Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej – bycie online się opłaca!

Z okazji przypadającego 7 maja Europejskiego Dnia e-Aktywności Obywatelskiej przypominamy, że będąc online możesz mieć realny wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której żyjemy.
około min czytania

Składaj wnioski, podpisuj petycje i załatwiaj sprawy urzędowe w dowolnym miejscu i czasie.

Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej – co to jest?

7 maja obchodzimy Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. Święto zostało ustanowione, aby zwiększyć świadomość Europejczyków w temacie wykorzystywania narzędzi Internetowych, w kontaktach z instytucjami w kraju i w Unii Europejskiej. e-Aktywność Obywatelska to możliwość współtworzenia polityki UE poprzez składanie i podpisywanie petycji oraz wniosków. To także skuteczny sposób na kreowanie rzeczywistości, w której żyjemy. Robimy to za każdym razem, gdy zabieramy głos np. w sprawie wykorzystywania lokalnego budżetu.


Bo e-Aktywność Obywatelska to efektywny sposób kształtowania przyszłości.

e-Aktywność obywatelska w Polsce

Nowe technologie zapewniają nam dostęp do zdalnej pracy, nauki i rozrywek kulturalnych, ale także umożliwiają nam załatwianie spraw urzędowych bez konieczności wizyty w placówce.

Z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.” wynika, że odsetek osób w wieku 16 –74 lata korzystających z usług administracji publicznej przez Internet w ciągu 12 miesięcy wyniósł 47,5%, tj. o 5,6 p. proc. więcej niż w roku poprzednim.


Oznacza to, że coraz więcej Polaków dostrzega korzyści płynące z „wizyty” w e-Urzędzie. To rozwiązane jest szczególnie cenione ze względu na:

  • łatwość dostępu – z e-Urzędem można skontaktować się z dowolnego miejsca;
  • oszczędność czasu – nie ma konieczności dojazdu do urzędu i oczekiwania w kolejkach;
  • bezpieczeństwo – można uniknąć kontaktu z innymi interesantami, co było szczególnie istotne w czasie pandemii i nadal stanowi ważny argument za załatwianiem spraw online.

e-Urząd na wyciągniecie ręki

Aby załatwianie formalności online było intuicyjne, bezpieczne i nie wymagało wielogodzinnego surfowania po Internecie, wystarczy zalogować się w serwisie transakcyjnym iPKO PKO Banku Polskiego, a następnie w zakładce „Usługi” wybrać „e-Urząd”.
Korzystając z serwisu transakcyjnego iPKO PKO Banku Polskiego możemy m.in.:

  • utworzyć e-Tożsamość, czyli bezpłatny, cyfrowy odpowiednik dokumentu tożsamości, umożliwiający załatwianie wybranych sprawy urzędowych i komercyjnych online;
  • składać różnego typu wnioski o przyznanie rodzinnych świadczeń i dofinansowań np. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Rodzina 500+, Dobry Start, dofinansowanie pobytu w żłobku;
  • utworzyć profil PUE ZUS, który pozwala na kontakty z ZUS, zapewnia dostęp do własnych danych w ZUS, daje możliwość załatwiania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi – online 24/7;
  • założyć Internetowe Konto Pacjenta (IPK), które pozwala m.in. odebrać e-receptę SMS-em lub e-mailem;
  • dokonać rejestracji firmy.

e-Aktywność Obywatelska to możliwość czynnego udziału w życiu publicznym w dowolnym miejscu i czasie. To sposób na zabieranie głosu w ważnych kwestiach, na docieranie z naszymi poglądami do instytucji mających wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której żyjemy, a także możliwość załatwiania spraw urzędowych online.

Wejdź na www.ipko.pl i dowiedz się więcej. e-Polak ma głos!

 

Magdalena Ostrowska