Jakie atuty mają preferencyjne kredyty studenckie? Komu mogą być przyznane?
2015-06-15Program preferencyjnych kredytów studenckich od 1998 roku w znaczący sposób „odciąża” napięty budżet studenta. Miesięczna transza kredytu (rokrocznie ustalana przez MNiSW) to obecnie 600 zł miesięcznie. Można je przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze są wypłacane przez 10 miesięcy w roku akademickim (od października do lipca) przez na cały okres studiów (maksymalnie 6 lat dla studentów i 4 lata dla doktorantów).
Pożyczki są atrakcyjnie oprocentowane, gdyż część kosztów finansowania pokrywa budżet państwa. Dodatkowym atutem jest odroczenie spłaty zobowiązania – rozpoczyna się ona w dwa lata po ukończeniu studiów. W praktyce najczęściej raty regulowane są już z dochodów z pracy, czyli obciążenie budżetu ex-studenta jest już relatywnie niewielkie; za to wcześniejsza ulga podczas studiów - ogromna.
Kto może z tej ulgi skorzystać? Każda osoba, która posiada – potwierdzony ważną legitymacją - status studenta lub doktoranta, a naukę na uczelni wyższej rozpoczęła przed ukończeniem 25. roku życia. Pierwszeństwo w uzyskaniu kredytu mają jednak studenci, których wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie nie przekracza maksymalnej wysokości dochodu, ogłaszanego corocznie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w roku akademickim 2014/2015 to 2500 zł na osobę).