Rozbij e-bank! Jak wirtualnie skorzystać z pieniędzy z bankowością internetową?
Cyfrowy świat stał się codziennością. Proste i szybkie narzędzia do korzystania z elektronicznej bankowości – serwisy e-bankingowe i aplikacje mobilne – przyciągają coraz więcej użytkowników. Bankowość internetowa bardzo sprawnie wykorzystuje nowe technologie i dostosowuje je do swoich potrzeb. Co może nam obecnie zaoferować? 2019-06-11Liczba internautów w Polsce w marcu 2019 r. wyniosła ogółem 28,5 mln. Za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów z siecią połączyło się 23,1 mln osób, a 24,4 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 23,9 mln posługiwało się smartfonami, a 4,1 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów (Badanie Gemius PBI). Natomiastna koniec 2018 r. liczba umów bankowości internetowej przekroczyła 38 mln. Aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej wśród klientów indywidualnych było łącznie 17,2 mln.
Dlaczego warto korzystać z narzędzi nowoczesnej bankowości internetowej? Powodów jest wiele, ale dla zwyczajnego klienta liczą się te najprostsze:
- Mamy dostęp do własnych środków 24/7. Otworzenie rachunku bankowego jest jednoznaczne z założeniem konta internetowego. W e-bankowości otrzymujemy dostęp do kanałów bankowości elektronicznej w banku, który nas zainteresował, ustalamy własne hasło i od tego momentu możemy korzystać z internetowego serwisu.
- Korzystanie z bankowości internetowej ułatwia utrzymanie kontroli nad finansami. Wchodząc w historię transakcji sprawdzimy jakie mamy wpływy, na co i jak dużo wydajemy.
- Wygoda, oszczędność czasu i prostota obsługi nigdy nie były tak dostosowane do potrzeb klienta. Szybko i bez zbędnych kolejek załatwimy bankowe sprawy, w takim tempie jakim chcemy.
– W IKO najczęściej sprawdzamy saldo – mówi Kamil Łyskawa, ekspert z PKO Banku Polskiego. – Robią to już nawet starsze osoby, dla których kiedyś bankowość internetowa i mobilny banking były abstrakcją. Nową funkcją jest kantor internetowy. To wyjątkowo wygodna funkcja, dzięki której wyjazd na wakacje stanie się jeszcze przyjemniejszy – nie zapłacimy nic za przewalutowanie i zrobimy to po bardzo dobrym kursie. Kolejnym hitem jest BLIK. Obecnie trwa konkurs „Blikomania”, który może wzbogacić nasze portfele o kilka stówek. I na koniec iPKO. Świetne narzędzie do przelewów. Mamy tu również funkcje, które jeszcze nie trafiły do IKO: modyfikacja zlecanie stałego, czy e-Urząd.
System bankowości internetowej i mobilny banking są jak multipleks, w którym dostaniemy wszystko, co nam potrzebne do zarządzania naszymi finansami. IKO i iPKO to obecnie jedne z najlepiej zintegrowanych i wszechstronnych produktów, przystosowane do kompleksowego prowadzenia konta. Funkcje iPKO to m.in.:
- przelewy,
- płatności mobilne,
- otwieranie i obsługa kont,
- zamawianie i obsługa kart,
- zakup i obsługa kredytów/pożyczek,
- otwieranie i obsługa lokat,
- zakup i obsługa ubezpieczeń.
Natomiast dzięki IKO możemy zrobić to wszystko z każdego miejsca na ziemi. Aż trudno uwierzyć, ale wykonamy ponad 60 operacji m.in.:
- przeglądanie szczegółów rachunku,
- sprawdzenie historii transakcji,
- złożenie wniosku o debet na koncie,
- przelew na rachunek własny,
- przelew na inny rachunek,
- przelew podatkowy,
- generowanie kodu QR z danymi do przelewu.
Co nowego?
Bankowość mobilna i bankowość internetowa to wciąż nowe możliwości. Jej celem jest uniezależnienie nas od typowego oddziału. Wszystko z myślą o wygodzie klienta. Ostatnio pojawiały się dwa kolejne przydatne rozwiązania:
· Nasz telefon zyskał bezcenną funkcję – mobilną autoryzację. To nowy sposób zatwierdzania operacji zleconych w serwisie internetowym iPKO bądź Inteligo oraz na infolinii.
· Konto walutowe z kartą wielowalutową oraz aktywacja e-Kantoru – to wszystko razem, w jednym miejscu i „na kliknięcie”. W IKO mamy już dosłownie wszystko, czego można potrzebować w zakresie transakcji walutowych.
– Oczywiście, nie możemy zdradzić żadnych planów dotyczących nowych funkcji IKO. Na pewno jeszcze wiele przed nami. Jeśli się pojawią, powinny spodobać się klientom Banku – dodaje Kamil Łyskawa.
Piotr Dunaj