SKO: Jak weryfikować strony internetowe?

Druga lekcja z cyklu: CyberEdukacja online dla dzieci i dorosłych za nami. Wydarzenie pod szyldem programu Szkolnych Kas Oszczędności spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, przyciągając przed ekrany niemal 40 tys. uczestników.
około min czytania

 

Tym razem poruszono temat weryfikacji stron internetowych. Wydarzenie rozpoczęła Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta, która krótko podsumowała kluczowe zagadnienia poruszane podczas poprzedniej lekcji. Szczególnie podkreśliła 3 istotne kwestie dotyczące bezpiecznego poruszania się w internecie: 

  • kłódka nie jest synonimem bezpiecznej strony internetowej – należy dokładnie analizować adresy stron pod względem ich 100% poprawności,
  • w Polsce istnieje bezpłatny numer, na który można wysłać wiadomość SMS w celu weryfikacji,
  • nie wszystko, co jest w internecie jest prawdą – dotyczy to nie tylko tekstów pisanych, ale również wypowiedzi znanych osób. Czujność należy zachować szczególnie wtedy, gdy znana nam osoba, namawia nas do intratnej inwestycji lub do udziału w grze z wysokimi wygranymi – tego typu propozycje warto dodatkowo zweryfikować.

Cyberoszuści cały czas wymyślają nowe metody oszustw, więc warto swoją wiedzę nie tylko utrwalać, ale także aktualizować

– wyjaśnia Małgorzata Kocoń.

Następnie Paulina Krakowska, ekspert z Departamentu Cyberbezpieczeństwa w interesujący i bazujący na praktycznych przykładach sposób wyjaśniła: 

  • jak weryfikować strony internetowe,
  • dlaczego samo kliknięcie w link, w większość przypadków nie jest niebezpieczne,
  • co zrobić, kiedy otrzymamy wiadomość zawierającą link,
  • w jaki sposób chronić się przed fałszywymi SMS-ami oraz na jaki numer można zgłaszać podejrzane wiadomości,
  • czy korzystanie z kodów QR jest bezpieczne.

Ekspertka podkreśliła również znaczenie zdrowego rozsądku oraz unikanie podejmowania ważnych decyzji związanych np. z podawaniem danych osobowych pod wpływem emocji.

Silne hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, aktualizowanie oprogramowania to za mało, aby uchronić się przed działaniem cyberprzestępców. Konieczne jest zrozumienie mechanizmów działania oszustów, aby być odpornym na techniki manipulacyjne, które mają nas nakłonić do wykonania konkretnych czynności np. przekazania poufnych danych na fałszywej stronie www. Bezpieczeństwo w internecie w dużej mierze zależy od nas samych. To my jesteśmy pierwszą linią obrony przed cyfrowymi niebezpieczeństwami. Każda nowa umiejętność w tym obszarze, to kroku ku bardziej świadomemu korzystaniu z możliwości jakie daje nam internet, np. rozwoju, załatwiania codziennych spraw, korzystania z bankowości internetowej

– opowiada Paulina Krakowska.

Było to niezwykle wartościowe wydarzenie, które nie tylko poszerzyło wiedzę uczniów, ale także wyposażyło ich w narzędzia potrzebne do bezpiecznego i świadomego korzystania z internetu. Lekcja pokazała, jak istotne jest rozwijanie kompetencji cyfrowych w dzisiejszym społeczeństwie.

Biuro Młodego Klienta
PKO Bank Polski