Przedświąteczne i noworoczne wyprzedaże – nie daj się złapać na ofertę oszustów

Zakupy online wpisały się w codzienną rzeczywistość. Wygoda, szybkość i dostęp do dużej liczby produktów sprawia, że korzystamy z e-sklepów coraz częściej. Jednak grudzień i czas noworocznych wyprzedaży to gorący czas nie tylko dla klientów i sprzedawców, ale i dla cyberprzestępców. Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Podpowiadamy, co powinno zwrócić Twoją uwagę, aby nie złapać się na ofertę oszustów.
około min czytania

Nie trzeba nikogo przekonywać, że internet jest wygodnym sposobem dokonywania zakupów. Jednak w ślad za działaniami klientów podążają również działania cyberprzestępców. Przy zakupach online trzeba uważać na witryny, które podszywają się pod sklep internetowy, w rzeczywistości wyłudzając dane i pieniądze,warto mieć świadomość jak działają oszuści.

Fałszywe sklepy online – czym są?

Można wyróżnić dwa rodzaje fałszywych sklepów internetowych: pierwszy to całkowicie fikcyjny sklep, a drugi - to podszycie się pod istniejącą markę w sieci. Oszuści tworzą strony internetowe, udają sklepy online, którena pierwszy rzut oka wyglądają jak te prawdziwe. Osoby, które oceniają wiarygodność e-sklepów głównie na podstawie ich estetyki, grafiki i różnorodności mogą łatwo dać się złapać w pułapkę oszustów. Atrakcyjna szata graficzna nie idzie w parze z uczciwą działalnością. Jak zatem bezpiecznie dokonywać zakupów w internecie?

Wiadomość z linkiem, kuszące reklamy – sprawdzaj z rozwagą

Warto zastanowić się w jaki sposób znaleźliśmy się na danej stronie internetowego sklepu. Jeśli zachętę do zakupów (często opakowaną jako niezwykle atrakcyjną ofertę) dostaliśmy przez media społecznościowe lub przez wiadomość mailową czy SMS – warto zachować ostrożność. To popularne sposoby łowienia potencjalnych ofiar przez cyberprzestępców. W przypadku korzystania z wyszukiwarek należy mieć świadomość, że po wpisaniu hasła mogą odsyłać nie tylko do popularnych, uczciwych sklepów internetowych, ale także do stron zarządzanych przez przestępców, którzy również promują w wyszukiwarkach swoje strony.

Uwaga na wyjątkowo atrakcyjne oferty

Jeżeli produkty oferowane na stronie internetowej mają niskie, wręcz niewiarygodnie niskie ceny, to należy traktować je z dużą dozą ostrożności. Atrakcyjne oferty to częsty sposób oszustów na przyciągnięcie uwagi. Zwykła ostrożności i krytyczne podejście do takich ofert są niezwykle ważne. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to zazwyczaj prawdziwe nie jest.

Zasady bezpieczeństwa przy zakupach online

Sprawdź wiarygodność sklepu

Zbadaj wiarygodność sklepu internetowego korzystając np. korzystając z rejestru KRS czy CEIDG. Firma podana na stronie powinna widnieć w odpowiednim rejestrze. Porównuj podstawowe dane. Można też rozeznać się na temat opinii, ponieważ jest szansa, że oszukani klienci zdążyli zostawić w sieci jakieś ostrzeżenie na temat sklepu, który wydał się nam interesujący.

Patrz na metody płatności, regulamin sklepu, dane kontaktowe

Jeśli wciąż masz wątpliwości warto sprawdzić czy na stronie jest wskazany numer kontaktowy, czy są rozbudowane opcje popularnych metod płatności oraz czy wszystkie elementy na stronie działają prawidłowo (czy są klikalne).  Prawdziwe witryny zawierają takie elementy jak: regulamin, sposób dostarczenia i zwrotów przesyłki, sposoby płatności. Brak tych treści bądź niespójność między nimi potraktuj jak sygnał ostrzegawczy. Oszuści często tworząc fałszywe strony koncentrują się na tym by wykraść konkretne dane, zatem ich strona www może nie być dopracowana.

Adres strony traktuj jak wyznacznik autentyczności sklepu

Aby rozpoznać fałszywe sklepy, które podszywają się pod już istniejącą markę kluczowe jest dokładne sprawdzanie adresu strony internetowej. Można też sprawdzić do kogo ta strona należy klikając w kłódkę lub znak graficzny na pasku przeglądarki, aby odnaleźć informację na kogo został wystawiony certyfikat SSL. Pamiętajmy, że sam znak kłódki na pasku przeglądarki nie oznacza, że dana strona jest bezpieczna.

Zachowaj rozsądek

Oszuści świadomie przyciągają uwagę wyjątkowo atrakcyjnym „ofertami”. Zdrowy rozsądek i krytyczne podejście do rzeczy, które widzimy w świecie online są niezwykle ważne.

Uważaj na fałszywe sms-y podszywające się pod firmy kurierskie

SMS-y z prośbą o dopłatę do paczki, skłaniające do kliknięcia w link zawarty w wiadomości to wciąż istniejący schemat działania oszustów. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić jest niewielka, co usypia czujność ofiary. Fałszywe wiadomości mogą też zachęcać do kliknięcia w link i wpisania danych pod pretekstem przekierowania paczki czy jej zatrzymania. Strony, do których przenosi link są łudząco podobne do stron firm kurierskich, operatorów płatności lub banków. W takiej sytuacji warto skontaktować się z daną firmą i sprawdzić czy taka wiadomość rzeczywiście pochodzi od niej.

Zakupy w internecie to wygodna alternatywa dla tradycyjnych sklepów stacjonarnych, jednak pamiętaj aby bezpieczeństwo stawiać wyżej niż pośpiech. Przed wpisaniem danych karty płatniczej, danych logowania do bankowości czy kodów BLIK zweryfikuj witrynę internetową. Zawsze decyduj się na metodę płatności, której zasady rozumiesz.

Paulina Krakowska 
ekspert w PKO Banku Polskim