PKO Bank Polski Strategicznym Mecenasem Filharmonii Narodowej

PKO Bank Polski został uhonorowany statuetką Strategicznego Mecenasa Roku 2022 Filharmonii Narodowej.
około min czytania

Tytuł został przyznany za opiekę sponsorską i wsparcie wydarzeń artystyczno-kulturalnych w jubileuszowym sezonie. Bank wspiera warszawską Filharmonię Narodową w realizacji wielu znakomitych projektów artystycznych i od dziesięciu lat jest jej mecenasem.

Z dumą przyjmuję kolejny, zaszczytny tytuł dla PKO Banku Polskiego - Mecenasa Strategicznego Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie. Tym bardziej, że dotyczy on wyjątkowego roku, w którym stołeczna scena obchodziła 120-lecie istnienia, a każde wydarzenie było swoistym świętem muzyki. Filharmonia Narodowa w Warszawie jest silną i rozpoznawalną marką kulturalną, znaną i cenioną w Europie i na świecie. Jest doskonałą wizytówką polskiego dziedzictwa i artystycznych osiągnięć, łącząc bogactwo tradycji z otwartością na nowe zjawiska muzyczne. Wszystko to czyni ją wyjątkowym centrum kultury, któremu wiele pokoleń melomanów zawdzięcza zaproszenie do uniwersalnego świata muzyki i obcowanie ze sztuką w mistrzowskim wykonaniu – powiedziała Iwona Duda, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, odbierając statuetkę z rąk Wojciecha Nowaka, dyrektora Filharmonii Narodowej.

W społecznej aktywności PKO Banku Polskiego ważną rolę pełnią działania wspierające szeroko rozumianą kulturę. Bank promuje kulturę wysoką, aktywnie realizując wielopoziomową współpracę z szeregiem instytucji. Wspiera kluczowe projekty i wydarzenia pozwalające nie tylko poznawać, ale też wyznaczać trendy i zjawiska w polskiej kulturze.

PKO Bank Polski od lat współpracuje z warszawską Filharmonią Narodową. W mijającym sezonie zrealizowano wyjątkowe wydarzenia. Wśród nich inaugurację jubileuszowego sezonu, koncerty kolędowe z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej, koncerty symfoniczne Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyko, a także uroczysty koncert z okazji 120-lecia Filharmonii Narodowej z udziałem dyrektorów artystycznych filharmonii: Antoniego Wita, Jacka Kaspszyka i Andrzeja Boreyko.

Uroczystość uhonorowania Sponsorów i Mecenasów Filharmonii Narodowej odbyła się 3 czerwca. Wieczór zakończył koncert finałowy sezonu artystycznego 2021/2022. Publiczność wysłuchała koncertu Edwarda Elgara Sen Geroncjusza op. 38 w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej.

Mecenat kultury i sztuki jest jednym z głównych obszarów działalności sponsoringowej prowadzonej przez PKO Bank Polski. Angażując się w wydarzenia kulturalne oraz otaczając opieką działalność instytucji kultury, bank ma realny wpływ na kształtowanie gustu odbiorców i ich wrażliwości. Ponadto, popularyzując wartości kulturalne, uświadamia rolę, jaką dziedzictwo odgrywa w rozwoju kraju i w tworzeniu społeczeństwa jutra.

PKO Bank Polski współpracuje z muzeami i galeriami. Jest mecenasem teatrów, oper czy filharmonii. Każdego roku przeznacza środki na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, popularyzację kultury wysokiej, oraz wydarzenia i programy istotne dla lokalnej społeczności organizowane przez instytucje, ośrodki kultury oraz środowiska kulturotwórcze z całego kraju.

Bank wspiera m.in.: Operę Śląską w Bytomiu, Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Filharmonię Warmińsko-Mazurską im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr Polski w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni.

Agnieszka Skalska
specjalista w PKO Banku Polskim