PKO Bank Polski z nagrodą Global Retail Banking Innovation Award 2023 za budowanie obecności marki w Metaverse

PKO Bank Polski zwyciężył w międzynarodowym konkursie Global Retail Banking Innovation Awards 2023 organizowanym przez magazyn The Digital Banker. Jury konkursu przyznało bankowi pierwsze miejsce w kategorii “Outstanding Customer Relations & Brand Engagement Initiative”, za działania związane z budowaniem jego obecności w Metaverse.
około min czytania

Uzasadniając przyznanie nagrody, organizatorzy zwrócili uwagę na innowacyjne podejście przy organizacji Wirtualnych Targów Pracy #PKOBankTalentów oraz działania marketingowe budujące zaangażowanie użytkowników platform metawersowych wokół marki PKO Banku Polskiego. W konkursie, którego wyniki zostały ogłoszone 19 października podczas uroczystej gali w Singapurze, PKO Bank Polski pokonał 530 projektów zgłoszonych przez 190 banków z całego świata.

Rok temu, kiedy uruchamialiśmy naszą pierwszą placówkę bankową w Metaverse, traktowaliśmy ten projekt jako nasze cyfrowe laboratorium. Chcieliśmy wejść do wirtualnego świata i w praktyce rozpoznać jaką wartość dodaną możemy wnieść do niego oraz jak biznesowo wykorzystać obecność w tej przestrzeni. Dziś jesteśmy bogatsi o bezcenną wiedzę i rozwiązania, które zbliżają nas do kolejnego kroku – pojawienia się na platformach gamingowych oraz budowania rozwiązań bazujących na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Chcemy być liderem metabankowości w naszym regionie i jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu innowacyjnemu podejściu w przyszłości Metaverse będzie dla nas ważnym kanałem komunikacji z młodymi klientami. Nagrody takie jak Global Retail Banking Innovation Award 2023 dodatkowo umacniają nas w tym przekonaniu 
– powiedział Artur Kurcweil, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Technologii.

Pierwszy oddział bankowy w Metaverse

PKO Bank Polski od 2022 roku jest obecny na platformie Decentraland, gdzie jako pierwszy bank w Polsce uruchomił swoją wirtualną placówkę – cyfrową kopię warszawskiej PKO Rotundy. Oddział pełni rolę cyfrowego laboratorium służącego rozwojowi narzędzi dedykowanych obszarowi Metaverse. Bank testuje za jego pośrednictwem różne formy zaangażowania użytkowników oraz buduje know-how w zakresie obecności w świecie wirtualnym. Odwiedzający wirtualną Rotundę mogą zobaczyć w jej wnętrzu m.in. galerię polskiej sztuki współczesnej ze zbiorów PKO Banku Polskiego, czy wystawę poświęconą historii banku. Jest też element grywalizacji, który wprowadza możliwość odnajdywania i zbierania cyfrowych kropek umieszczonych w różnych miejscach placówki.

Wirtualne Targi Pracy #PKO Bank Talentów

W maju 2023 roku, PKO Bank Polski jako jeden z pierwszych na świecie, zorganizował w pełni wirtualne targi pracy w Metaverse. Targi skierowane były zarówno do osób dopiero wchodzących na rynek pracy, jak i do bardziej doświadczonych specjalistów z obszarów IT, Data Science, Big Data, Sprzedaż, Obsługa Klienta, UX, Ryzyko, czy Operacje.

Na uczestników targów czekały porady dotyczące budowania ścieżki kariery bazującej na kompetencjach przyszłości oraz wskazówki, jak napisać dobre CV, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej oraz jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. Najbardziej aktywni użytkownicy otrzymali możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę z bankowymi rekruterami.

W PKO Banku Polskim stale poszukujemy nowych form kontaktu z osobami zainteresowanymi pracą w banku i dlatego w maju zdecydowaliśmy się przetestować możliwości jakie daje w tym zakresie Metaverse. Zorganizowaliśmy w pełni wirtualne targi pracy, które zakończyły się wielkim sukcesem. Odwiedziło je ponad 600 osób, z których część nie tylko pozostawiła nam swoje CV, ale także od razu umówiła się na rozmowę z rekruterami. Organizacja wydarzenia była dla nas sporym wyzwaniem. Planując je, nie mogliśmy bowiem w prosty sposób odnieść naszej wizji do innych tego typu wydarzeń. Dlatego sukces wydarzenia i przyznana nagroda cieszy nas z podwójną siłą 
– powiedziała Jolanta Wiewióra, Dyrektor Pionu Relacji z pracownikami w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski przyśpieszy rozwój w Metaverse

Po pierwszych, bardzo dobrych doświadczeniach związanych z obecnością na platformie Decentraland, PKO Bank Polski podjął decyzję, że chce dalej rozwijać wirtualną PKO Rotundę i zwiększać jej atrakcyjność. Chce także pojawić się na platformach gamingowych, takich jak Fortnite czy Roblox, gdzie planuje stworzyć interaktywne przestrzenie edukacyjno-rozrywkowe dla dzieci i młodzieży.

Bank będzie także w dalszym ciągu budował doświadczenie w zakresie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (XR). Po stworzeniu w 2022 roku modelu PKO Rotundy w technologii VR przygotowuje się również do zaprojektowania i utrzymania wirtualnej przestrzeni banku na kolejnych modelach gogli VR/XR.