Studia podyplomowe „Blockchain” na SGH – wymiana pomysłów słuchaczy i bankowców

Koncepcja funduszu inwestycyjnego zawierającego w portfelu kryptowaluty to jeden z pomysłów wypracowanych przez słuchaczy kierunku „Blockchain: Biznes, prawo i technologia” w Szkole Głównej Handlowej. Mecenasem studiów był m.in. PKO Bank Polski, a jego eksperci pomagali studentom w opracowaniu projektów związanych z potencjalnymi kierunkami rozwoju banku w obszarze technologii blockchain.
około min czytania

PKO Bank Polski od kilku lat wdraża transformację cyfrową opartą o najnowsze rozwiązania technologiczne. Obejmując mecenatem jedyne w Polsce studia podyplomowe poświęcone technologii blockchain pomógł słuchaczom w zdobyciu wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych w erze cyfrowej transformacji rynków finansowych. 

Udany eksperyment

Przez kilka miesięcy trzy zespoły pracowały nad konkretnymi rozwiązaniami w tematach zaproponowanych przez ekspertów PKO Banku Polskiego. Spotkania odbywały się raz w tygodniu. Zadania dotyczyły takich zagadnień jak kryptowaluty, stablecoin i tokenizacja. Podczas warsztatów studentów wspierali pracownicy banku z obszaru technologii, prawa czy produktów. Dzielili się swoim know-how, oceniali przedstawione rozwiązania z punktu widzenia ich poprawności, jak również możliwości wdrożenia. Najciekawsze będą analizowane pod kątem wprowadzenia ich w banku, w tym udostępnienia klientom.

Współpraca w ramach mecenatu studiów „Blockchain” była dla nas pewnym eksperymentem, okazało się, że eksperymentem bardzo udanym. Pracowaliśmy ze słuchaczami nad koncepcjami innowacyjnych rozwiązań bazujących na technologii blockchain, które mogą mieć wpływ na realne zastosowania i tworzenie nowych linii biznesowych w przyszłości. Technologia ta daje możliwości operowania na rynkach globalnych, dlatego prowadząc warsztaty korzystaliśmy też ze światowych trendów – mówi Mariusz Ziemba, kierownik Zespołu Innowacji Technologicznych w Departamencie Inicjatyw Informatycznych i Testów w PKO Banku Polskim.

Rozwiązania dla bankowego biznesu

Pomysł stworzenia funduszu, który w swoim portfelu zawierałby oprócz aktywów tradycyjnego rynku również kryptowaluty, już teraz został zaprezentowany w PKO TFI. W ramach warsztatu „Świat krypto a rynki kapitałowe” słuchacze zaproponowali, jakie kryptoaktywa mogłyby zostać do takiego funduszu wcielone. Dokonali także analizy pod kątem możliwości prawnych.

Jednym z autorów tego pomysłu jest Sławomir Hirsz, który pracuje w dużej międzynarodowej korporacji FMCG. Jest również inwestorem, interesują go zagadnienia związane z kryptowalutami. Zależało mu na poszerzeniu wiedzy na temat blockchain.  

Jestem bardzo zadowolony z tych studiów i projektu grupowego realizowanego we współpracy z ekspertami z PKO Banku Polskiego. Były to zajęcia na wysokim poziomie, łączące aspekty biznesowe, prawne i technologiczne. Niezwykle cenna była wymiana wiedzy i opinii z osobami pracującymi na co dzień z technologią blockchain – mówi Sławomir Hirsz. – Otrzymaliśmy konkretny, bardzo interesujący temat do opracowania. Dzięki temu mieliśmy możliwość wykorzystania w praktyce tego, czego uczyliśmy się na zajęciach teoretycznych. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób zaoferować klientom polskiego rynku inwestowanie w kryptowaluty. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem i to już było dla nas najlepszą nagrodą – podsumowuje Sławomir Hirsz.

Druga grupa pracowała nad aspektami prawno-podatkowo-biznesowymi emisji waluty wirtualnej, tzw. stablecoin, czyli bazującej na relatywnie trwałych aktywach. Uczestnicy warsztatów skupili się na legislacji i obszernych analizach z rynków międzynarodowych. Pracowali też nad sposobem promocji i biznesowymi formami udostępnienia walut wirtualnych.

Trzeci temat dotyczył tokenizacji. PKO Bank Polski, w ramach projektu B+R współfinansowanego z grantu NCBR, pracuje nad platformą tokenizacji. W związku z tym słuchacze analizowali opłacalność przeprowadzenia tokenizacji oraz przebieg procesu na przykładzie farmy fotowoltaicznej.

Edukacja finansowa zarówno klientów, pracowników, jak i studentów jest istotnym elementem działań PKO Banku Polskiego. Bank od wielu lat współpracuje z najlepszymi uczelniami w Polsce, m.in. Szkołą Główną Handlową, Politechniką Warszawską, Politechniką Rzeszowską, czy Uniwersytetem Wrocławskim. Jego eksperci prowadzą także zajęcia z zakresu UX Experience na uczelni SWPS. Bank wspiera młode talenty również poprzez dedykowane programy stażowe, m.in. w obszarach IT, UX, Cyberbezpieczeństwo czy Data Science. Wszystkie aktualne oferty pracy i staży można znaleźć na stronie Kariera.

Interesuje Cię rozwój w PKO Banku Polskim w obszarze nowych technologii? Posłuchaj podcastu Dzień dobry w pracy! Rozwój napędzany technologią.

Joanna Kornaga
ekspert w PKO Banku Polskim