Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
Aż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności. 2019-07-11Spośród różnych dostępnych form płatności w internecie Polacy najchętniej wybierają możliwość szybkiego przelewu przez serwis płatności (66 proc.). Warto zauważyć, że osoby najmłodsze (15–24 lata) są najbardziej otwarte na zróżnicowane formy płatności w internecie – od tradycyjnych, jak przelew, wysyłka za pobraniem czy płatność gotówką przy odbiorze, aż po płatność kartą przy składaniu zamówienia oraz płatności mobilne – zarówno Blik jak i kody QR.
Na przestrzeni ostatniego roku mężczyźni, częściej niż kobiety, interesowali się kupnem online sprzętu RTV/AGD, urządzeń mobilnych i akcesoriów GSM, samochodów i części samochodowych, ubezpieczeń, gier, sprzętu i oprogramowania komputerowego oraz artykułów kolekcjonerskich. Natomiast osoby do 24. roku życia częściej niż pozostałe grupy wiekowe kupowały bilety do kina czy teatru, gry komputerowe, multimedia i oprogramowanie komputerowe.
Sześciu na dziesięciu kupujących online deklaruje robienie internetowych zakupów na polskich stronach internetowych, zaś ponad jedna czwarta (26 proc.) na serwisach zagranicznych. W obu przypadkach można zauważyć przewagę osób z dochodem w gospodarstwie domowym powyżej 5 tys. zł oraz mieszkańców największych miast.
Tym, co najczęściej zachęca badanych do internetowych zakupów, jest niezmiennie całodobowa dostępność (75 proc.). Kolejne często wymieniane czynniki wiążą się z pojęciem wygody rozumianej jako brak konieczności jechania do sklepu oraz jako nieograniczony czas na wybór poszukiwanego produktu. Niemal 2/3 badanych jako element, który zachęca ich do zakupów w sieci, wskazało na atrakcyjniejsze, niż w sklepach tradycyjnych, ceny.
Oczywiście coraz większa popularność e-commerce to również poszukiwanie nowych form płatności w sieci. Do tych celów świetnie nadają się iPKO i IKO.
- Wybierając iPKO mamy łatwy dostęp online do kont i innych produktów w PKO Banku Polskim przez przeglądarkę internetową: dostęp online 24 h, przelewy w kraju i za granicą, także te natychmiastowe, a także w walucie polskiej lub w 10 walutach obcych. Przelew zrobimy nawet nie znając numeru konta odbiorcy – wystarczy jego numer telefonu.
- IKO daje podobne możliwości. W tym jednak przypadku wykorzystamy do tego telefon. W aplikacji mobilnej znajdziemy kilkadziesiąt funkcji, które w zupełności wystarczą nam do naszego bankowania. Przy płatnościach w internecie doskonały będzie BLIK.
Jak zapłacić BLIK?
- Umieszczamy produkty w koszyku sklepu internetowego i wybieramy formę płatności oznaczoną logo BLIK.
- Uruchamiamy aplikację IKO, aby wyświetlić aktualny 6‑cyfrowy kod BLIK.
- Wprowadzamy go na stronie internetowej i zatwierdzamy operację przyciskiem „OK”.
- Aplikacja IKO poprosi o potwierdzenie operacji – wybieramy przycisk „Akceptuj”, a na ekranie aplikacji pojawi się potwierdzenie dokonania operacji.
Piotr Dunaj