Uwaga! Oszuści masowo wypatrują swoich ofiar w serwisach ogłoszeniowych

W ostatnim czasie coraz więcej osób wpada w taką zasadzkę i traci swoje pieniądze. Oszuści wykorzystują do tego popularne serwisy z ogłoszeniami i komunikatory. Skala oszustw jest z dnia na dzień coraz większa.
około min czytania

Proceder wyłudzeń związany jest z kliknięciem w link do realizacji płatności i podanie danych karty płatniczej. Jak działają oszuści? 

  1. Pod pretekstem kupna danej rzeczy w serwisie z ogłoszeniami podszywają się pod kupującego.
  2. Wysyłają maila, SMS-a lub najczęściej wiadomość w komunikatorze, że są zainteresowani zakupem.
  3. Tą samą drogą wysyłają sprzedającemu link do podrobionej strony tego serwisu, który pozwala na finalizację transakcji – musi na niej zaakceptować odbiór pieniędzy lub nadanie paczki.
  4. Na fałszywej stronie sprzedający ma podać dane swojej karty płatniczej. Czasem oszuści chcą też innych informacji, np. loginu i hasła do konta bankowego, kodu z SMS-a albo danych osobowych, takich jak PESEL i nazwisko panieńskie matki. Wszystko po to, aby zdobyć dostęp do twojego rachunku bankowego i wyczyścić konto do zera. 

Aby transakcja kupna była bardziej wiarygodna, oszuści na podrobionych stronach pokazują sprzedającemu informacje o produkcie, który sprzedaje. Wysyłają też bardzo dobrze podrobione banery i dokumenty, które udają oficjalne dokumenty i z których wyczytać można, że taka forma płatności za transakcję jest „poprawna i bezpieczna”. Generują także fałszywe potwierdzenia przelewu bankowego! 

12SC (1).jpg14SC (1).jpg

Jak nie dać się oszukać?

  • Nie podawaj numeru karty płatniczej po to, aby otrzymać na nią pieniądze. Kupujący w serwisie z ogłoszeniami nie może ci przysłać pieniędzy na kartę!
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory.
  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę. Dlatego uważnie sprawdzaj adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony mogą zawierać błędy, np. gramatyczne albo stylistyczne.
  • Skonfiguruj odpowiednie limity na swojej karcie płatniczej. Jeśli dasz się oszukać, oszust jednorazowo ukradnie ci tyle, ile wyniesie twój dzienny limit.