Twoje pieniądze jeszcze bardziej bezpieczne!

Bank nosimy w kieszeni, pożyczkę zaciągamy w aplikacji, a do e-urzędu logujemy się przez Profil Zaufany założony w Banku. Tak wygląda rzeczywistość w drugiej dekadzie XXI w. Czujemy się przy tym bezpiecznie. Aż 90 proc. Polaków (dane z raportu Związku Banków Polskich) nie obawia się cyberzagrożeń w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej.
około min czytania

Nietrudno dziś wyobrazić sobie sytuację utraty telefonu, zgubienia laptopa czy cyberataku na naszą sieć. Dlatego też, by zabezpieczyć Twoje pieniądze, PKO Bank Polski od czasu do czasu prosi o potwierdzenie logowania kodem z narzędzia autoryzacji.

Kiedy tak się dzieje? Jeśli przez 90 dni nie zalogujesz się do serwisu transakcyjnego korzystając z silnego uwierzytelnienia lub nie dokonasz innej operacji, w której konieczne będzie użycie narzędzia autoryzacji. Wówczas, przy kolejnej próbie, zostaniesz poproszony o potwierdzenie logowania do serwisu z wykorzystaniem aktualnie używanego narzędzia autoryzacji. To dla bezpieczeństwa twoich pieniędzy.

Silne uwierzytelnienie spotkałeś już wcześniej w IKO i iPKO: 

  • Przed pokazaniem w iPKO historii konta starszej niż 90 dni, Bank prosi o potwierdzenie operacji narzędziem autoryzacji, z którego obecnie korzystasz. W IKO historię konta starszą niż 90 dni zobaczysz tylko w aplikacji w trybie aktywnym.
  • Powiadomienia push w IKO starsze niż 90 dni zobaczysz w aplikacji tylko w trybie aktywnym.
  • Dostęp do powiadomień w IKO przed zalogowaniem domyślnie będzie wymagać podania kodu PIN.
  • Czasami Bank prosi o potwierdzenie PIN-em płatności zbliżeniowych kartami również dla kwot poniżej 50 zł.
  • Możesz włączyć dwuetapowe logowanie z mobilną autoryzacją w IKO.

Jeżeli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, skontaktuj się z Bankiem za pośrednictwem infolinii 800 302 302 lub +48 81 535 60 60 (dla połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych). 

Pamiętaj jednak, że w takim samym stopniu jak Bank, także Ty powinieneś dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Bankowe zasady i zabezpieczenia nie wystarczą, jeśli nie unikniesz podstawowych błędów. Sprawdź, o czym musisz pamiętać. 

Joanna Kozłowska