Zadbaj o bezpieczeństwo swojego smartfona

Wyobraźmy sobie sytuację, że znajdujemy się na sali pełnej ludzi. Nagle musimy się szybko ewakuować i możemy zabrać ze sobą tylko jedną rzecz – portfel albo telefon. Co wybierzemy? Większość pewnie odpowie, że telefon. A to dlatego, że dzisiejsze urządzenia są tak wszechstronne i zawierają tyle informacji o nas, że wielu nie wyobraża sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Problemem jest jednak bezpieczeństwo naszych smartfonów, bo zwykle do tego tematu podchodzimy dużo mniej odpowiedzialnie niż np. do zabezpieczania komputerów. Poniżej dowiesz się, dlaczego tak istotne jest bezpieczeństwo urządzeń mobilnych i na jakie zagrożenia należy szczególnie zwrócić uwagę
około min czytania

Ostatnio usłyszałem historię o pewnej osobie, która twierdzi, że wirusy na telefony nie istnieją. To oczywiście nieprawda. Szacuje się, że istnieje już kilkadziesiąt milionów różnego rodzaju złośliwego oprogramowania tylko na urządzenia mobilne.

Punkt widzenia tej osoby pokazuje jednak, że nie wszyscy mają świadomość zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników. Brak wiedzy przekłada się na to, że wielu z nas nie dba o bezpieczeństwo swoich smartfonów, czego dowodem jest np. to, że znacznie więcej użytkowników ma zainstalowany program antywirusowy na komputerze niż na telefonie. Oczywiście nie uchroni on nas przed każdym atakiem, ale na pewno pomoże w wielu sytuacjach i wychwyci wiele zagrożeń. Dlatego warto zainstalować program antywirusowy na swoim smartfonie.

Dlaczego powinienem zadbać o swój telefon?

Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, że użytkownicy z pewnym lekceważeniem podchodzą do bezpieczeństwa swoich urządzeń mobilnych i dlatego coraz chętniej atakują właśnie w ten sposób. Tworzą chociażby złośliwe aplikacje licząc na to, że zainstalujemy je na naszym smartfonie. Stąd już prosta droga, żeby oszust zdobył dostęp do naszych kontaktów, smsów albo loginów i haseł. A to może skończyć się np. kradzieżą pieniędzy z konta. Dlatego bardzo ważne jest, żeby pobierać aplikacje na telefon tylko z oficjalnych sklepów. I zanim je zainstalujemy powinniśmy zwrócić uwagę na opinię innych użytkowników oraz uprawnienia, jakich żąda aplikacja podczas instalacji. Jeśli np. program do mierzenia aktywności chce dostępu do wiadomości to znaczy, że coś jest nie tak.

Oszuści wykorzystują również luki bezpieczeństwa, które pojawiają się w oprogramowaniu na telefonie oraz aplikacjach i w ten sposób próbują włamać się na nasz telefon. Stąd tak ważne jest, aby regularnie instalować aktualizacje, bo one te błędy naprawiają i zwiększają w ten sposób nasze bezpieczeństwo. Cały czas pojawiają się także kampanie, w ramach których użytkownicy dostają fałszywe SMS-y np. od firmy kurierskiej, które mają skłonić do kliknięcia w link. Jeśli użytkownik to zrobi zostanie przekierowany na fałszywą stronę służącą do wykradania danych albo zainstaluje na swoim sprzęcie fałszywą aplikację.

smartfon-ramka-mobile.png

Innym zagrożeniem dla naszego smartfona może być brak blokady ekranu albo ustawienie zbyt łatwego kodu PIN np. 0000 albo 1234. Jeśli bowiem zgubimy telefon ktoś bez problemu uzyska dostęp do wszystkiego co się tam znajduje – aplikacji bankowych, prywatnej korespondencji, maila albo zdjęć. Takie informacje mogą być potem wykorzystane do oszustwa albo szantażu. Niezwykle istotne jest zatem ustawienie trudnej do złamania blokady ekranu.

Co jeszcze mogę zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo?

Mechanizm ataków skonstruowany jest tak, że to użytkownik wykonując określoną czynność „otwiera drzwi” oszustowi. Oznacza to, że każdy z nas staje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo. W sieci należy zachować ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania. Dlatego jeśli np. dzwoni do nas ktoś podający się za pracownika banku i nakłania nas do pilnego zainstalowania aplikacji, to powinna nam się zapalić lampa ostrzegawcza, bo żadna osoba zatrudniona w PKO Banku Polskim nigdy czegoś takiego nie zrobi.

Należy także uważać na otwarte i niezabezpieczone sieci Wi-Fi. Oszuści potrafią specjalnie tworzyć fałszywe punkty dostępu, żeby np. wykradać nasze dane (chociażby loginy i hasła). Przed podłączeniem do takiej otwartej i niezabezpieczonej hasłem sieci zastanówmy się czy jest to warte ryzyka. Warto także co jakiś czas robić kopie zapasowe zgromadzonych na telefonie danych (kontaktów, zdjęć itd.).

To może nas uchronić przed ich stratą w sytuacji, kiedy „złapiemy” złośliwe oprogramowanie i żeby się go pozbyć trzeba będzie całkowicie sformatować smartfona. Jeśli nie będziemy mieli kopii zapasowej to zgromadzone dane utracimy bezpowrotnie.

I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz – wymiana telefonu. Jeśli decydujemy się wyrzucić albo sprzedać nasz smartfon to koniecznie przywróćmy go do ustawień fabrycznych i upewnijmy się, że wszystkie nasze dane i aplikacje zostały z niego usunięte. Inaczej ktoś obcy może bez większego wysiłku uzyskać dostęp do wszystkiego, co się znajduje na naszym sprzęcie. A tego pewnie zdecydowana większość z nas chciałaby uniknąć.

Marcin Ganclerz,
ekspert w PKO Banku Polskim