Podczas świątecznych zakupów nie zapominaj o bezpieczeństwie
Czas największych wyprzedaży w całym roku to doskonały moment, aby kupić świąteczne prezenty. Większość sklepów przedłuża promocje aż do Świąt Bożego Narodzenia, dzięki czemu osoby, które nie zdążyły zrobić ich podczas Black Week, również mają szansę skorzystać z niższych cen. 2021-12-08Coraz częściej kupujemy przez Internet, bo to wygoda i oszczędność czasu. Niestety, takie przedświąteczne szaleństwo zakupów to również okres żniw dla cyberprzestępców. Jak bezpiecznie kupować przez internet i nie dać się oszukać?
Przede wszystkim zawsze trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania i zachować ostrożność. Róbmy zakupy w znanych, sprawdzonych sklepach, które cieszą się dobrą opinią na rynku czy wśród naszych znajomych. Informacje o renomie sklepu łatwo znaleźć w sieci, na stronach, które zbierają oceny sklepów lub porównują ceny produktów.
Niestety, cyberprzestępcy wykazują się wielką pomysłowością i sprytem – potrafią zrobić taką stronę internetową, która wizualnie przypomina tę znanej nam firmy lub jest wręcz identyczna. Jak rozpoznać fałszywą stronę? Przede wszystkim, adres strony internetowej będzie się różnić od oryginału. Uważnie sprawdzajmy, czy nie ma w nim choćby małej zmiany, jak np. dodana kropka czy myślnik. Jest to sygnał, że zostaliśmy przekierowani na fałszywą stronę.
Najpopularniejsze przeglądarki pomagają użytkownikom w rozpoznaniu domeny, do której należy dana strona, poprzez wyróżnienie części jej adresu URL (np. kolorem czcionki). Oprócz dokładnego sprawdzenia adresu, upewnijmy się, że sklep, w którym robimy zakupy, realizuje transakcje przez bezpieczne połączenie – charakterystyczna ikona zamkniętej kłódki (adres strony zaczyna się od „https”).
Pamiętajmy o możliwości samodzielnego ustalania limitów operacji na kartach płatniczych. Na czas zakupu możemy zwiększyć limit, a potem ustawić go na wystarczające dla nas minimum.
Jeśli korzystamy z kodów SMS-ów do autoryzacji, dokładnie czytajmy ich treść. Należy uważnie sprawdzić np. kwotę przelewu i typ operacji, którą potwierdzamy wpisując przesłany kod.
O czym jeszcze pamiętać przy zakupach internetowych:
- Jeśli zakładasz konta w wielu e-sklepach używaj do tego różnych haseł. Jeśli trudno jest Ci je wszystkie zapamiętać, pomocny będzie manager haseł.
- Gdy kupujesz na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić wątpliwości.
- Uważaj na wiadomości mailowe ze świątecznymi promocjami. Jeśli wydadzą Ci się podejrzane nie klikaj w żadne linki i załączniki. Na stronę sklepu najlepiej wejść wpisując adres ręcznie, unikniesz w ten sposób stron, które podszywają się pod legalnie działające sklepy.
- Uważaj również na szkodliwe bannery reklamowe ze świątecznymi ofertami. Są one zamieszczone na stronach bez zgody administratora i udają w pełni legalne ogłoszenia. Kliknięcie w banner „najprawdopodobniej” spowodowuje przekierowanie do sfałszowanej strony. Zanim klikniesz w banner reklamowy – sprawdź do jakiej strony rzeczywiście prowadzi. Wystarczy, że najedziesz na niego kursorem, a na dole okna przeglądarki pojawi się właściwy adres strony. Jeśli jakiś element adresu wzbudzi Twój niepokój – nie klikaj!
- Sprawdzaj wiarygodność operatora płatności internetowych. Powinien oferować bezpieczną opcję płatności, wykorzystującą m.in. kod 3D-secure.
- Za zakupy internetowe płać przez system transakcyjny swojego banku. Unikaj sprzedawców, którzy rachunek bankowy do płatności chcą przesłać mailem, a kartą płatniczą trzeba zapłacić bezpośrednio na stronie internetowej sklepu. Jeśli nie znasz firmy/osoby, od której kupujesz, wybierz lepiej opłacenia zamówienia po otrzymaniu przesyłki (np. za pobraniem).
- Do bankowości elektronicznej loguj się na urządzeniach z aktualnym i legalnym oprogramowaniem/przeglądarką.
- Zarządzaj limitami na swoich kartach – w PKO Banku Polskim możesz to zrobić w serwisie internetowym iPKO lub za pomocą aplikacji IKO
- Warto mieć też zainstalowane na swoim komputerze i smartfonie oprogramowanie antywirusowe. Nie zapominaj o regularnej aktualizacji oprogramowania oraz aplikacji z których korzystasz.
- Pamiętaj również o cyberprzestępcach podszywających się pod firmy kurierskie. Nigdy nie rób dopłat za zamówione przesyłki, nie klikaj też w linki, które możesz otrzymywać w fałszywych SMS-ach i wiadomościach na komunikatorach.