Autentycznie przełomowe!
To przełom w zakresie gromadzenia i publikacji dokumentów. Platforma Trudatum jest narzędziem do weryfikacji autentyczności otrzymywanych dokumentów. Udoskonala proces zapisywania i przechowywania danych, a także zapewnia skuteczną i zabezpieczoną kryptograficznie cyfrową zgodność dokumentu. 2018-10-19Technologia, którą Bank zdecydował się wdrożyć do własnych systemów, została udostępniona kilku milionom klientów PKO Banku Polskiego. O tym, jak powstał pomysł i jak przebiega współpraca nad jego rozwojem, z Pawłem Kuskowskim, prezesem i współzałożycielem firmy technologicznej Coinfirm, rozmawia Paweł Wierciński, starszy specjalista w PKO Banku Polskim.
Czym na co dzień zajmuje się Coinfirm?
Doświadczenie w zarządzaniu różnymi obszarami z zakresu compliance (zapewnienia zgodności działalności z normami oraz regulacjami prawnymi) zyskaliśmy,
pracując przez lata w instytucjach finansowych. Założyliśmy Coinfirm, bo widzieliśmy olbrzymi potencjał do zautomatyzowania i zwiększenia efektywności w tym obszarze, szczególnie korzystając z technologii blockchain. Dziś, czyli 2,5 roku po uruchomieniu naszej firmy, działamy na kilkudziesięciu rynkach na świecie i zatrudniamy blisko 100 osób. Nasze oprogramowanie obejmuje m.in. wsparcie dla procesów kontroli transakcji, w tym przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Pracujemy też nad rozwojem tzw. trwałego nośnika.
Jak najprościej wyjaśnić, czym jest blockchain? Jakie aspekty życia może zrewolucjonizować ta technologia?
Blockchain to zdecentralizowana baza danych. Dzięki temu żadna ze stron korzystających z takiej bazy nie może dowolnie nią manipulować bez wiedzy pozostałych użytkowników. Blockchain spełnia wymagania trwałego nośnika, zapewniając m.in. poufność i integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków. Zastosowanie jej nie kończy się na branży finansowej. Blockchain może pomagać w zarządzaniu łańcuchem dostaw, usprawnianiu wszelkich procesów logistycznych, w administracji publicznej, nawet na giełdach energii elektrycznej czy jako substytut ksiąg wieczystych.
Jak doszło do nawiązania współpracy z PKO Bankiem Polskim?
Zostaliśmy zaproszeni do udziału w akceleratorze MIT Enterprise Forum Poland. PKO Bank Polski, który jest głównym partnerem programu, prowadził ścieżkę rozwoju dedykowaną innowacyjnym technologiom finansowym i dzięki temu nawiązaliśmy współpracę. Dziś pracujemy razem blisko rok i jesteśmy gotowi na wdrożenie naszej technologii na szeroką skalę – nasze wspólne wdrożenie jest traktowane jako jedno z najbardziej innowacyjnych na całym świecie.
Co klienci PKO Banku Polskiego otrzymają dzięki platformie Trudatum?
Platforma Trudatum, przy której budowie współpracujemy z PKO Bankiem Polskim, to nasze najnowsze rozwiązanie. Pozwala instytucjom finansowym na dostosowanie się do przepisów
dotyczących tzw. trwałego nośnika. Dla klientów oznacza to możliwość zweryfikowania oryginalności dokumentów cyfrowych wystawionych przez bank i tego, czy nie zostały one zmienione od momentu ich wygenerowania. Technologia ta może być wykorzystywana do sprawdzania wiarygodności dowolnego dokumentu, np. faktury, potwierdzenia przelewu czy umowy. Pozwoli to klientowi na zdalne sprawdzenie autentyczności pliku. Wspólnie z naszymi partnerami cały czas pracujemy nad wdrażaniem nowych funkcji i zastosowań. Wraz z PKO Bankiem Polskim jesteśmy pionierami praktycznych zastosowań tej technologii w skali światowej. A to dopiero początek jej obecności na globalnym rynku.
Paweł Wierciński Starszy specjalista w PKO Banku Polskim
Dzięki współpracy z firmą Coinfirm zostało powołane Centrum Kompetencyjne Blockchain PKO Banku Polskiego
Zespół ekspertów PKO Banku Polskiego koncentruje się na pracach badawczych dotyczących blockchain w zakresie technologicznym, biznesowym i regulacyjnym, koordynowaniu prac wdrożeniowych oraz poszukiwaniu nowych obszarów praktycznego zastosowania blockchain w bankowości. W pierwszej kolejności zespół skupi się na dwóch projektach związanych z publikacją dokumentów w sieci blockchain (publicznych i prywatnych). Umożliwi to klientom zdalną weryfikację autentyczności dokumentów prywatnych i publicznych w celu zapewnienia ich niezmienialności i nieusuwalności. Uruchomienie tego rozwiązania stanowi rewolucję w komunikacji z klientem. Jednocześnie trwają prace R&D; (research and development) związane z innymi rozwiązaniami, które mogą być oparte na blockchain, m.in. współdzielone bazy danych, płatności, kontrakty smart (będące cyfrową wersją tradycyjnych), konsorcja międzybankowe, regulacje prawne. Ambicją Centrum jest również poszukiwanie nowych modeli biznesowych bazujących na technologii blockchain oraz komercjalizacja wypracowanych rozwiązań.
Grzegorz Pawlicki
dyrektor Biura Innowacji
PKO Banku Polskiego
Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.