Zimowe wyjazdy. Zasady cyberbezpieczeństwa
Sezon urlopowy związany z okresem ferii zimowych rozpoczął się na dobre. Przed wymarzonym wypoczynkiem zaplanuj go rozsądnie, aby potem móc cieszyć się białym szaleństwem czy urlopem pod palmami. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem? 2023-02-07Planowanie podróży
Niezależnie od tego gdzie planujesz spędzić urlop najpierw sprawdź docelowe miejsce swojego pobytu czyli hotel/pensjonat, a jeśli korzystasz z biletów lotniczych, miejsce w którym je kupujesz. Zastosuj przy tym następujące zasady:
- zweryfikuj usługodawcę – zarówno dane w rejestrach przedsiębiorców (w przypadku polskich usługodawców: KRS, CEIDG; podmioty zagraniczne możesz zaś sprawdzić przez przeglądarkę internetową i usługę Google Street View)
- sprawdź stronę internetową przez którą będziesz rezerwował lub dokonywał wpłaty
- adres strony www (nie ma dwóch stron o takim samym adresie)
- certyfikat na stronie – dla kogo i przez kogo został wystawiony (zamknięta kłódka nie gwarantuje bezpieczeństwa)
- rezerwuj obiekty za pośrednictwem sprawdzonych portali (sprawdź politykę bezpieczeństwa, odpowiedzialność portalu/obiektu, zasady kontaktu i zwrotu środków)
- kupuj bilety lotnicze na oficjalnej stronie biura lub w znanym serwisie biletowym
- zanim potwierdzisz płatność sprawdź wszystkie dane dotyczące zakupu
- ustaw limity dla płatności kartą oraz limity dla liczby i wysokości przelewów
Pobyt w hotelu
Przy meldowaniu się w hotelu pamiętaj o tym, że hotel nie ma prawa zabrać Twojego dokumentu tożsamości na czas pobytu. Usługodawca może żądać jedynie okazania dokumentu, aby sprawdzić Twoją tożsamość. Nie może uzależnić usługi np. wypożyczenia sprzętu od zostawienia dokumentu. Rodzi to ryzyko kradzieży tożsamości bądź wykorzystania danych osobowych.
Uważaj na sieci wi-fi
W trakcie wyjazdów chętnie korzystamy też z darmowych sieci wi-fi. Oczywiście najbezpieczniej jest korzystać z własnego transferu danych, jeśli jednak zamierzasz skorzystać z darmowego hotspota:
- zweryfikuj pochodzenie sieci wi-fi. Nazwa sieci może być myląca, zatem najlepiej pytać obsługę jak dokładnie nazywa się ta oferowana przez obiekt
- wyloguj się ze wszystkich ważnych aplikacji, do których nigdy nie powinna mieć dostępu osoba nieupoważniona (bankowość internetowa, poczta, social media)
- korzystaj ze stron z certyfikatem SSL i rozważ korzystanie z sieci VPN, która umożliwia dodatkowe szyfrowanie połączenia
- stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej opcji warto pamiętać, że jest to silniejsze zabezpieczenie w logowaniu do platformy, bowiem wymaga poza podaniem hasła dodatkowo składnika np. kodu SMS
W trakcie urlopu zadbaj też o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej. Ustaw limit dziennych płatności aby w razie zgubienia lub kradzieży ograniczyć do minimum straty. Kiedy płacisz nią w sklepie czy restauracji, nie pozwalaj, aby kasjer lub kelner oddalił się z nią np. na zaplecze. Nigdy nie zapisuj również numeru PIN – trzeba go po prostu dobrze zapamiętać. Nikomu, pod żadnym pozorem, nie wolno ujawniać żadnych danych dotyczących twojej karty nawet na pierwszy rzut oka tak niewiele znaczących jak: jej numer, data ważności bądź kody CVV2 lub CVC2 (znajdują się one na odwrocie karty, a ich weryfikacja zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku dokonywania transakcji internetowych). Pamiętaj, że przekazując poufne informacje niepowołanym osobom ułatwiasz im posługiwanie się twoimi pieniędzmi w internecie.
Co robić, jeśli karta została skradziona lub zgubiona?
O takiej sytuacji trzeba jak najszybciej powiadomić bank. Zgłoszenie zaginięcia lub kradzieży karty można zrobić na całodobowej infolinii banku pod numerem telefonu 800 302 302.
Paulina Krakowska
ekspert ds. cyberbezpieczeństwa