Dzieci ciekawe są nie tylko przeszłości, ale i przyszłości pieniądza. W projekcie „Dukaty Decjusza” ich ciekawość jest zaspokajana
Co to jest barter, jak Fenicjanie wynaleźli pieniądze, jak będziemy rozliczać się za kilka lat – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi poznają uczniowie biorący udział w projekcie „Dukaty Decjusza”, którego sponsorem jest PKO Bank Polski. 2019-05-16Dukaty Decjusza to wyjątkowy cykl edukacyjny o ekonomii i dziedzictwie kulturowym kierowany do uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych z małych miejscowości województwa małopolskiego. Podczas dwudniowych warsztatów dzieci nie tylko uczą się, ale również zwiedzają renesansową willę Decjusza. Zajęcia edukacyjne w formie warsztatów, prezentacji i pokazów prowadzone są przez ekspertów akademickich i pasjonatów.
O projekcie opowiada koordynator projektu Grzegorz Morek ze Stowarzyszenia Villa Decjusza.
Na czym polegają „Dukaty Decjusza”?
Dukaty Decjusza to trwające 1,5 h wykłady dla dzieci, podczas których omawiane są zagadnienia związane z nowymi środkami płatniczymi. Mówimy o kartach, telefonach czy o płatnościach metodami zbliżeniowymi typu BLIK. Te wszystkie kwestie są dla dzieci niezwykle interesujące.
Co jest dla dzieci najciekawsze w nauce o pieniądzach?
Najwięcej zainteresowania wzbudzają nowe środki płatnicze, czyli to, czym dzieci zaczynają się posługiwać lub posługują się na co dzień. Ale oprócz tego poruszamy mnóstwo innych wątków: historia pieniądza, pierwsze środki płatnicze, wymiany towarowe czy samo pochodzenie słowa „płacić” w języku polskim. To wszystko interesuje dzieciaki – zgłaszają się, zabierają głos, mają własne przemyślenia. Mówimy też o tym, jak te płatności mogą wyglądać w przyszłości.
Projekt to nie same wykłady, ale też wspólny wyjazd i nocleg poza domem. Do tego w niezwykłych wnętrzach…
Uważam, że ta „otoczka” jest największą frajdą dla dzieci, zwłaszcza tych, które przyjeżdżają do Krakowa po raz pierwszy w życiu z okolicznych miejscowości. Po pierwsze zabytkowy pałac z XVI w., który robi na dzieciach niezwykłe wrażenie. Po drugie, nocleg na materacach w komnatach Willi Decjusza. Wreszcie kolacja i śniadanie w eleganckiej restauracji. Poza tym dzieciaki są tu bez rodziców, uczą się w zupełnie innej przestrzeni i warstwa edukacyjna jest właściwie dodatkiem do całego wyjazdu. Ale to całość składa się na wyjątkowy efekt tego programu.
Celem projektu jest przede wszystkim wyrównywanie szans dostępu do edukacji i kultury dla uczniów oraz doskonalenie umiejętności kadry pedagogicznej szkół podstawowych z małych miejscowości. Chodzi jednak również o zainteresowanie uczestników numizmatyką jako nauką pomocniczą. Każda grupa liczyć może ok. 25 uczniów wraz z nauczycielami i opiekunami. Szczegóły dotyczące programu Dukaty Decjusza dostępne są na stronie internetowej organizatora.
Jako Bank zaangażowaliśmy się w Dukaty Decjusza, ponieważ jest to projekt niezwykle innowacyjny, a z punktu widzenia PKO Banku Polskiego, realizujący cele, jakie przyświecają naszej organizacji. Przede wszystkim jest to wspaniały pomost łączący tradycyjne wartości z duchem czasu oraz energię młodości z siłą doświadczenia. Przedstawiane w atrakcyjnej formie wykłady dotyczące historii pieniądza połączone z warsztatami o epoce renesansu, to świetny przykład tego, jak można kreować odpowiedzialne i nowoczesne społeczeństwo oparte o świadomość historyczną, a dla Banku bardzo wartościowych, przyszłych klientów. Dlatego właśnie projekt Dukaty Decjusza tak dobrze wpisuje się w strategię sponsorską naszego Banku.
Iwona Kubańska, Dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz w Krakowie
Oktawia Staciewińska