Targi pracy – wymierne korzyści dla obu stron

Dla młodych ludzi, rozpoczynających karierę zawodową, bezpośrednia rozmowa z ekspertem to najlepszy sposób na zebranie informacji ułatwiających podjęcie decyzji. Dobrą okazją do nawiązania takich relacji są targi pracy i dni otwarte na uczelniach. Z kolei pracodawcom takie spotkania pomagają „wyłowić” z rynku najbardziej aktywnych i otwartych kandydatów na staże i do pracy. Dlatego podczas tegorocznej jesiennej rundy imprez targowych, nie mogło zabraknąć jednego z największych pracodawców w Polsce – PKO Banku Polskiego.
około min czytania

Stażu i pracy młodzi ludzie szukają obecnie w internecie, ale cenią sobie również osobiste spotkania z przedstawicielami pracodawców. To pozwala zapoznać się z programami stażowymi i nawiązać kontakt z rekruterami. – Przed podjęciem decyzji, gdzie złożyć aplikację na staż chcę się zorientować, jakie są możliwości rozwoju zawodowego w banku, godziny pracy, wynagrodzenie i czy w przyszłości miałbym możliwość zatrudnienia na umowę o pracę. Ważna dla mnie jest też atmosfera pracy. Rozmowa z przedstawicielem banku przekonała mnie, że warto spróbować – tłumaczył podczas Absolvent Talent Days (ADT) w Krakowie, Karol – student III roku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zainteresowany podjęciem pracy w oddziale. Uczestnika ATD w Warszawie, Mikołaja studiującego na III roku SGH ciekawi praca analityka na dużych bazach danych. Dlatego zdecydował się na zebranie informacji nt. pracy w banku, który dysponuje największymi bazami danych w Polsce. 

Spojrzenie z drugiej strony

Targi pracy, dni otwarte, warsztaty na uczelniach – to wydarzenia, które niosą wartość dodaną także dla pracodawców. Dają możliwość zaprezentowania się potencjalnym kandydatom, udzielenia im wyczerpujących odpowiedz, a jednocześnie poznania ich oczekiwań. Dlatego dla rekruterów i ekspertów PKO Banku Polskiego z obszarów, w których poszukujemy kandydatów, była to bardzo pracowita jesień. Bank zaprezentował się w 17 wydarzeniach (w Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku) oraz uczestniczył w 5 warsztatach na uczelniach, które dotyczyły m.in. tematyki data science, ryzyka, sprzedaży, HR. Udało się pozyskać ponad 500 kontaktów. 

Ciekawa oferta skierowana do kandydatów oraz marka PKO Banku Polskiego zachęciły setki gości do odwiedzenia naszych targowych stoisk. – Byli to przede wszystkim studenci kierunków bankowość, finanse, rachunkowość. Najczęściej pytali o możliwość odbycia stażu, ale interesowała ich też perspektywa stałego zatrudnienia – mówił Tomek Olejniczak, z Zespołu Partnerów Biznesowych PKO Banku Polskiego, po ADT w Warszawie. Jana Lisickiego z Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Korporacyjnego pytano najczęściej o to, gdzie oferujemy staże i jakie trzeba mieć umiejętności, aby spełnić oczekiwane przez bank wymagania. Studenci interesowali się zdobywaniem wiedzy i doświadczenia m.in. w audycie i ryzyku. Coraz więcej osób chciałoby pracować na dużych bazach danych. Istotnym argumentem za aplikowaniem na staż w PKO Banku Polskim jest dla nich fakt, że otrzymuje się za pracę wynagrodzenie. Wiele osób już po wstępnej rozmowie decydowało się złożyć aplikację, korzystając z dostępnego na stoisku tabletu.  

Oferta dla przedsiębiorczych…

Podczas jesiennych Absolvent Talent Days w Krakowie nasi eksperci rozmawiali z młodymi ludźmi, którzy chcą budować swoją ścieżkę kariery jako niezależni przedsiębiorcy. Krakowska impreza była pierwszą, podczas której PKO Bank Polski przedstawił także ofertę współpracy agencyjnej. – Wspieramy przedsiębiorcze osoby, które już prowadzą własny biznes lub myślą o jego założeniu i poszukują branży, w której chcą się rozwijać. Własna agencja pod cieszącą się zaufaniem i rozpoznawalną w całej Polsce marką PKO Banku Polskiego, to niezależność zawodowa, a z drugiej strony duże udogodnienie szczególnie na początku prowadzenia własnego biznesu – mówiła po imprezie Anna Wiśniewska-Sobaś, menedżer Biura Sprzedaży Sieci Agencyjnej PKO Banku Polskiego w Krakowie.

… warsztaty dla ciekawych 

Nasi eksperci prezentowali także bank podczas spotkań na uczelniach, np. na warszawskiej SGH. Łukasz Huńka, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Klienta MSP i Łukasz Ambroziak, starszy specjalista w tej komórce – przeprowadzili warsztat „Data Science w PKO Banku Polskim”. Kierowany był on do studentów, których interesuje, co oznacza Big Data w sektorze bankowym, wykorzystanie analizy sieciowej do wykrywania wyłudzeń, przetwarzanie Big Data na przykładzie logów aplikacji. Także na SGH podczas „Tygodnia z doradcami kariery” nasza rekruterka Bożena Chmielewska prowadziła indywidulane konsultacje ze studentami na temat procesu rekrutacji, niezbędnych dokumentów itp.

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku z pierwszej ręki mogli dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed pracownikami i jakie są możliwości rozwoju zawodowego w PKO Banku Polskim. Okazją było spotkanie #dziendobrykariero na gdańskiej uczelni. Podczas wydarzenia, zorganizowanego wspólnie przez PKO Bank Polski i Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, młodzi ludzie mogli wziąć udział w warsztatach na temat sprzedaży, budowania relacji z klientem i zasad rekrutacji kandydatów do pracy w największym polskim banku. Na naszym stoisku mieli szansę porozmawiać z pracownikami z obszaru HR o stażach i ofertach pracy w banku. Wysłuchali m.in. moderowanej rozmowy z pracownicami sieci sprzedaży, które opowiedziały studentom o swojej codziennej pracy. – Wybraliśmy osoby, które są zatrudnione w banku, ale mają lub miały bliskie związki z gdańską uczelnią, aby w ciekawy sposób opowiedziały, jak w praktyce wiążą się ze sobą ścieżki edukacji i pracy – podkreśla Tomasz Dziełak, menadżer Zespołu Partnerów Biznesowych Sieci w Gdyni.   

Wyzwania rekrutacyjne, przed którymi stoją obecnie firmy sprawiają, że poszukiwane są nowe sposoby dotarcia do potencjalnych kandydatów. Targi pracy, internet, portale branżowe czy Facebook to już za mało, aby zachęcić – szczególnie młodych – do podjęcia pracy w danej firmie. Takie spotkania na uczelniach pomagają promować nasz program stażowy i zachęcają ambitnych studentów do budowania swojej kariery z PKO Bankiem Polskim, który współpracuje z kilkunastoma uczelniami w całej Polsce. – Partnerskie relacje biznesu oraz świata akademickiego przynoszą wymierne korzyści dla obu stron – mówi Dawid Pawłowski z Departamentu Zarządzania Personelem i Efektywności w PKO Banku Polskim. 

Lidia Sosnowska
Ekspert w PKO Banku Polskim

 

Bank organizuje staże w całej Polsce. Szeroka oferta oraz duża skala działania umożliwiają uczniom, studentom i absolwentom sprawdzenie się w wielu interdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz udział w interesujących przedsięwzięciach. Mogą oni uczestniczyć w projektach strategicznych, pracować na dużych zbiorach danych (np. program Akademia Analityka Danych), poznawać tajniki cyberbezpieczeństwa. Najlepsi otrzymują propozycję pracy w banku i możliwość budowania marki osobistej, przede wszystkim jako profesjonalisty w danej dziedzinie.

Aktualne informacje na temat ofert pracy i staży w PKO Banku Polskim dostępne są w zakładce kariera na stronie internetowej www.pkobp.pl/kariera Banku, portalach z ogłoszeniami o pracę oraz w mediach społecznościowych – na profilach Banku na: LinkedInGoldenLine i Facebooku