Konto dla Juniora

Dzieci szybko się uczą, jak zarządzać swoimi finansami. Niektóre robią to pod okiem dorosłych – bezpiecznie i bez ryzyka, inne sięgają po aplikację IKO – to dla nich o wiele łatwiejsze niż korzystanie z tradycyjnej bankowości.
około min czytania

Tylko 47 proc. rodziców dzieci w wieku 5-14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów. Tak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research. Natomiast 63 proc. rodziców wskazuje, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce. Blisko 39 proc. badanych obiecuje dopłacać pociechom do ich oszczędności, by mogły kupić sobie wymarzoną rzecz, a 35 proc. twierdzi, że pokazuje dzieciom, jak rozsądnie robić codzienne zakupy, jak reagować na promocje i w jaki sposób oceniać jakość kupowanych produktów.

Początkiem bankowości może być PKO Konto Dziecka. To także, za sprawą aplikacji PKO Junior, pierwszy kontakt z bankową aplikacją mobilną. Pozwala ona na sprawdzanie stanu konta, ustalanie przelewów czy zakładanie skarbonek.

Takie konto jest etapem przejściowym, okresem, w którym dziecko zaczyna poznawać zasady jego prowadzenia, wpłat i wypłat, dostrzega pierwsze korzyści i widzi, jak rosną jego oszczędności. Może również inicjować operacje na koncie, choć zatwierdza je rodzic. Nawet jego nietrafione decyzje można przegadać, wyjaśnić lub naprawić – to prawdziwa lekcja bankowości.

– To, kiedy i jak dzieci korzystają z konta, zależy od podejścia rodziców – mówi Dagna Witkowicz, doradca PKO Banku Polskiego. – Jeśli są oni nowocześni, biegli w bankowości oraz otwarci na nowości, dziecko też przejmie te nawyki i szybko dowie się, jak zarządzać swoim kontem. Postępowy rodzic szybciej uruchomi dziecku aplikację mobilną lub pomoże w obsłudze serwisu Junior. Bywa jednak, że sam nie korzysta z tych narzędzi i nie chce, aby jego dziecko również go używało. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze to działa – czasem lepiej nie zabraniać.

Według badań Związku Banków Polskich z 2019 r., 43 proc. osób w wieku 15-24 lat zadeklarowało skorzystanie z bankowości mobilnej w ciągu ostatniego miesiąca, a ponad połowa z nich (57 proc.) uważa, że właśnie aplikacja mobilna jest dla nich najważniejsza.

Młodzi Polacy zadeklarowali również, że w ciągu ostatniego miesiąca, aż 61 proc. z nich skorzystało z internetowego serwisu transakcyjnego swojego banku. Co ciekawe, najmłodsi klienci banków w Polsce, aż w 57 proc. określili swoje doświadczenia z bankami jako zdecydowanie pozytywnie.

Jak widać młodzi ludzie nie muszą się uczyć bankowości mobilnej w szkole, aby poznać ją dobrze. Nie sprawia im ona żadnych kłopotów, a obsługę aplikacji przyswajają sobie z niezwykłą lekkością.

Tą swobodę odkrywania wiedzy wykorzystajmy podczas wspólnego przeglądania materiałów edukacyjnych PKO Junior, które znajdują się na stronie internetowej banku. Będziemy mogli na bieżąco wyjaśnić zagadnienia, a kto wie – może sami się czegoś nauczymy.

To skarbnica wiedzy i ciekawostek. Dowiemy się m.in., że:

  • Po czterech latach od wynalezienia internetu korzystało z niego już 50 mln osób. Zdobycie takiej samej liczby użytkowników zajęło telefonowi 75 lat, radiu – 38 lat, telewizji – 13 lat, a grze Angry Birds – 35… dni.
  • Dane osobowe to nie tylko imię, nazwisko czy adres. Są to także informacje odnoszące się do cech fizycznych, umysłowych, kulturowych lub społecznych. Takie informacje również należy chronić.

Poznamy również zasady bezpiecznego korzystania z internetu:

  • Chroń dane osobowe. Nie podawaj na portalach społecznościowych adresów e-mail, numerów telefonów i danych kart płatniczych – swoich ani swoich bliskich.
  • Zamieszczaj tylko takie treści, które nie zdradzają zbyt wielu informacji o Tobie, Twoim domu lub rodzinie.
  • Zachowaj ostrożność przy korzystaniu z różnych ofert specjalnych, np. w zakresie programów, które trzeba ściągnąć na komputer, tablet lub telefon.
  • Korzystaj ze stron odpowiednich do Twojego wieku. Poproś o instalację specjalnej przeglądarki – będzie ona filtrować strony internetowe, których zawartość jest odpowiednia do Twojego wieku.

 

Aleksandra Pietruczuk