Staż w banku – korzyść dla obu stron

Realizują projekty analityczne, samodzielnie proponują rozwiązania, które często nie ustępują oferowanym przez profesjonalne firmy konsultingowe. To korzyść dla banku i dla samych stażystów, którzy mają możliwość rozwijać swoje umiejętności, poznawać nowe narzędzia i jednocześnie zdobywać podstawy wiedzy nt. funkcjonowania systemu bankowego. Zakończyły się letnie staże w ramach Akademii Analityka Danych.
około min czytania

Uczestnicy letniego stażu w Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego to m.in. studenci i absolwenci fizyki, matematyki, kierunku metody ilościowe i systemy informacyjne. Łączy ich zainteresowanie analityką danych. Podczas spotkania podsumowującego zaprezentowali projekty, nad którymi pracowali: model wyceny nieruchomości, ocenę ryzyka firm na podstawie danych z internetu oraz analizę logów w aplikacji IKO.

– Analityka danych staje się dla PKO Banku Polskiego jednym z głównych filarów rozwoju. Dlatego stworzyliśmy ofertę stażową, która może zainteresować osoby rozważające karierę w tym obszarze. Traktujemy je tak samo jak pracowników etatowych. Realizują projekty analityczne, które mogą przynieść nam realną wartość. Szukamy ciekawych ludzi, którzy zaprezentują kreatywne rozwiązanie łamigłówek biznesowych. Możemy pochwalić się dużym portfelem przeprowadzonych analiz, modeli, narzędzi analitycznych, które nie ustępują komercyjnym produktom dostarczanym przez profesjonalne firmy konsultingowe – uważa Łukasz Huńka, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Klienta MSP.

Po zakończeniu stażu najlepsi otrzymują propozycję pozostania w banku.

Zaskoczenie na plus

Czy staż w PKO Banku Polskim spełnił oczekiwania studentów? Krystian Korzec twierdzi, że nie spodziewał się tak interesujących zadań do realizacji. Mógł rozwinąć umiejętności programowania w R i Python, a za najciekawszą uważa pracę z danymi Open Street Maps. Antoni Szczepanik docenia możliwości, jakie stworzył bank podczas stażu. Jest przekonany, że nie w każdej firmie stażyści mają okazję samodzielnie pracować nad tego rodzaju projektami. Jest zadowolony, że podczas stażu zdobył ciekawe doświadczenia i opanował umiejętność korzystania z nowych narzędzi.

– Dobrze się pracowało, fajna atmosfera. Dużą zaletą było robienie projektu w dwie osoby, dzięki temu mogliśmy uczyć się od siebie nawzajem. Podobało mi się, że nie mieliśmy ściśle narzuconej ścieżki, tylko naszym zadaniem było wymyślenie, w jaki sposób wykonać projekt – mówi Anna Gierlak. – Z drugiej strony zawsze mogliśmy liczyć na pomoc całego zespołu i zwrócić się do każdego, nie tylko do swoich opiekunów. Doceniam też, że podczas stażu zdobyłam podstawy wiedzy finansowej i zobaczyłam, jak bank wygląda „od środka” – dodaje. Dla Alicji Dutkiewicz najciekawsza było praca z Big Data – wymyślanie agregatów, algorytmów, analiza eksploracyjna. Natomiast największym wyzwaniem – stworzenie funkcjonalnej i przejrzystej aplikacji oraz prezentacja danych.

Uczestnicy stażu przyznają, że staż to czas, kiedy można zdobyć wiele praktycznych umiejętności.

Dwójka stażystów Krystian Korzec i Anna Gierlak będą mieli okazję rozwijać swoje umiejętności, gdyż zostają w dotychczasowym zespole na kolejne trzy miesiące.

Pięć stażowych ścieżek

Akademie stażowe PKO Banku Polskiego to programy przygotowujące młodych ludzi do pracy w konkretnych obszarach bankowości. Są odpowiedzią banku na zmieniający się rynek. Studentom i absolwentom oferujemy rozwój w ramach 5 ścieżek: Cyberbezpieczeństwa, Analityki Danych, IT, Wsparcia Biznesu oraz Profesjonalnego Doradcy. Ich program jest tak skonstruowany, że pozwala na rozwój zawodowy, poznawanie nowych technologii i kultury organizacyjnej banku.

Analityka dużych wolumenów danych to obszar z jednej strony bardzo interesujący dla studentów, z drugiej – intensywnie rozwijany przez nasz bank. Dlatego stażyści mają szansę zdobyć u nas wiedzę i doświadczenia w tej dziedzinie.

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego