Złapani w sieć, czyli co robimy w internecie

W Polsce, przynajmniej raz w tygodniu z internetu korzysta 69 proc. dorosłych, czyli o 3 proc. więcej osób niż przed rokiem – wynika z badań CBOS „Korzystanie z internetu”. Czego szukamy w sieci?
około min czytania

Pokoleniowo, najliczniejszą grupą użytkowników internetu, bo aż 18,5 proc. są czterdziestolatkowie. Na drugim miejscu znajdują się młodzi ludzie mający powyżej 20 roku życia – 17,3 proc. Na końcu zestawienia uplasowali się seniorzy, czyli użytkownicy w wieku 60+, stanowiący grupę 10,7 proc. internautów.

Jak i co robimy w internecie?

99 proc. osób łączy się z siecią w domu, a połowa z nich również w szkole lub pracy.

  • Co czwarty internauta zawarł znajomość w sieci, a z poznaną w ten sposób osobą spotkało się poza wirtualnym światem 16 proc. użytkowników.
  • Radia przez internet słucha 28 proc. użytkowników sieci, czyli około jedna piąta ogółu dorosłych Polaków.
  • Oglądanie online transmisji realizowanych i nadawanych na żywo przez innych internautów deklaruje 18 proc. ogółu ankietowanych.
  • 59 proc. badanych robiło zakupy w internecie, a 29 proc. sprzedawało w sieci.
  • W internecie zamieszczamy również zrobione przez siebie zdjęcia lub filmy. Na aktywności online spędzamy przeciętnie 13 godzin w tygodniu. Ten stan nie zmienił się właściwie od 9 lat.

Według CBOS 65 proc. użytkowników sieci uruchamia aplikacje internetowe tylko wówczas, kiedy chce np. coś sprawdzić lub skontaktować się z kimś, a jedne trzecia z nich stale jest online – na bieżąco otrzymuje informacje i może na nie reagować w czasie rzeczywistym. Szybko rośnie liczba osób korzystających z sieci bezprzewodowej.

Z iPKO na bieżąco online  

Użytkownicy internetu korzystają również z serwisów bankowych. Swoje konto online obsługuje obecnie niemal trzy czwarte internautów (73 proc.), czyli co drugi dorosły Polak. Dlaczego warto korzystać z serwisu iPKO?

Powodów jest wiele – serwis iPKO nie tylko zapewnia dostęp 24h do konta, ułatwia kontrolę wydatków, wygodne przelewy i szybkie płatności. To również możliwość: 

Aleksandra Pietruczuk