośrednictwem usługi są kluczowe dla skutecznej transformacji cyfrowej naszego kraju i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego cieszymy się, że możemy finansowo wspierać firmy Fiberhost i INEA w realizowaniu ich założeń biznesowych
– 
mówi Marcin Majewski, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi i Przedsiębiorstwami w PKO Banku Polskim.

W zasięgu sieci Fiberhost znajduje się obecnie ponad 1,3 mln gospodarstw domowych na terenie 8 województw, co przekłada się na 50 tys. km wybudowanej infrastruktury. Celem firmy Fiberhost jest zapewnienie jak największej liczbie osób równego dostępu do szybkiego Internetu i wzmacnianie kompetencji cyfrowych mieszkańców Polski. Dlatego od kilkunastu lat buduje sieci światłowodowe w Polsce, a od kilku lat jako operator otwartych sieci światłowodowych, udostępnia je dostawcom usług. Sieci buduje w technologii FTTH (ang. Fiber-To-The-Home, czyli światłowód do domu). Są one sieciami otwartymi, czyli dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych dostawców usług telekomunikacyjnych.

Bardzo nas cieszy otrzymane refinansowanie, gdyż pozwoli spółce INEA na kontynuację rozpoczętej w zeszłym roku ekspansji i realizację olbrzymiego potencjału, jeśli chodzi o zasięg na otwartych sieciach światłowodowych. Mam na myśli dotarcie do kilku milionów gospodarstw domowych i klientów instytucjonalnych. Skupimy się też dzięki dofinansowaniu na budowaniu świadomości marki ogólnopolskiej oraz świadczeniu najwyższej jakości usług w oparciu o nowe sieci
Maciej Piechociński, Prezes Zarządu INEA Sp. z o.o.

INEA to ogólnopolski dostawca Internetu światłowodowego, telewizji, telefonii oraz usług profesjonalnych dla biznesu i data center. Obecna jest w segmencie klientów indywidualnych, firm, jednostek samorządowych, szkół i instytucji. Według rankingu Speedtest.pl za lata 2017-2021 INEA to dostawca najszybszego Internetu w Polsce. Z usług INEA korzysta obecnie ponad 300 tys. klientów indywidualnych oraz prawie 3 tys. szkół.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera swoich klientów w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych poprzez doradztwo zarówno w doborze formy finansowania, jak i elastycznych warunków finansowania dopasowanych do prowadzonej działalności. W ramach oferty produktowej Grupy klienci korporacyjni mogą korzystać również z produktów i usług leasingowych oraz faktoringowych.