Program mentoringowy dla najlepszych polskich studentów
Wystartowała II edycja EmpowerPL. Celem projektu jest wspieranie utalentowanych i zaangażowanych studentów przez liderów największych polskich firm. Wśród 100 mentorów jest aż trzech przedstawicieli PKO Banku Polskiego. 2018-11-27Łączenie Polaków mieszkających w różnych częściach Europy, reprezentujących różne pokolenia, którzy chcą wspólnie działać na rzecz przyszłości kraju, to – według inicjatora projektu, firmy konsultingowej Boston Consulting Group – główna idea tegorocznej edycji programu mentoringowego EmpowerPL i sposób na uczenie 100-lecia niepodległości Polski.
Talenty na start
Start II edycji programu został ogłoszony 24 listopada w Londynie przez polskich studentów, którzy uczą się na najlepszych brytyjskich uczelniach, podczas konferencji Poland 2.0 Summit poświęconej wpływowi innowacji i postępu technologicznego na przyszłość gospodarki.
Do 24 grudnia Polacy studiujący na uczelniach w całej Europie mogą przesyłać swoje aplikacje korzystając ze strony www.empowerpl.com. Do programu mentoringowego wybranych zostanie 100 najlepszych kandydatów. Będą oni wyłonieni przy uwzględnieniu trzech kryteriów: osiągnięć akademickich, doświadczenia zawodowego oraz aktywności społecznej.
Mentorzy – liderzy instytucji publicznych oraz prezesi czołowych firm – wywodzą się ze świata finansów, energetyki, technologii, medycyny, mediów, private equity, a nawet data science i zaawansowanej analityki danych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele PKO Banku Polskiego: wiceprezesi Zarządu Jakub Papierski i Jan Emeryk Rościszewski oraz Aleksandra Sroka-Krzyżak, dyrektor Departamentu Strategii.
–Projekt umożliwia młodym ludziom skorzystanie z wiedzy i doświadczenia menedżerów największych polskich spółek. Mam bardzo pozytywne i motywujące doświadczenia jako mentor. Moja mentee studiuje dzisiaj na uczelni technicznej w USA i osiąga pierwsze sukcesy zawodowe. Jestem przekonana, że wsparcie, jakie otrzymają od nas studenci uczestniczący w EmpowerPL100, zaowocuje w podobny sposób – mówi Aleksandra Sroka-Krzyżak.
Podczas ubiegłorocznej edycji projektu jednym z mentorów był prezes Zarządu naszego banku Zbigniew Jagiełło.
Cenne wsparcie
Spotkania z mentorami są okazją do porozmawiania o wyzwaniach stojących przed studentami oraz poznania organizacji, którymi mentorzy kierują. Młodzi ludzie mają szansę skorzystać z ich doświadczeń planując dalszą edukację czy kierunek rozwoju swojej ścieżki zawodowej.
– Rozmowa z mentorem to doskonała okazja, żeby poznać osobę, która osiągnęła sukces i za którą stoi ogromne doświadczenie. Ja sam, podobnie jak dla wielu Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii, musiałem zdecydować, czy po studiach chcę wrócić do Polski i rozmowa z mentorem bardzo mi pomogła – podkreśla Jakub Łabuń, absolwent ekonomii na Oxfordzie, który w ubiegłym roku uczestniczył w EmpowerPL.
Program mentoringowy EmpowerPL jest prowadzony przez Boston Consulting Group we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, francuską organizacją Association des Polonais des Grandes Ecles Francaises oraz organizatorami konferencji Poland 2.0 Summit.
Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim
Myślą o pracy w Polsce
Program jest odpowiedzią na potrzeby młodych Polaków studiujących za granicą. Aż 80 proc. z tych, którzy uczestniczyli w konferencjach współorganizowanych przez BCG, jest zainteresowanych powrotem i pracą w kraju. Na co liczą młodzi ludzie myśląc o programie mentoringowym? 17 proc. studentów, których opinie zebrała BCG, uważa, że posiadanie mentora może znacząco zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu zawodowego. Co czwarty liczy, że mentor oceni trafność ich decyzji zawodowych, a 23 proc. chciałoby, aby pomógł im utrzymać koncentrację na ich planach profesjonalnych. Studenci liczą także na indywidualne rekomendacje odnośnie kariery oraz szansę na towarzyszenie mentorowi w ciągu dnia jego pracy po to, by zobaczyć z bliska jego pracę.