8 rzeczy, które musisz wiedzieć o płaceniu za granicą

Jak najlepiej płacić za granicą? Oczywiście, bez dodatkowych opłat! Na szczęście są na to proste sposoby. Zobacz, co warto wiedzieć przed wyprawą, aby utrzymać swoje wydatki w – nomen omen – granicach rozsądku.
około min czytania

Przed wyjazdem zaplanuj trasę i wydatki, aby budżetowa wyprawa nie okazała się niespodziewanie zbyt kosztowna. A ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, zapoznaj się z nimi teraz, aby w podróży nie przepłacać.

Oto najważniejsze informacje przygotowane przez ekspertów PKO Banku Polskiego dotyczące płatności zagranicznych – w pigułce tak małej, że spokojnie zmieściłaby się w bagażu podręcznym. 

1_KONTO WALUTOWE_mini.jpg

Założenie konta walutowego to pierwszy krok do mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi w podróży.
To bardzo proste!
Zakładasz konto w wybranej walucie. Wybierasz jedną spośród 9 walut: euro, funty, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, korony norweskie, korony szwedzkie, korony czeskie i forinty.

2_KANTOR WALUTOWY_mini.jpg

Drugi krok to czas na zakup walut, które Cię interesują. Kupisz je online, zawsze kiedy potrzebujesz. Wszystkie transakcje wykonujesz bezpłatnie. Zobacz, jak to ułatwia życie!
No i pamiętaj, nasz kantor jest otwarty 24/7!

3_KARTA WIELOWALUTOWA_mini.jpg

To krok trzeci. Karta wielowalutowa to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu masz łatwy dostęp do swoich pieniędzy, gdziekolwiek jesteś. Kartę do konta – tę samą, z której korzystasz na co dzień – podpinasz do swojego konta walutowego i swobodnie płacisz w walucie, bez przewalutowania! Pamiętaj, aby mieć na koncie walutowym całą kwotę, której potrzebujesz. W innym przypadku pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta złotówkowego.

4_KARTA KREDYTOWA_mini.jpg

Podróże potrafią zaskoczyć przygodami – zarówno tymi miłymi, jak i nieprzyjemnymi. Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum to gwarancja:

  • Ubezpieczenia podróżnego w kraju i za granicą dla Ciebie i Twoich bliskich (w tym m.in. ubezpieczenia kosztów leczenia, Assistance, NNW i OC),
  • Braku prowizji za przewalutowanie, 
  • Braku prowizji za wypłatę gotówki za granicą,
  • Wsparcia w podróży w ramach usługi Concierge 24/7,
  • Dopasowanego do indywidualnych potrzeb limitu min. 5 tys. zł.

Karta PKO Visa Infinite oferuje jeszcze szerszy pakiet ubezpieczeń i dodatkowych udogodnień, w tym dostęp do wybranych saloników VIP niemal na całym świecie czy też Fast Track.

5_BLIK ZA GRANICĄ_mini.jpg

Czy można płacić BLIKIEM za granicą? Tak! Telefonem z systemem Android swobodnie zapłacisz w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard. Nie musisz podawać kodu BLIK, wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala płatniczego. Tylko nie zapomnij, żeby aktywować BLIKA w IKO. Bez tego ani rusz! 

6_UWAGA NA SURCHARGE_mini.jpg

Co to takiego? Surcharge to dodatkowa opłata za skorzystanie z zagranicznego bankomatu pobierana przez jego właściciela, która jest niezależna od banku. Nie dotyczy wszystkich bankomatów. Jeśli wyświetla się informacja o opłacie surcharge, możesz zrezygnować i poszukać innego bankomatu, który jej nie pobiera bądź pobiera niższą.

7_UWAGA NA DCC_mini.jpg

DCC (Dynamic Currency Conwersion) to usługa przeliczania kwoty transakcji, z waluty obcej na złotówki, po kursie oferowanym przez operatora terminala płatniczego lub bankomatu. Zawsze, gdy na terminalu płatniczym pojawi się pytanie o wybór waluty – złotówki czy lokalna – wybieraj walutę lokalną. To dla Ciebie korzystniejsze, bo przelicznik zazwyczaj jest wyższy, niż ten proponowany przez bank. W końcu nikt nie chce przepłacać.

8_GOTÓWKA POD RĘKĄ_mini.jpg

W podróży pamiętaj, aby na wszelki wypadek mieć przy sobie niewielką ilość gotówki – mniej więcej tyle, aby wystarczyło na taksówkę lub kolację. Nie we wszystkich miejscach na świecie można płacić kartą.