Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
Musisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy? 2019-07-11Stacjonarne kantory działają legalnie w Polsce już od wielu lat. Przyzwyczailiśmy się, że w razie potrzeby możemy w nich bez przeszkód wymieniać złotówki na obcą walutę. Jednak czy na pewno jest to tak wygodne, jak wiele osób sądzi? Czy korzystanie z kantorów internetowych nie jest praktyczniejsze?
Przyjrzyjmy się różnicom między dwoma rodzajami kantorów i zdecydujmy, z których lepiej korzystać.
Jak działa kantor stacjonarny?
Funkcjonowanie takich punktów można porównać do wymiany dóbr na zasadzie barterowej (towar za towar) lub wymiany gotówkowej: dajemy pieniądze (np. złotówki) i otrzymujemy w zamian inną walutę, np. dolary.
Warto mieć na uwadze, że w kantorach (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych) mamy do czynienia ze spreadem walutowym. Spread to różnica między kursem sprzedaży i kupna waluty.
Oznacza to, że w zależności od zastosowanego spreadu transakcja będzie dla nas mniej lub bardziej opłacalna. Oczywiście spread w różnych kantorach nie jest taki sam, dlatego jeśli koniecznie chcemy wymieniać pieniądze, najlepiej sprawdzić wcześniej, w którym punkcie zrobimy to najkorzystniej.
Należy również pamiętać, że można w kantorze stacjonarnym wymieniać tylko gotówkę. Musimy również poświęcić czas, by dojechać do kantoru i z powrotem, a także na stanie w kolejce do okienka. Do wymiany środków nie potrzeba jednak żadnych formalności, a przy dużych kwotach zdarza się, że możliwa jest negocjacja lepszego kursu.
Kantor internetowy – nowoczesność i wygoda?
A gdyby tak wymienić gotówkę online, bezpiecznie, szybko i bez ryzyka? Od 2009 r. jest to możliwe – możemy korzystać z wygodnych kantorów internetowych. Dzięki nim nie ma potrzeby, abyśmy jeździli z gotówką do wymiany po mieście. Całą transakcję możemy przeprowadzić w domu (lub innym dowolnym miejscu) np. przy komputerze. Możemy też w miarę konieczności wymieniać małe sumy pieniędzy – tyle ile akurat potrzebujemy. To sprawia, że minimalizujemy ilość obcej waluty, której nie wydamy podczas wyjazdu, a po powrocie nie będziemy musieli ich z powrotem zamieniać na złotówki, tracąc na spreadzie.
Kantory online minimalizują też ryzyko jakiegokolwiek błędu, ponieważ wszystko załatwiamy poprzez przelew, a transakcje, których dokonujemy, są chronione specjalnymi protokołami zabezpieczeń.
Kolejną niezwykle istotną zaletą kantorów internetowych jest to, że wymiana waluty dzięki nim jest po prostu tańsza ze względu na to, że oferują znacznie atrakcyjniejsze kursy walut.
Oczywiście najlepiej jest posiadać konto walutowe z kartą wielowalutową do dokonywania transakcji. W PKO Banku Polskim możemy skorzystać z pakietu walutowego, w ramach którego otrzymujemy takie właśnie konto z kartą oraz dostęp do działającego 7 dni w tygodniu przez całą dobę kantoru internetowego z atrakcyjnymi kursami walut. Dzięki temu nie musimy korzystać z kantorów stacjonarnych ani innych sieciowych i unikamy kosztownego przewalutowania!
Kantor stacjonarny czy internetowy – co wybrać?
Kantory online są znakiem naszych czasów i nie bez przyczyny zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim górują nad stacjonarnymi wygodą wymiany waluty, a także kosztami – przez internet po prostu zapłacimy mniej.
Czy to oznacza, że kantory stacjonarne powinny odejść do lamusa? Niekoniecznie – ta opcja może się przydać, gdy wymieniamy pieniądze rzadko i musimy to zrobić szybko. Wówczas wymiana gotówki wydaje się być najlepszą opcją. W innych przypadkach warto postawić na transakcje online.
Justyna Białowąs
ekspert w PKO Banku Polskim