#SKO: Ucz i baw się w Internecie, ale rób to bezpiecznie

Internet to dla młodych ludzi przede wszystkim centrum edukacji i rozrywki. Spróbuj swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO” i zostań „Mistrzem wiedzy SKO”!
około min czytania

Internet to nie tylko narzędzie pracy czy komunikacji. Coraz większa liczba uczniów przeszukuje zasoby sieci w celu wyszukania informacji i poszerzania wiedzy. Równie chętnie wykorzystują sieć do zabawy – filmy, gry czy media społecznościowe przyciągają rzesze nie tylko dzieci i nastolatków.

Internet to także nasze finanse. Nawet dzieci mogą zarządzać swoim budżetem na elektronicznych kontach bankowych dostosowanych do wieku użytkowników.

Warto być jednak świadomym zagrożeń, których w sieci nie brakuje. Jak być bezpiecznym? Należy stosować się do kilku reguł:

 • pierwszą jest konieczność ochrony danych osobowych – nie podajemy na portalach społecznościowych adresów e-mail, numerów telefonów ani danych kart płatniczych – swoich ani swoich bliskich,
 • drugą, jest zasada ograniczonego zaufania – warto sprawdzać w różnych źródłach czy otrzymane informacje są prawdziwe,
 • trzecia zasada to mocne i bezpieczne hasło, np. do konta internetowego, które będzie trudne do złamania przez hakera. Jak stworzyć bezpieczne hasło można przeczytać w publikacji „SKO-wicz bezpieczny w sieci - cyberporadnik dla dzieci i dorosłych”.

Internetowy Test wiedzy SKO

 • Zapraszamy wszystkich do spróbowania swoich sił w internetowym „Teście wiedzy SKO”. Każdy, bez względu na wiek oraz niezależnie od posiadania konta SKO, może w nim uczestniczyć – nawet osoby dorosłe. Aby uruchomić test, wystarczy podczas logowania w polu „Kod szkoły” wpisać 000 (trzy zera). Dzieci, których szkoła uczestniczy w programie SKO, otrzymają kod swojej szkoły od Nauczyciela-Opiekuna SKO. 

  Każdy może zostać „Mistrzem wiedzy SKO”!   

Co trzeba wiedzieć o teście?

 • Test ma formę elektroniczną (lub papierową dla uczniów, którzy nie mają dostępu do urządzeń z Internetem – po uzgodnieniu z nauczycielem-Opiekunem SKO).
 • Składa się z 10 pytań zamkniętych typu: prawda/ fałsz lub „dokonaj wyboru” 1 spośród 4 odpowiedzi. Zaliczenie testu wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na minimum 7 z 10 pytań.
 • Realizowany jest w kilku wersjach, dopasowanych do możliwości i wieku uczestników.
 • Kończy się dyplomem potwierdzającym zdobycie tytułu „Mistrza wiedzy SKO”.
 • Można do niego przystąpić więcej niż 1 raz!
 • Test jest dostępny z przeglądarek: Chrome, Mozilla, Safari, Edge (nie jest obsługiwany przez Internet Explorer).

Dodatkowym elementem pomagającym w przygotowaniu się do Testu jest sylabus, który sprawi, że rozwiązywanie zadań będzie ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Uczestnicy, którzy zapoznają się z nim oraz materiałami edukacyjnymi SKO, bez problemu zaliczą Test.

Sprawdź swoją wiedzę! Uruchom Test

Powodzenia!