Świętokrzyska 36 – wspólna siedziba Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego

Pracownicy PKO Banku Polskiego rozpoczęli przeprowadzkę do nowej siedziby przy ulicy Świętokrzyskiej 36, w samym centrum Warszawy. W nowym biurowcu od kilku miesięcy pracują już spółki – PKO Leasing, PKO Ubezpieczenia, PKO TFI i PKO Bank Hipoteczny. Nowy biurowiec pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb pracowników oraz całej organizacji.
około min czytania

Pandemia zmieniła sposób świadczenia pracy i spowodowała wzrost znaczenia modelu hybrydowego, który stosujemy w banku. Dostosować do tego musieliśmy również przestrzenie, w których pracujemy i nowa siedziba jest na to odpowiedzią. Naszym celem było także skupienie w jednym miejscu jednostek centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Jestem przekonana, że nowa przestrzeń będzie sprzyjała osiąganiu jeszcze lepszych synergii w ramach Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. PKO Centrum to inwestycja w pracowników, którzy są dla nas najcenniejszym kapitałem. Ze względu na zalety proekologiczne budynku przeprowadzka jest także istotnym elementem realizacji naszej strategii w obszarze ESG – mówi Jolanta Wiewióra, Dyrektor Pionu Relacji z Pracownikami w PKO Banku Polskim.

W nowej siedzibie znajduje się 2200 stanowisk pracy, zgodnie z modelem pracy hybrydowej funkcjonującym w Grupie Kapitałowej. PKO Bank Polski jest jedynym najemcą budynku o powierzchni ok. 35 tys. m kw., który składa się z dwóch części. Wyższa – wieża ma 155 m wysokości i 40 kondygnacji naziemnych, niższa – 9 kondygnacji naziemnych. W budynku powstają m.in. centrum konferencyjne oraz strefy spotkań dla pracowników. Drugą lokalizacją centrali banku w Warszawie pozostanie biuro przy Chmielnej 89.

Zobacz film:

Inwestycja znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej 36, w samym centrum Warszawy, z doskonałym dostępem do komunikacji miejskiej. To jeden z pierwszych budynków, który jest połączony bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo ONZ. Co ciekawe, przed II wojną światową na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej istniał jeden z gmachów centrali PKO.

Budynek przyjazny środowisku i człowiekowi

Budynek otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding potwierdzający, że jest ekologiczny i zrównoważony, czyli wywiera ograniczony wpływ na środowisko naturalne. W Polsce znajduje się zaledwie ok. 10 nowopowstałych budynków z powykonawczym certyfikatem BREEAM na tak wysokim poziomie. Certyfikacja ocenia budynki na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych, m.in. zastosowanych materiałów budowlanych, zużycia energii i wody, dostępu do transportu publicznego. W biurowcu zastosowano efektywne zarządzanie oświetleniem i temperaturą, odzyskiwanie ciepła i wilgoci z wewnątrz budynku, system odzyskiwania wody szarej, gromadzenie wody deszczowej do podlewania zieleni. Wszystkie te działania ograniczają wpływ biurowca na środowisko naturalne, tworząc przyjazne dla zdrowia i komfortowe miejsce pracy.

Zobacz eko przewodnik po nowej siedzibie PKO Banku Polskiego (plik PDF) - kliknij tutaj

Modernizacja oddziałów

Bank inwestuje także w modernizację swojej sieci – ostatnie lata to czas jej transformacji, w tym unowocześniania, zmian lokalizacji niektórych oddziałów na atrakcyjniejsze biznesowo oraz koncentracji na hybrydowym modelu obsługi. To efekt m.in. obserwowanego przez bank od kilku lat trendu odchodzenia klientów od wizyt w oddziale na korzyść kanałów zdalnych: bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej oraz urządzeń samoobsługowych – bankomatów i wpłatomatów. Od połowy 2018 r. do końca września 2023 r. bank zmodernizował lub przeniósł do dogodniejszej lokalizacji ok. 200 placówek. Inwestuje również w nowe formaty oddziałów, które spełniają wszystkie potrzeby klientów w jednym miejscu: doradztwo, sprzedaż, edukację i wsparcie w korzystaniu z kanałów zdalnych. Przykładem może być oddział 19 w Łodzi: https://media.pkobp.pl/130146-klienci-zmieniaja-oddzialy-pko-banku-polskiego.