(Nie)bezpieczne h4sł4
Aż 70 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie zmieniło hasła do serwisów bankowości internetowej! Wielu ustawia proste, łatwe do złamania hasła. Dlatego warto poznać i wdrożyć kilka prostych nawyków, które znacznie podniosą poziom bezpieczeństwa w sieci. 2018-10-04Większość internautów zna ogólne zasady tworzenia bezpiecznych haseł, ale gorzej jest z ich stosowaniem. Dowodzą tego kolejne wycieki danych, które potwierdzają, że wciąż zbyt słabo zabezpieczamy dostępy do swoich usług w sieci.
Unikaj popularnych haseł
Korzystamy z coraz większej liczby serwisów. Do każdego musimy ustanowić hasło. Najlepiej, żeby było mocne, czyli zawierało duże i małe litery, znaki specjalne, nie było oczywiste (data urodzenia, imiona) i regularnie zmieniane. To zazwyczaj oznacza konieczność zapamiętywania co najmniej kilkunastu, często trudnych haseł. Dlatego użytkownicy ułatwiają zadanie niestety nie tylko sobie, ale także oszustom. Potwierdzają to wycieki dużych baz haseł, np. ostatni głośny z grudnia 2017 r. Z ogromnej ujawnionej bazy aż 10 mln kont pochodziło z polskiej domeny. Najpopularniejsze z ujawnionych haseł to: 123456, qwerty, 123456789, 12345, zaq12wsx, polska, 111111, 1234, misiek, monika. Warto powalczyć z przyzwyczajeniami i szczególnie dla serwisu bankowości internetowej ustawić unikatowe, niewykorzystywane przez nas nigdzie indziej hasło. Przestępcy doskonale wiedzą, że wielu użytkowników stosuje jedno hasło do wielu serwisów. To krótka droga do utraty dostępu do znacznej liczby serwisów i usług jednocześnie.
Silne hasło
Warto stosować nieoczywiste frazy zamiast słów, mieszać cyfry i znaki, zastępować nimi litery i dodawać znaki specjalne w różnych miejscach. Słowa, imiona czy daty nie tworzą mocnych haseł – stosując je, ułatwiasz oszustom zadanie. Jeżeli zarządzanie wieloma hasłami staje się problemem, można skorzystać z programów, które je przechowują, tzw. managerów haseł. Są to specjalne programy generujące silne hasła i przechowujące je w zaszyfrowanej postaci.
Bezpieczne urządzenie to zablokowane urządzenie
Najczęściej stosowanym na co dzień hasłem jest kod dostępu do smartfona, a po telefony i tablety sięgamy dziesiątki razy dziennie. Warto zrezygnować z wygody i ustanowić blokadę urządzenia w postaci kilkucyfrowego kodu bądź symbolu rysowanego na ekranie. Dzięki temu niepowołana osoba będzie miała utrudnione zadanie, aby uzyskać dostęp do naszych danych. Na smartfonach korzystamy z bankowych aplikacji mobilnych i przechowujemy coraz więcej wrażliwych informacji, dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo.
Stare zasady ciągle w modzie
Stosowanie mocnego hasła i jego regularne zmienianie należy łączyć z pozostałymi zasadami bezpieczeństwa. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komputera z wykorzystaniem programu antywirusowego i firewalla. Należy zwracać uwagę na podejrzane linki, załączniki i wiadomości e-mail, które mogą być próbą wyłudzenia danych. Ponadto w serwisie iPKO można sprawdzić informacje o ostatnim udanym i nieudanym logowaniu. Dzięki temu można zobaczyć, czy ktoś podejmował próbę logowania na nasze konto i podjąć odpowiednie kroki. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z Bankiem.
Chroń dostęp do swojego rachunku:
- Hasło powinno składać się z minimum 8 znaków (w tym cyfry, małe i wielkie litery oraz znaki specjalne)
- Bądź kreatywny – ustaw silne hasło, wykorzystaj fragmenty wielu słów, zamieniaj litery ze znakami i cyframi, wymyśl własne zasady, by łatwiej zapamiętać hasło, które dla innych będzie skomplikowane
- W hasłach unikaj stosowania imion, nazwisk, dat itp.
- Stosuj różne hasła do różnych serwisów
- Zmieniaj swoje hasło regularnie i zrób z tego nawyk, np. ustaw przypomnienie na początku każdego miesiąca
- Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i PIN-ów
- Nie udostępniaj swojego komputera innym osobom
- Sprawdzaj, z jakiego adresu e-mail przyszła wiadomość, uważaj na linki i załączniki
- Weryfikuj adres www banku, nie podawaj wrażliwych informacji w wiadomościach
- Zainstaluj i aktualizuj program antywirusowy i firewall na swoim komputerze
Michał Tkaczuk
Ekspert w PKO Banku Polskim
Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.