PKO Bank Polski konsekwentnie wspiera rozwój energetyki odnawialnej i finansuje nową farmę wiatrową

PKO Bank Polski udzielił kredytu firmie Wind Farm Łada, należącej do Re Alloys i pośrednio do grupy Luma Holding, na rozwój energetyki odnawialnej.
około min czytania

Umowa obejmuje kredyt inwestycyjny o wartości 53,89 mln euro oraz kredyt obrotowy na VAT w kwocie 32,3 mln złotych. Dzięki temu powstanie farma wiatrowa w Dzwoli, w woj. lubelskim, która będzie dostarczała energię na potrzeby RE Alloys, producenta żelazostopów. Wsparcie projektów OZE jest jednym z filarów strategii PKO Banku Polskiego - bank chce stać się liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym.

Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Re Alloys Sp. z o.o. i Grupę Kapitałową Luma Holding w realizacji projektu OZE, który wpisuje się w naszą politykę finansowania rozwoju energetyki odnawialnej. Jako największy polski bank dla korporacji i biznesu, chcemy wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i przyczyniać się do transformacji polskiego systemu energetycznego. Ta inwestycja, to kolejny ważny krok na drodze do zeroemisyjności – mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Firm i Przedsiębiorstw oraz Klienta Korporacyjnego.

Celem finansowania jest budowa farmy wiatrowej o mocy 35 MW w miejscowości Dzwola, w województwie lubelskim. Sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej przez farmę będzie realizowana w oparciu o kontrakt cPPA (w euro), optymalizujący koszty zakupu energii przez Re Alloys, producenta żelazostopów, z województwa śląskiego. Inwestycja jest ważnym elementem strategii Re Alloys, której celem jest całkowite pokrycie potrzeb energetycznych spółki z odnawialnych źródeł energii. Jej realizacja będzie sprzyjać również utrzymaniu miejsc pracy i finansowaniu usług publicznych o wysokiej jakości na terenie gminy pogórniczej, zagrożonej utratą funkcji ekonomicznych i społecznych. Uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest na drugą połowę 2024 roku.

Osiągnęliśmy ważny kamień milowy na drodze do zeroemisyjności Re Alloys i całej grupy Luma Holding. Inwestycja, którą realizujemy we współpracy z PKO BP, jest istotnym elementem naszej strategii Going Green. Jej głównym założeniem jest pełne pokrycie potrzeb energetycznych Re Alloys z odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie uniknięcie emisji CO2 do atmosfery w skali odpowiadającej emisji kilkusettysięcznego miasta, co dobrze wpisuje się w realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej. Działając w sektorze przemysłu ciężkiego, doskonale wiemy, jak ważny jest zrównoważony rozwój: dbanie o środowisko, pracowników i lokalną społeczność – podsumował Jarosław Palejko, członek Zarządu Luma Holding.

Re Alloys jest jedynym w Polsce producentem żelazostopów i jednym z największych zakładów tego typu w Europie. Misją spółki jest efektywne wytwarzanie wysokojakościowych produktów z wykorzystaniem innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku. Re Alloys należy do Grupy Kapitałowej Luma Holding skupiającej w swoim portfolio spółki z sektorów metalurgicznego, technologicznego oraz odnawialnych źródeł energii. Luma Holding inwestuje w Polsce, regionie CEE oraz w Afryce w zrównoważone firmy o globalnych ambicjach, budujące długotrwałą wartość w oparciu o solidne fundamenty ESG.

Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w budową farmy wiatrowej w Dzwoli wpisuje się w realizację strategii banku na lata 2023-2025 w zakresie bycia liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym. W ciągu ostatnich 2 lat bank przeznaczył na finansowanie zielonych inwestycji ponad 2,1 mld złotych.

Katarzyna Ewert-Gandzel
Press Center