Ruszaj w dobrym kierunku, czyli co warto studiować

Od wyboru studiów zależą: nasza kariera, finanse i radość z wykonywanej pracy. Nie zawsze jest to prosta decyzja. Masz z tym problem? Zobacz, która uczelnia jest najlepsza, które wydziały najbardziej popularne i co, ile kosztuje.
około min czytania

W Polsce działa ponad 400 uczelni publicznych i niepublicznych. Funkcjonują 133 uczelnie publiczne, w tym 19 uniwersytetów, 16 politechnik i 13 uniwersytetów przyrodniczych, ekonomicznych oraz pedagogicznych i 9 uniwersytetów medycznych. Zdecydowana większość jest pod nadzorem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 9 uczelni medycznych podlega Ministerstwu Zdrowia, a 4 uczelnie wojskowe – Ministerstwu Obrony Narodowej.

Kierunkiem numer 1 niezmiennie od kilku lat pozostaje informatyka. Zawody związane z systemami informatycznymi są zawsze w czołówce najlepiej opłacanych i absolwenci tych kierunków nie powinni obawiać się braku zatrudnienia. Tak podaje raport Aegon „Koszty studiowania w Polsce i za granicą”.

Na czele znajdują się również: psychologia, medycyna, prawo i ekonomia. Podczas gdy liczba chętnych na prawo utrzymuje się na stałym poziomie, to duży wzrost zainteresowania odnotowały filologia angielska i studia medyczne. O wzroście zgłoszeń na te ostatnie zadecydowało stopniowe zwiększanie limitów przyjęć.

Nie wiem, gdzie studiować?

W takiej sytuacji najlepiej inspiracji poszukajmy wśród najlepszych. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2021. W 22. edycji Uniwersytet Warszawski jest liderem pod względem największej liczby najlepszych kierunków studiów – prowadzi ich aż 23, przed drugą Politechniką Warszawska ma ich 17.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w kryteria m.in.: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Według twórców konkursu, czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2021

  1. Uniwersytet Jagielloński 100 pkt.
    2. Uniwersytet Warszawski 99,2 pkt.
    3. Politechnika Warszawska 83,5 pkt.
    4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 80,3 pkt.
    5. Akademia Górniczo-Hutnicza 8,1 pkt.
    6. Politechnika Wrocławska 72,2 pkt.
    7. Politechnika Gdańska 71,9 pkt.
    8. Politechnika Łódzka 70,5 pkt.
    9. Gdański Uniwersytet Medyczny 70,4 pkt.
    10. Warszawski Uniwersytet Medyczny 69,1 pkt.

Ranking Uczelni Niepublicznych Perspektywy 2021

  1. Akademia Leona Koźmińskiego 100 pkt.
    2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny 81,1 pkt.
    3 Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej 69,4 pkt.
    4. Akademia Finansów i Biznesu Vistula 66,0 pkt.
    5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie 65,0 pkt.

Co studiować…

Skoro już wiemy, na jakich uczelniach szukać naszej przyszłości, warto pomyśleć na jaki kierunek postawić. Dane Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych pokazuje, że niezależnie od daty ukończenia studiów zarobki absolwentów w kolejnych latach po dyplomie rosną, a ich wzrost jest szybszy niż średni wzrost płac w ich miejscach zamieszkania.

Najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych, a studia na uczelniach technicznych dają większą szansę na wyższe wynagrodzenie niż studia, które nie kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera.

Z najnowszych danych wynika również, że pandemia COVID-19 utrudniła absolwentom wejście na rynek pracy. Skutki te odczuli przede wszystkim absolwenci studiów I stopnia z 2019 r. Sytuacja ta powoli wraca do normy.

252546 pop zaw.png
Wybór kierunku studiów – koszty

Choć szczęśliwcy, którzy dostaną się na uczelnie publiczne, nie ponoszą kosztów czesnego, to nadal muszą liczyć się z kosztami utrzymania w trakcie studiów. Tymczasem średni miesięczny rachunek wydatków polskiego studenta wzrósł o około 500 zł w stosunku do roku ubiegłego i wynosi obecnie już ponad 2600 zł. To niemal tyle, ile najniższa krajowa.

Składowe miesięcznego rachunku studenta to przede wszystkim zakwaterowanie, czesne za studia (w przypadku studiów niestacjonarnych), komunikacja miejska oraz wyżywienie.

Osoby, które będą musiały zapłacić za studia nie zamkną się w takiej kwocie. To dużo większa inwestycja. Prywatna szkoła to wydatek kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Warto więc zastanowić się, za co się płaci.

Studiuj i wydawaj zgodnie z trendami

Jak się okazuje odsetek młodych osób w Stanach Zjednoczonych, które nie posiadają kart kredytowych, niemal podwoił się ubiegłym roku. Badania Bain&Company pokazały, że 22 proc. konsumentów poniżej 25 r. ż. w tym kraju nie korzysta z kart kredytowych. Eksperci wskazują, że ten trend się pogłębi i będzie widoczny również na rynkach w innych krajach, w których technologie cyfrowe stopniowo wypierają tradycyjne płatności. Wśród nich wymieniana jest również Polska.

To ciekawy trend, choć pewnie nikogo już nie dziwi. Młodzi ludzie, a szczególnie studenci, którzy rozpoczynają dorosłe życie, muszą kontrolować swoje wydatki, mieć ciągły wgląd na konto, a także linię debetową, tak w razie czego.

Aplikacja bankowa IKO jest po prostu dla nich stworzona. Dzięki niej mogą płacić telefonem, BLIKIEM i robić przelewy na telefon. Nie muszą już trzymać przy sobie nie tylko gotówki, ale również kart. Obecnie eksperci sądzą, że karty kredytowe już wkrótce mogą stać się przeżytkiem takim jak kasety magnetofonowe czy telefony stacjonarne.

Tomasz Waligóra