Przyjęliśmy Światło Pokoju
Już po raz dziewiąty do PKO Banku Polskiego dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Z rąk harcerzy ZHP odebrał je prezes Zbigniew Jagiełło. W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Światło, które łączy”. 2018-12-21Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem braterstwa, nadziei, pokoju między narodami i pomocy bliźniemu. W tym roku, ponad 3400 harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego odebrało je od słowackich skautów, by roznieść do instytucji, szkół, urzędów czy przedsiębiorstw w całym kraju. Dotarło także do PKO Banku Polskiego, które od harcerzy przyjął prezes Zbigniew Jagiełło.
– Od dziewięciu lat mam okazję przyjmować to Światełko. Łączy ono pracowników PKO Banku Polskiego i całej Grupy Kapitałowej, czyli ponad 28 tysięcy osób. W ich imieniu bardzo za nie dziękuję – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
W tym roku do centrali Banku Światło przekazywali Paweł Wołowiec z 19. Drużyny Harcerskiej „Invictus" im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi oraz Aleksandra Klimczak z członkini Głównej Kwatery ZHP.
Betlejemskie Światło Pokoju stanowi ważny element przygotowań do Bożego Narodzenia w Polsce. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Światło, które łączy".
- Co roku dobieramy hasło promujące akcję Betlejemskiego Światła Pokoju w zależności od tego, jakie są aktualne potrzeby, problemy Polaków, harcerzy czy skautingu na świecie. W tym roku brzmi ono „Światło, które łączy". Chcemy, aby wszyscy mogli się połączyć to światło przyjmując – mówi hm. Aleksandra Klimczak, członkini Głównej Kwatery ZHP.
Sztafeta przekazywania Światła Pokoju trwa od 1986 r. Odbierane z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do Wiednia i jest przekazywane dalej – przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Harcerze otrzymują je od słowackich skautów i roznoszą po całym kraju, a potem przekazują dalej na wschód – do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii. Betlejemskie Światło Pokoju jest roznoszone na cztery strony świata.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim