Ta jesień jest wyzwaniem, ale się nie poddajemy!

Jak na skrzydłach – tak o powrocie dzieci do szkół od września mówią nauczyciele. Uczniowie po kilku miesiącach zdalnej edukacji bardzo chętnie usiedli we wrześniu w szkolnych ławkach. Odbywają się normalne lekcje oraz spotkania edukacyjne w ramach Szkolnych Kas Oszczędności.
około min czytania

Jest inaczej niż dotąd. Szkoły w całej Polsce pracują w zmienionym trybie i stanie podwyższonego reżimu sanitarnego. Wykluczone są wyjazdy i zapraszanie gości do placówek.

To pewne utrudnienie, nie możemy dziś zaprosić do siebie przedstawicieli PKO Banku Polskiego ani wyjść do placówki na lekcje, ale działamy – mówi pełna energii Anna Możdżeń, opiekun SKO w Szkole Podstawowej nr 3 w Wojkowicach. – My się tak łatwo nie poddamy. Od września mamy już 22 nowych SKO-wiczów i prowadzimy wszystkie te nasze działania na terenie szkoły, które możemy. U nas zawsze dużo się dzieje.

Odbywają się więc lekcje z edukacji finansowej, organizowane są akcje z udziałem uczniów. Ta jesień jest dla opiekunów SKO sporym wyzwaniem.

Skupiamy się na wiodących tematach blogowych i promocji bloga. Zaczął się już jak wiadomo październik – miesiąc oszczędzania. Mamy przygotowaną lekcję, gazetki i konkurs – mówi Elżbieta Chojnacka, opiekun SKO w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie koło Warki.

Nowy rok szkolny to też nowości w SKO. Pierwszą z nich jest start kolejnej edycji „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli” w nowej odsłonie, do której tradycyjnie zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe z całej Polski, a w szczególności 4,5 tys. placówek już zaangażowanych w program SKO.

Konkurs jest ukierunkowany na dalszy rozwój misji edukacyjnej programu SKO, którą jest praktyczna edukacja dzieci w zakresie finansów, szeroko pojętego oszczędzania, przedsiębiorczości i zarządzania własnym budżetem. Głównymi nowościami w konkursie są wprowadzenie ogólnopolskiego testu wiedzy SKO oraz możliwość zastosowania najnowszych technologii w formule odpowiadającej wyzwaniom wynikającym z nowego sposobu funkcjonowania szkół. Warto zapoznać się z regulaminem na stronie SKO i wziąć udział w konkursie. Tym bardziej, że czekają atrakcyjne nagrody.

W ramach rozstrzygnięcia ubiegłorocznego „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli” PKO Bank Polski nagrodził na etapie regionalnym oraz krajowym ponad 300 szkół. Trzy najlepsze w kraju szkoły otrzymały nagrody finansowe w wysokości odpowiednio 20, 15 i 10 tys. zł, do pozostałych placówek trafiły nagrody I, II i III stopnia w wysokości 1-3 tys. zł. Platynową, Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Odznakami uhonorowani zostali także opiekunowie – blisko 450 nauczycieli. Każdej Odznace towarzyszy nagroda finansowa. Tradycyjnie, w obecnym roku szkolnym 2020/2021 PKO Bank Polski również planuje nagrodzić setki szkół i nauczycieli z całej Polski – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta PKO Banku Polskiego.

Wiosną zakończony został również wyjątkowy, jubileuszowy „Konkurs z okazji 85-lecia SKO”, którego celem była promocja praktycznej edukacji finansowej. Z początkiem nowego roku szkolnego PKO Bank Polski przekazał dla zwycięskich szkół nagrody – nowoczesne i wartościowe pomoce dydaktyczne, m.in. tablice multimedialne, roboty do nauki robotyki oraz bony zakupowe do Empiku dla nauczycieli. Rozesłanie do szkół nagród spotkało się z wielką radością ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli, której wyraz dają m.in. w licznych wpisach i komentarzach na platformie edukacyjnej dla dzieci PKO Banku Polskiego – SzkolneBlogi.pl.

Lada dzień do szkół trafi również kolejna publikacja o przygodach rodzeństwa – Kuby i Kasi Pieniążków pt. „Ruszaj po zdrowie, czyli dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia?”. To zbiór opowiadań dla dzieci, nawiązujący tematyką do promocji aktywnego stylu życia, w zgodzie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Publikacja łączy w ciekawy sposób dwa obszary tematyczne: szeroko pojętą kulturę fizyczną oraz oszczędzanie.

W opowiadaniach o rodzinie Pieniążków dzieci zachęcane są do uprawiania aktywności fizycznej, w tym uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego, zdrowego odżywiania i zachowania zgodnego z zasadami fair-play. Każdy rozdział broszury zakończony jest ćwiczeniami utrwalającymi zdobytą wiedzę – zagadkami, wykreślankami, rebusami. 

Bardzo się cieszę. To świetny pomysł na publikację. Dzieci bardzo chętnie rozmawiają o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Każdy ma swoje doświadczenia i chętnie się nimi dzieli – dodaje Elżbieta Chojnacka. – Jestem pewna, że nowe przygody Kuby i Kasi Pieniążków będą dla dzieci ciekawą lekturą.

Publikacja niedługo trafi do szkół w ramach corocznych pakietów powitalnych, zawierających liczne pomoce dydaktyczne. Będzie ona także dostępna w wersji online na stronie internetowej SKO PKO Banku Polskiego, gdzie znajdują się pozostałe pomoce dydaktyczne dla nauczycieli oraz materiały edukacyjne dla dzieci i rodziców, w tym z przygodami rodziny Pieniążków.

Wszystkim beneficjentom programu SKO życzymy udanego roku szkolnego!

Życzenia dla nauczycieli

Wiedza to nasz największy kapitał! To, jak się rozwija i czym procentuje, w ogromnym stopniu zależy od nauczycieli. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dziękujemy Państwu za naukę, wychowanie, rozbudzanie talentów i pokazywanie świata, który później można zdobywać.

Doceniając niezwykle ważną rolę i odpowiedzialną pracę nauczycieli, szczególne życzenia kieruję do opiekunów programu Szkolne Kasy Oszczędności, którzy na co dzień przekazują podstawy edukacji finansowej. Z zaangażowaniem i kreatywnością uczą przedsiębiorczości, oszczędzania, budzą wrażliwość społeczną i otwierają na kwestie ekologii, dobroczynności czy nowych technologii.

Trudno przecenić Państwa pracę. Od pokoleń nauczyciel pozostaje przykładem dla młodych ludzi, budząc uznanie i podziw u dorosłych. Życzę, aby obecny rok szkolny był wyzwaniem niosącym ogrom satysfakcji z pracy w roli pedagoga oraz spełnieniem własnych planów i ambicji.

Zbigniew Jagiełło Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego