#SKO: Bądź przyjazny środowisku

Drobne zmiany w naszych nawykach mogą dać wielkie efekty. Nauczmy się z SKO oszczędzać również zasoby naturalne naszej planety! Spróbuj swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO” i zostań „Mistrzem wiedzy SKO”!
około min czytania

Każdy z nas odpowiada za stan środowiska naturalnego i każdy ma obowiązki wobec niego. Polak produkuje średnio ok. 320 kg śmieci rocznie, w tym wyrzuca 56 szklanych opakowań. Większość z nich ląduje na wysypisku. Nie musi tak jednak być. Dzięki zdrowemu podejściu do ekologii i kilku zasadom pomożemy naszej planecie. Oto pięć sposobów, aby zatroszczyć się o świat wokół nas:

 1. Oszczędzając wodę (np. biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie) czy prąd (np. wyłączając światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy), dbamy o przyrodę, zmniejszając zanieczyszczenie powietrza oraz oszczędzając zasoby naturalne. Płacimy też niższe rachunki.
 2. Segregując śmieci, umożliwiamy ponowne wykorzystanie odpadów i odzyskiwanie surowców. Dodatkowo za wywóz posegregowanych śmieci opłaty są mniejsze.
 3. Zużywając mniej papieru, chronimy lasy.
 4. Kupując mniej i sięgając po rzeczy używane (książki, zabawki, ubrania), wykorzystujemy mniej surowców naturalnych.
 5. Jeżdżąc rowerem zamiast pojazdami spalinowymi, oszczędzamy pieniądze, dbamy o zdrowie i znacznie mniej zanieczyszczamy środowisko.

Ekooszczędzanie uczy również odkładania pieniędzy i zarządzania nimi. Promuje korzystanie z używanych przedmiotów i ograniczenie kupowania nowych rzeczy. Rzeczy, których już nie potrzebujemy, można sprzedać np. na szkolnym kiermaszu – to kolejna świetna okazja, aby zasilić konto SKO. Warto szukać takich sposobności, a przy tym dać drugie życie przedmiotom.

O ekologii więcej dowiemy się z publikacji SKO: „5 sposobów na ekooszczędzanie - przewodnik dla dzieci i rodziców”.

Internetowy „Test wiedzy SKO” 

 • Zapraszamy wszystkich do spróbowania swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO”. Każdy, bez względu na wiek oraz niezależnie od posiadania konta SKO, może w nim uczestniczyć – nawet osoby dorosłe. Aby uruchomić test, wystarczy podczas logowania w polu „Kod szkoły” wpisać 000 (trzy zera). Dzieci, których szkoła uczestniczy w programie SKO, otrzymają kod swojej szkoły od Nauczyciela-Opiekuna SKO. 

Każdy może zostać „Mistrzem wiedzy SKO”!  

Co trzeba wiedzieć o teście?

 • Test ma formę elektroniczną (lub papierową dla uczniów, którzy nie mają dostępu do urządzeń z Internetem – po uzgodnieniu z nauczycielem-Opiekunem SKO).
 • Składa się z 10 pytań zamkniętych typu: prawda/ fałsz lub „dokonaj wyboru” 1 spośród 4 odpowiedzi. Zaliczenie testu wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na minimum 7 z 10 pytań.
 • Realizowany jest w kilku wersjach, dopasowanych do możliwości i wieku uczestników.
 • Kończy się dyplomem potwierdzającym zdobycie tytułu „Mistrza wiedzy SKO”.
 • Można do niego przystąpić więcej niż 1 raz!
 • Test jest dostępny z przeglądarek: Chrome, Mozilla, Safari, Edge (nie jest obsługiwany przez Internet Explorer).

Dodatkowym elementem pomagającym w przygotowaniu się do Testu jest sylabus, który sprawi, że rozwiązywanie zadań będzie ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Uczestnicy, którzy zapoznają się z nim oraz materiałami edukacyjnymi SKO, bez problemu zaliczą Test.

Sprawdź swoją wiedzę! Uruchom Test

Powodzenia!