SKO-ŃCZ kurs wiedzy o finansach i weź udział w internetowym „Teście wiedzy SKO”!

Szkolne Kasy Oszczędności dla dzieci i nastolatków są źródłem wiedzy o finansach, ekologii i zdrowym trybie życia. Promują nowe technologie, cyberbezpieczeństwo i uczą jak w przyszłości zarządzać finansami. Zapraszamy wszystkich do sprawdzenia swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO”. Każdy może zostać „Mistrzem wiedzy SKO”!
około min czytania
 

- Test wiedzy SKO to nowość w 86-letniej historii programu SKO pod patronatem PKO Banku Polskiego. Dzięki udziałowi w Teście, uczestnik nie tylko sprawdzi, ale także utrwali wiedzę z dziedziny finansów, ekologii, zdrowego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa. Warto podkreślić, że formuła testu, pytania oraz odpowiedzi uzyskały pozytywną opinię psychologa. „Test wiedzy SKO” dedykowany jest dzieciom, ale do udziału w nim zapraszamy również dorosłych. Jestem przekonana, że każdy, bez względu na wiek, po jego wykonaniu oraz zapoznaniu się z odpowiedziami, dowie się czegoś nowego – opowiada Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

Z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez Instytut Finansów SGH w Warszawie wynika, że już na etapie szkoły podstawowej należy prowadzić edukację finansową własnych dzieci. Powinno się to robić przynajmniej od 10. roku życia, choć niektórzy uważają, że warto zacząć znacznie wcześniej. Zdaniem badanych edukacją finansową powinna zajmować się przede wszystkim szkoła. Tak odpowiedziało 70 proc. osób, w dalszej kolejności są to rodzice (41 proc.) oraz NBP (34 proc).

Jak widać rodzice woleliby, żeby to szkoły zajęły się edukacją dzieci w tym zakresie. Sami niechętnie prowadzą rozmowy o pieniądzach ze swoimi pociechami. Jedną z przyczyn jest to, że do końca nie wiedzą, jak tę wiedzę przekazywać i nie włączają dzieci w planowanie domowego budżetu, np. codziennych zakupów. Tylko część najmłodszych regularnie dostaje kieszonkowe, a właśnie w ten sposób mogą najszybciej nauczyć się oszczędzać. Brak takich umiejętności wyniesionych z domu może przełożyć się na nieumiejętne zarządzanie pieniędzmi w przyszłości.

Edukacja finansowa dzieci

Im szybciej nasze dzieci rozpoczną edukację finansową, tym sprawniej będą sobie radzić w zarządzaniu pieniędzmi w przyszłości. To fakt. Większość z nich wie, czym są pieniądze i że zarabia się je, pracując. To jednak za mało.

SKO pod patronatem PKO Banku Polskiego ma za zadanie w łatwy i prosty sposób przygotować najmłodszych na spotkanie ze światem pieniędzy. Robi to od 86 lat i wychowało już prawie cztery pokolenia Polaków. Dziś uczniowie odkładają pieniądze na elektronicznych kontach bankowych, korzystają z serwisu internetowego i komunikują się poprzez platformę społecznościową SzkolneBlogi.pl. Program jest systematycznie rozwijany i uzupełniany o nowe elementy. Dodawane są materiały edukacyjne dotyczące m.in.: ekologii, niemarnowania żywności i cyberbezpieczeństwa. 

Nowoczesny serwis dla dzieci

SKO to również serwis internetowy dostosowany do wieku użytkowników, wspierający proces edukacji ekonomicznej najmłodszych. Znajdują się w nim narzędzia, takie jak wirtualne skarbonki czy plan oszczędzania, dzięki którym użytkownicy uczą się, jak zarządzać własnym minibudżetem.

Baza wiedzy

Świat przeniósł się do sieci. Na istniejącej od 10 lat platformie SzkolneBlogi.pl znajduje się obecnie ponad 820 blogów szkół podstawowych z całej Polski. To doskonałe miejsce wymiany informacji, edukacji i zabawy. Tu nauczyciele i uczniowie mogą dzielić się tym wszystkim, co robią w ramach Szkolnych Kas Oszczędności.

Mogą również brać udział w konkursach, np. „SKO Blog Miesiąca”, czy chwalić się swoimi osiągnięciami np. organizacją dni przedsiębiorczości.

Cyberbezpieczeństwo od najmłodszych lat

Na co uważać w internecie i czego unikać – tego też uczą się SKO-wicze. Jak zachować ostrożność wchodząc do sieci i jak reagować w sytuacji, kiedy coś jest nie tak. Czym jest złośliwe oprogramowanie, a przede wszystkim jak utworzyć bezpieczne hasło internetowe.

Wiedza wychodzi na zdrowie

Kolejną inicjatywą jest promocja zdrowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia. Cennym materiałem edukacyjnym jest np. „Ruszaj po zdrowie, czyli dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia”. Dzięki zabawnym i pouczającym historyjkom, których bohaterami jest rodzeństwo – Kuba i Kasia – młodzi czytelnicy dowiadują się, dlaczego warto uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, kto może uprawiać sport, jak być kulturalnym kibicem, w jaki sposób zachęcać innych do aktywności oraz czy systematyczność jest ważna.

Eko-uczniowie działają

Dzieci uczestniczące w programie SKO zdobywają również wiedzę na temat ekologii. W kwietniu na platformie SzkolneBlogi.pl. uczniowie promują ekologię. To miesiąc, w którym szczególnie nagłaśniany jest temat walki o czystość środowiska naturalnego. Spotkania i lekcje online, konkursy i testy podnoszą świadomość wśród uczniów na ten temat. Widać także, jak zmieniają się potrzeby edukacyjne. To co było kiedyś jedynie epizodem związanym z Dniami Ziemi czy sprzątaniem w swojej okolicy, nabrało globalnego rozgłosu. Teraz od świadomości najmłodszych zależy dalszy los planety.

Jak widać SKO stało się centrum wiedzy i wymiany doświadczeń.

Internetowy „Test wiedzy SKO”

Zapraszamy wszystkich do spróbowania swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO”. Każdy, bez względu na wiek oraz niezależnie od posiadania konta SKO może w nim uczestniczyć - nawet osoby dorosłe. Aby uruchomić Test, wystarczy podczas logowania podać kod. Dzieci, których szkoła uczestniczy w programie SKO, otrzymają go od Nauczyciela-Opiekuna SKO. Pozostałe osoby, wystarczy, że w polu „Kod szkoły” wpiszą 000 (trzy zera).

Każdy może zostać „Mistrzem wiedzy SKO”!  

Test

  • ma formę elektroniczną,
  • składa się z 10 pytań zamkniętych – typu: Prawda/ Fałsz lub „dokonaj wyboru” 1 spośród 4 odpowiedzi. Zaliczenie testu wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na minimum 7,
  • realizowany jest w kilku wersjach, dopasowanych do możliwości i wieku uczestników,  
  • kończy się dyplomem potwierdzającym zdobycie tytułu „Mistrza wiedzy SKO”;
  • można do niego przystąpić więcej niż 1 raz.

Dodatkowym elementem pomagającym w przygotowaniu się do testu jest sylabus, który sprawi, że rozwiązywanie zadań będzie ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Uczestnicy, którzy zapoznają się z nim oraz materiałami edukacyjnymi SKO bez problemu zaliczą Test.

Uruchom Test

Powodzenia!