Uczestnicy maratonu informatycznego HackYeah z szansą na przetestowanie bankowego API

W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się jeden z największych na świecie stacjonarnych hackathonów, podczas którego około 3 tys. informatyków w ciągu 24 godzin spróbuje rozwiązać przygotowane dla nich zadania. Platforma rozwoju innowacji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski” jest partnerem głównym wydarzenia, opiekunem jednej z trzech głównych ścieżek – finanse i inwestycje, oraz autorem dedykowanego zadania w zakresie otwartej bankowości.
około min czytania

Pula nagród dla zwycięzców zadania od PKO Banku Polskiego wynosi 60 tys. zł, a autorzy najciekawszych pomysłów mogą liczyć na przetestowanie swojego rozwiązania w systemach Banku. Jednym z partnerów imprezy jest również projekt GovTech Polska, międzyresortowy zespół, którego zadaniem jest łączenie sektora publicznego z innowatorami.

– Sektor finansowy znalazł się w samym środku wiru cyfrowej rewolucji, która ogarnęła świat. W szybkim tempie zmienia się sposób korzystania przez klientów z usług bankowych, a banki stoją dziś przed wyzwaniem transformacji cyfrowej. Rozwój nowych technologii pozwala bankom wzmacniać pozytywne doświadczenia klientów oraz oferować produkty jeszcze lepiej dopasowane do ich potrzeb. Filarem strategii PKO Banku Polskiego, który jest niekwestionowanym liderem sektora i liderem zmian technologicznych w polskiej bankowości, jest cyfryzacja. Dlatego HackYeah to dla nas naturalne miejsce, w którym chcemy zachęcać środowisko IT do wspólnego rozwiązywania wyzwań technologicznych – mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

– Na hackathonie udostępnimy uczestnikom zanonimizowaną bazę danych w zakresie transakcji bankowych, umożliwimy skorzystanie z mechanizmu naszego API, a także zapewnimy pomoc ekspertów, którzy będą wspierali wiedzą zespoły rozwiązujące zadanie PKO Banku Polskiego. W związku z wejściem w życie przepisów dyrektywy PSD2, w bankach trwają prace związane z udostępnieniem API. W PKO Banku Polskim mamy już wypracowane rozwiązania w zakresie naszego API, a dzięki wykorzystaniu ich w zadaniu konkursowym, będziemy mogli zobaczyć jak funkcjonują one w praktyce – wyjaśnia Piotr Helbich, dyrektor Biura Otwartej Bankowości w PKO Banku Polskim.

Zadanie konkursowe od „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”

Uczestnicy hackathonu będą mogli zmierzyć się z wyzwaniami otwartej bankowości. Na potrzeby zadania bank udostępnia im szeroką, zanonimizowaną bazę danych nt. transakcji bankowych, umożliwia skorzystanie z bankowego API oraz oferuje pomoc ekspertów, zaangażowanych na co dzień w prace bankowej platformy rozwoju innowacji i nowych technologii „Let`s Fintech with PKO Bank Polski!”. Celem zadania jest zbudowanie rozwiązania opartego na analizie i modelowaniu danych, które szerzej otworzy bank dla klientów oraz które pozwoli klientom lepiej zrozumieć ich sytuację finansową. Dane oraz API udostępnione na potrzeby zadania zostały przygotowane z myślą o developerach aplikacji oraz analitykach danych, którzy będą mogli skupić się na odkrywaniu wiedzy znajdującej się w transakcjach bankowych. Pula nagród dla zwycięzców zadania PKO Banku Polskiego wynosi 60 tys. zł. Najlepsze pomysły mogą także liczyć na dodatkowe wyróżnienie w postaci umowy proof of concept, która pozwoli na przetestowanie ich w systemach banku, w ramach programu „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”.

HackYeah – jeden z największych na świecie stacjonarnych hackathonów

HackYeah to konkurs informatyczny (hackathon), który w weekend 24-25 listopada odbędzie się na terenie Global Expo w Warszawie. Tegoroczna edycja hackathonu ma szansę pobić rekord i stać się największym na świecie stacjonarnym hackathonem. W trakcie konkursu, zespoły programistów i innych kreatywnych uczestników spróbują stworzyć nieszablonowe, gotowe rozwiązania postawionych przed nimi problemów, będących jednocześnie zadaniami konkursowymi. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów wydarzenia.

Let’s Fintech with PKO Bank Polski!

PKO Bank Polski jest liderem technologicznym polskiego sektora bankowego, a kolejne innowacyjne projekty takie jak zainicjowanie powstania Chmury Krajowej czy największe w Europie wdrożenie technologii blockchain pomagają mu dodatkowo umacniać tę pozycję. PKO Bank Polski skutecznie realizuje strategię opartą na cyfryzacji, dzięki temu w coraz większym stopniu może budować swoje przewagi konkurencyjne w oparciu o wysoki potencjał technologiczny.

Realizację tego celu ułatwia działająca w banku platforma rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Przy jej pomocy bank poszukuje i rozwija perspektywiczne rozwiązania, angażując do tego ekosystem start-upów i fintechów. Bank posiada pełną infrastrukturę umożliwiającą wdrożenia – doświadczonych ekspertów, środowisko testowe, fundusz Venture Capital oraz program akceleracji dla start-upów. Zespoły zainteresowane uczestnictwem w programie mogą do niego aplikować za pośrednictwem strony fintech.pkobp.pl

Szymon Pinderak