Prawie 9 tysięcy kilometrów i ponad 2 mln złotych pomocy!
Po trzech latach przerwy, do dwunastu miast Polski powróciły wspaniałe emocje związane z 6. PKO Biegiem Charytatywnym. W wydarzeniu wzięło udział niemal 5 500 uczestników z całej Polski, którzy łącznie pokonali 21136 okrążeń. Dzięki ich zaangażowaniu Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże ponad 2 miliony złotych na psychiatrię i psychologię dziecięcą. 2022-10-036. PKO Bieg Charytatywny rozpoczął się punktualnie o godzinie 10:00 na dwunastu stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Biegacze rywalizowali w miastach, które w przeszłości brały już udział w wydarzeniu, ale pojawili się również debiutanci w roli gospodarzy, np. Rypin, Biłgoraj, Zakopane. Setki rodzin z dziećmi, znajomi z pracy, przyjaciele czy lokalne grupy biegowe przybywały na stadiony już po godzinie 9:00. Wszystko po to, by aktywnie spędzić dzień i zaangażować się w pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
6. PKO Bieg Charytatywny to bieg, który pokazał, że tysiące serc mogą biec dla jednej wspaniałej inicjatywy nie oczekując niczego w zamian. Cieszę się, że mogłam być w tym dniu na stadionie w Stalowej Woli, obserwować radość biegaczy z pokonania każdego okrążenia i być częścią tego wspaniałego wydarzenia. - powiedziała Sofia Ennaoui, ambasadorka PKO Biegajmy Razem.
Start biegu głównego poprzedzała wspólna rozgrzewka, po której uczestnicy, niezależnie od poziomu zaawansowania, wystartowali, by pokonać pierwsze 400 metrów. Pięcioosobowe sztafety miały godzinę, aby pokonać jak największą liczbę okrążeń. Każdy musiał przebiec co najmniej jedno, a zmiany odbywały się za pomocą przekazania, specjalnie przygotowanej pałeczki. Miastem, w którym uczestnicy przebiegli największą liczbę okrążeń okazały się Katowice. Jednocześnie to miasto popisało się najwyższą frekwencją – wystartowało tu 475 osób. Na stadionie AWF biegacze pokonali aż 3465 okrążeń. Na drugim miejscu Koszalin - 3349, a podium miast uzupełnił Rypin z wynikiem 2353. Z kolei najlepszą drużyną został Stalowowolski Klub Biegacza. Ta drużyna pokonała łącznie 55 odcinków 400-metrowych. Drugą okazała się ekipa BSB Barczewo Biega rywalizująca w Ostródzie – 53 okrążenia, trzeci wynik osiągnęła drużyna Zawiszy z Rypina – 52. W sumie w całej Polsce licznik pokazał 21136 okrążeń i 2945 uczestników biegu głównego.
W rywalizacji najmłodszych, na dystansach 100, 200 i 400 metrów wzięło udział 2493 dzieci, które przebiegły łącznie 952 okrążenia. Wszystkim uczestnikom , zarówno przed startem, w trakcie oraz po biegu, towarzyszyli ambasadorowie 6. PKO Biegu Charytatywnego m. in. Sofia Ennaoui (Stalowa Wola), Joanna Jóźwik (Ostróda), czy Jakub Krzewina (Katowice). Nie zabrakło wspólnych rozgrzewek, dopingujących kibiców oraz pamiątkowych zdjęć i łez szczęścia. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki i medale.
Wielkie ukłony dla wszystkich uczestników i organizatorów 6. PKO Biegu Charytatywnego. To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłam być Ambasadorką tego wydarzenia i kibicować uczestnikom biegu w Ostródzie. Bliski jest mi los i zdrowie najmłodszych - tym bardziej cieszę się, że w tym roku głównym celem było wsparcie psychologii i psychiatrii dziecięcej. Nie ma nic piękniejszego od biegania, które niesie pomoc. – podsumowała Joanna Jóźwik, ambasadorka PKO Biegajmy Razem.
Znaczący wkład w pomoc charytatywną mieli również kibice. Najbardziej zaangażowana grupa na każdym stadionie, otrzymała możliwość wsparcia dodatkowego, wybranego przez siebie celu charytatywnego, na który Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 10 tys. zł. Na zakończenie wydarzenia w każdej z lokalizacji odbyła się tzw. wspólna runda honorowa. Udział w niej wzięli biegacze, kibice, ambasadorowie oraz wszystkie osoby zaangażowane w organizację wydarzenia. To symboliczny moment PKO Biegów Charytatywnych mówiący o integracji i celu charytatywnym projektu. W tym roku Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże ponad 2 miliony złotych na psychiatrię i psychologię dziecięcą w całej Polsce.
Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim