Dlaczego Polacy lubią IKO?
O zaletach aplikacji IKO mówi Kamil Łyskawa, doradca Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zielonej Górze. 2019-01-29IKO stało się bardzo popularne. To jakaś moda?
Jest popularne, ponieważ mamy świetną aplikację bankową, docenianą nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Nasze smartfony mają coraz więcej możliwości. Widzimy to i korzystamy z nich.
Wykorzystujemy je w pełni?
Tak, są jednak funkcje, z których użytkownicy korzystają szczególnie intensywnie. Jedną z nich jest możliwość sprawdzenia stanu konta. Nie trzeba mieć karty, iść do bankomatu, odwiedzać oddziału. Mogę powiedzieć, że to funkcja, która łączy pokolenia. Inne często wykorzystywane funkcje w IKO to przelewy oraz płatności BLIK w internecie.
Czy to znaczy, że osoby starsze również korzystają z IKO?
Oczywiście! Wyraźnie widać wzrost zainteresowania aplikacją wśród seniorów, szczególnie w przypadku funkcji sprawdzania salda czy historii rachunku.
Co Pan uważa za największe zalety IKO?
Po pierwsze – dostępność, bo dzięki aplikacji mamy zawsze bank przy sobie. IKO zapewnia możliwość wypłaty środków z bankomatu, zapłacenia za zakupy, wymiany waluty w każdym momencie i o każdej porze. To naprawdę wygodne. Po drugie – kontrola. Dzięki aplikacji wiemy ile i na jakie cele wydaliśmy swoje pieniądze, możemy zablokować dostęp do zgubionej karty oraz nadać jej PIN. Po trzecie – powszechność. Niezależnie od tego, czy mamy 16, czy 60 lat, czy mamy kredyt hipoteczny, czy pożyczkę gotówkową – każdy ma dostęp do tej samej aplikacji, z tymi samymi funkcjami. Każdy znajdzie w aplikacji bankowej IKO coś dla siebie i na swój sposób może z niej korzystać.
Telefon to nasz bank
Aż 81,5 proc. użytkowników IKO to posiadacze smartfonów z Androidem, 16,2 proc. ma urządzenia z systemem iOS, a 2,3 proc. z Windows Phone. W ciągu pięciu lat poprzez IKO dokonano ok. 130 mln transakcji, z czego najwięcej przypadało na przelewy, płatności BLIK w internecie i płatności zbliżeniowe. Liczba tych transakcji wzrosła, porównując okres od listopada 2017 r. do listopada 2018 r. o 143 proc. To obecnie, zdaniem użytkowników, najlepsza aplikacja na świecie.
Rozmawiał Piotr Dunaj