Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
Uniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk. 2019-07-01Uniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
– Czas płynie. Wy tego jeszcze nie zauważacie, ale czas płynie i odmierza pewne etapy – mówiła do kolorowych studentów prorektor ds. kształcenia prof. UAM Beata Mikołajczyk. – Tak niedawno, bo na początku października spotkaliśmy się tutaj, w tej przepięknej uniwersyteckiej sali, aby się poznać, powiedzieć sobie „dzień dobry” i przyrzec, że będziemy się regularnie spotykać, by wspólnie pracować. Ten rok był pełny inspiracji. Mamy nadzieję, że wy – kolorowi, barwni studenci – wynieśliście ze spotkań z nami wiele, że was zainspirowaliśmy do stawiania, pytań, do tego, abyście spoglądali na świat i pytali „dlaczego?”.
„Kolorowy Uniwersytet” to projekt realizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Strategicznym partnerem projektu jest PKO Bank Polski. Co roku w zajęciach uczestniczą dzieci z Poznania i Wielkopolski ciekawe otaczającego je świata, tego, który jest poza zasięgiem ich wzroku, a także tego z przeszłości. Uczelniane zjazdy to spotkania ludzi z pasją, którzy wzajemnie się od siebie uczą. Dlaczego kolorowy? Bo taki jest świat dziecka. Bo kolor jest oznaką radości. W trakcie projektu każdy Wydział Uniwersytetu ma swój kolor. W ten sposób dzieci zapoznają się z całą Uczelnią.
– W tegorocznej edycji projektu wzięło udział ok. 400 uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Poznania oraz województwa wielkopolskiego w wieku 8-12 lat. Od października do maja dwie grupy studentów (poranna i popołudniowa) spotykały się na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich – mówi dr Renata Popiołek, koordynator projektu „Kolorowy Uniwersytet”.
Kolorowy Uniwersytet to wielka dawka wiedzy przekazana w sposób przystępny i ciekawy dla dzieci w każdym wieku.
– Dzięki współpracy z poznańskimi wydziałami UAM oraz jednostkami ogólnouczelnianymi – Biblioteką Uniwersytecką i Ogrodem Botanicznym – tegoroczna edycja projektu obfitowała w atrakcje skierowane do kolorowych studentów. Wśród nich znalazły się m.in. pokazy charakteryzacji w Teatrze Nowym czy zwiedzenie Ogrodu Botanicznego UAM. Młodzi studenci mogli poznać również świat patyczaków i zobaczyć, jak wygląda chomik europejski. Dodatkowo, każdy chętny student miał możliwość stać się młodym wykładowcą. Odważni mogli opowiedzieć przed całym audytorium o swoich pasjach czy zainteresowaniach naukowych – dodaje dr Renata Popiołek, koordynator projektu „Kolorowy Uniwersytet”.
W projekcie biorą udział przedstawiciele PKO Banku Polskiego, którzy przekazują dzieciom drogocenną wiedzę o gospodarowaniu pieniędzmi
– Ponieważ PKO Bank Polski prowadzi projekt Szkolnych Kas Oszczędności, naszą rolą jest edukowanie najmłodszych. Chcemy nauczyć dzieci od początku, jak mądrze wydawać swoje środki i jak nimi gospodarować, żeby w przyszłości mądrze je wydawać. W wykładach „Kolorowego Uniwersytetu” biorą udział dzieci ze szkól podstawowych, w tym z tych, z którymi współpracujemy również poza Uniwersytetem. Podczas zajęć prezentujemy dzieciom demo programu, kolorowej aplikacji dostosowanej do tej grupy wiekowej, która pomaga i uczy oszczędzać. Pokazujemy najmłodszym, jak mogą odkładać na swoje marzenia. Dzieci podchodzą do całej inicjatywy z dużym entuzjazmem – mówi Ewa Zielińska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Poznaniu.
Kolejna edycja „Kolorowego Uniwersytetu” już w najbliższym roku akademickim. Zapisy odbywają się w połowie września. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
11 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
Młody klient, dorosłe bankowanie
Graj i uważaj! Kontroluj mikropłatności swego dziecka w „darmowych” grach!